İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde daha önce yaşanan ikramiye bir kez daha patlak verdi. İkramiyelerini alamayan İZENERJİ işçileri bu sabah iş bırakarak Egemenlik Binası önünde bir araya geldi. 1 gün boyunca iş üretmeyecek olan çalışanlar taleplerin yerine getirilmediği takdirde üretimden gelen gücün kullanılacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne İZENERJİ şirketinde örgütlü Genel İş Sendikası İzmir 2 ve 9 No’lu Şubeler ikramiyelerinin gecikmesi üzerine iş bırakma kararı aldı. 11 bine yakın İZENERJİ işçisi bu sabah hizmet üretmedi. İşçiler mesainin başlaması ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in başkanlık makamının da bulunduğu Egemenlik Binası önünde bir araya geldi.

Ekran Resmi 2023-10-17 10.07.37-1

Edinilen bilgilere göre işçilerin ortalama 7 bin TL alacağı bulunuyor. Bina önünde toplanan işçiler tam gün iş bırakırken “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı.

2 ve 9 No’lu Şube ise burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada taleplerin karşılanmaması durumunda üretimden gelen gücün kullanılacağı aktarıldı. Basın açıklamasında şunlara yer verildi:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZENERJİ’de çalışan emekçiler olarak, yapmış olduğumuz toplu iş sözleşmesinde yer alan sosyal haklarımız ve ikramiyelerimizin zamanında ödenmemesi üzerine bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Sosyal haklarımız ve ikramiyelerimizin zamanında ödenmesi için uzun zamandır mücadelemizi sürdürmekteyiz.

Yaşanan bu süreçte büyükşehir belediyesi bürokratları görüşme taleplerimize yanıt vermemiştir, belediye yetkilileri tek taraflı davranarak işçiler arasında; iş barışını bozacak şekilde hareket etmiş, 11 bin İZENERJİ emekçisini hiçe sayarak mesai arkadaşlarımızın ikramiyelerini yatırmamıştır. Bu durum çalışanlar arasında ayrımcılığa yol açmıştır.

Buradan haykırıyoruz bizler eşit işe eşit ücret isterken ve bunun mücadelesini verirken; sözde değil özde eşitlik istedik. Bizler, diğer şirket işçilerine nasıl ödemeler yapılıyorsa; nasıl diğer şirket işçilerine kaynak ayrılıyorsa, mesai arkadaşlarımıza da yaşatılan mağduriyetin önüne geçilmesi için ödemelerin zamanında yapılmasını istiyoruz.

İzmir'de kavga cinayetle bitti: Boynundan bıçaklanarak öldürüldü İzmir'de kavga cinayetle bitti: Boynundan bıçaklanarak öldürüldü

Ülkenin içinde bulunduğu enflasyon kıskacının içerisinde, paranın her geçen gün her geçen saniye değer kaybettiği bu zamanlarda ödemelerin ivedi olarak yapılması talebimizdir. Zamanında alamadığımız hak edişlerimizin kıymeti harbiyesi yoktur.

Buradan büyükşehir belediyesi bürokratlarına sesleniyoruz: İşçiler arasında bu ayrımcılığa biran önce son verin! Bu yapılan iş ahlakına, iş barışına, işçi onuruna aykırıdır kabul edilemez. Her işçi evine ekmek götürmek için çalışıyor. Burada hiç bir işçi diğerinden üstün değildir. İZENERJİ işçisi köle değildir. Bu uygulamaların devam etmesi durumunda üretimden gelen gücümüzü süresiz kullanacağımızı açıkça deklare ediyoruz.