Cumhuriyet Halk Partisi’nde büyük kurultaya sayılı günler kaldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in yarışacağı bütük kurultay öncesi parti içinde hareketlilik sürüyor.

CHP İzmir’de 56 Kurultay Delegesinden 55’i, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na imza verirken, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Özgür Özel’e desteğini açıklamıştı.

CHP Buca eski İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe, kurultaya son 1 hafta kala imzasını çekmişti. Hacer Taş'ın ardından bir fire daha verildi.

CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın da sosyal medya hesabından Kılıçdaroğlu'na verdiği imzayı geri çekerek, Özel'i destekleyeceğini açıkladı. 

İŞTE O AÇIKLAMA:

"Değerli Cumhuriyet Halk Partisi aileme ve kamuoyuna;

Cumhuriyetimizin 100. yılını kıvançla kutladığımız bu süreçte gurur doluyuz ancak, yaklaşık 21 yıldır iktidar olan AKP’nin Cumhuriyetimizin tüm değerlerini tahribata uğrattığı bir süreç neticesi ile kaygılı ve öfkeliyiz.

Mayıs 2023 seçimlerinde iktidara taşımak için gayret gösterdiğimiz partimizin iktidara gelemeyişi ve tüm toplumsal muhalefet kesimleriyle beraber kaybedilen seçimler sonucunda içinde bulunduğumuz duygu durumu 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştireceğimiz kurultayımızı daha kritik hale getirmiştir. Haziran ayı ile birlikte partimizde kongre takvimini hayata geçirerek kurultay süreci başlatılmış oldu. Bu kurultay sürecinde hedefimiz; seçim kaybının sebeplerini doğru değerlendirip parti içerisinde değiştirilmesi gereken durumların tespit edilmesiydi. Bu şekilde sadece seçmenimizi değil; tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin de dinamiklerini tekrardan harekete geçirebilmeyi amaçlıyorduk. Herkesin tanıklık ettiği üzere seçildiği ilk günden bu yana, çalışkan, enerjik ve demokrat tavırlarıyla takdir toplayan Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, Türkiye’de ihtiyaç duyulan her anda, hak-hukuk-adalet mücadelesinin doğal önderi haline dönüşmüştür. Mayıs seçimlerinde, yine gecesini gündüzüne katmış, ülkenin her bir karışındaki yurttaşımıza ulaşacak şekilde enerjik bir önderlik göstermiş olmasına rağmen, beklediğimiz sonuç alınamamıştır.

Haziran ayında kongre takvimi başladığında ilçe kongre sürecimizde mahallelerden başlayarak örgütümüzün bütünlüğünü korumaya çalıştık. Örgütün iradesiyle Bornova İlçe Başkanlığı görevine tekrardan seçildim. İzmir İl Kongresi sürecinde de örgüt ve yerel iktidar uyumunu önemseyerek Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği; Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in gayet uyumlu bir seçim süreci yürüttüğü Sayın Şenol Aslanoğlu'nu destekleme kararı aldık.Bu süreçte seçim kaygımıza neden olan sorun başlıklarını sadece kişilerin değişikliği üzerinden okumayarak, kurultay öncesinde İl Başkanımız Sayın Şenol Aslanoğlu ve Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer önderliğinde İzmir delegesi ile imza vermiştim.  Bu süreçte kaybettiğimiz genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinin kalesi olan İzmir’de, tarihi bir seçim rekoruna imza atan bu başarılı ekibin birlikteliğini devam ettirme arzusu da vardı. Ancak uzun bir süredir sokakta, sosyal platformlarda, toplumsal muhalefet dinamikleri içerisinde ve örgütümüzün derinliklerinde bizim değerlendirmelerimizin dışında farklı bir gerçeklik olduğunu gözlemledik.

İZBETON Genel Müdürü Kaya istifa etti! İZBETON Genel Müdürü Kaya istifa etti!

Öyle görünüyor ki değişim talebi ısrarlı bir genel başkanlık değişimi başta olmak üzere birçok husustaki değişikliği biz kurultay delegelerine dayatmaktadır. Partim ve ülkem adına bu kritik takvimde hissettiğim siyasal sorumluluk başta olmak üzere Grup Başkanımız ve Genel Başkan adayımız Sayın Özgür Özel'in bu değişim sürecine önderlik edebilme kapasitesine inanarak, önce yerel iktidarı sonra genel iktidarı kazanabileceğimize olan inancımla kurultay için genel başkanımız adına vermiş olduğum imzayı geri çekiyor, kurultaydaki genel başkanlık seçiminde oyumu ve imzamı Sayın Özgür Özel'den yana kullanacağımı siz değerli Cumhuriyet Halk Partisi ailemle paylaşmak istiyorum.

Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!"