İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu olan 9 Eylül'ün 100'ncü yılı geçtiimiz yıl Megastar Tarkan konseriyle kutlandı. İzmri tarihinin enn kalabalık konserlerinden olan Tarkan konseri sonrası harcamaların ne kadar olduğu merak konusu oldu. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, son günlerde konser ve finansmanı ile ilgili yapılan açıklamalara yayınladığı bir video ile yanıt verdi.

Konser maliyetinin 14 milyon lira olduğunu açıklayan Başkan Soyer, "Ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunu büyük bir coşkuyla kutladığımız 9 Eylül 2022'de Tarkan konserinin lojistik, ses, ışık, sahne ve sanatçı kaşesi için ödediimiz toplam miktar 14 milyon liradır. Bu organizasyon için elde ettiğimiz toplam sponsorluk geliri ise 11,7 milyon liradır. Tarkan, kendisine sanatçı kaşesi için 3,5 milyon lirayı dayanışma amaçlı 4 farklı sivil toplum kuruluşuna bağışlamıştır" dedi. 

100 MİLYON LİRA TİCARET HACMİ 

Atatürk’ün Aliağa’ya Gelişinin 90. Yılı Kutlandı Atatürk’ün Aliağa’ya Gelişinin 90. Yılı Kutlandı

Kent ekonomisine 100 milyon liranın üzerinde ticaret hacmi kazandırdığına dikkat çeken Soyer, "7’den 70’e tüm İzmir’i kenetleyen tarihi kutlamamıza gölge düşürmek isteyenler bilsinler ki; sadece o gün kent ekonomisine 100 milyon liranın üzerinde bir ticaret hacmi kazandıran konser, rakamlarla ifade edilebileceklerden çok daha fazla bir değer yaratarak milyonların kucaklaşmasına ve ülkenin geleceğine dair umutların büyütülüp yayılmasına vesile olmuştur. Konserin ne kadar büyük bir etki yarattığı bazı çevreleri ne kadar çok rahatsız ettiği, bir sene sonra hala saldırıların devam etmesinden anlaşılmaktadır" ifadelerine yer verdi. 

VAHDETTİN HATIRLATMASI 

Soyer açıklamasının devamında, "Tarkan’ın İzmirlilerin gönlündeki yeri bu tür sığ ve çirkin saldırılarla lekelenmeyecek kadar temiz ve sağlamdır. Ancak Tarkan üzerinden yapılan çirkin saldırının asıl sebebinin İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılındaki görkemli kutlama ve milyonların coşkulu katılımı olduğu anlaşılmaktadır. İzmir, Ata’sının izinde kurtuluşun ve kuruluşun şehri olmanın bilinciyle Cumhuriyet’e ve erdemlerine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Bu saldırıların sebebini merak edenlere ise küçücük bir hatırlatma yapayım. O gün yaptığım konuşmayı tekrar izleyebilirler" diye konuştu.