Bornova Belediyesi Haziran Ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu Belediye Başkanı Ömer Eşki idaresinde gerçekleştirildi.   

Başkanlıktan ve komisyonlardan gelen önergeler  görüşüldü.

Olağan meclis toplantısının sonunda Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki'nin doğum günü kutlandı.

EŞKİ: BEN SOLCU BİR ADAMIM

Solcu adam olduğunu söyleyerek diyalektikten örnek veren Başkan Eşki, "Ben solcu bir adamım. Benim diyalektikte her şey birbirine bağlantılıdır. Şimdi satışını sorabilirsiniz, sormak hakkınız. Yani yangından mal kaçırıyor tabir hoş bir tabir olmadı. Bayraklı Belediyesi Belediye Başkanı evet yakın arkadaşım, can dostum sıkıntım yok. Onunla alınmaktan da bir herhangi bir çekincem yok. Tasarruf tedbirlerini ben koymadım. Yani sizin ittifakınızın iktidarı tasarruf tedbirlerini koydu. Yarın neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Bu anlamıyla ülkede ekonomiksel sıkıntı var. Yarın İller Bankası’ndan bize gelecek paranın ne kadarını keseceğini de öngöremiyoruz. Yatırım yapmak istiyoruz. Bir şeyden mal kaçırdığımız yok. Tam aksine vatandaşımıza asfalt, beton, park yatırımlarını yapmak istiyoruz. Bunları da yani bedavaya kimse yapmıyor. Çamdibi’ nde Altındağ'da Atatürk Mahallesi'nde Bornova merkezde asfaltlama faaliyetleri yapmak için ihtiyacımız var. Beton dökmek için mikser ihtiyacımız var. Park bahçelere yeni araçlar almamız gerekiyor. Ülkede ekonomiksel durum malum. Bu ekonomik durumu bizim bir noktada belediye olarak sosyal yardımlarla destekleyip sosyal patlamanın önüne geçmemiz gerekiyor. Bunlar da parayla oluyor" dedi.

EŞKİ’DE SATIŞLARLA İLGİLİ MENEMEN ÇIKIŞI

18 tane taşınmazın satışı hakkında Menemen Belediyesi’ni örnek veren Başkan Eşki, "Bildiğiniz gibi tasarruf tedbirlerinden dolayı kemer sıkma politikasını Mehmet Şimşek açık açık söyledi. Yarın bize bizim neyle karşılaşacağımızın garantisi yok. Şu anda Bornova Meclisinin kasasında para var mı? Var. Bunları almak için kredi borçlanmasına gidebiliriz, gidebiliriz ama kredi faizleri çok yüksek. Yani Kemalpaşa'daki arsalar duruyorlar. Eğer oradan çilek, kiraz satıp da para getireceksiniz bir şey demiyorum ama bir faydası yok. Tabirler hiç hoşuma gitmedi.  Ben hayatım boyunca özelleştirmelere karşı çıkan biriydim. Bir de Menemen gibi bir örneğimiz var ortada.  Bu satış yetkisini almak satmak anlamına gelmiyor. Biz durduk yere herhangi bir yeri satmak gibi bir amacımız, gayemiz yok. İhtiyacımız olursa satacağız. Hani hisseli, işgal altında bize hiçbir faydası olmayan yerlerin önce 5 yıl geçim misillerini talep edeceğiz. Talep ettikten sonra da buraların faydaya dönüşmesi için buraları satacağız. Kemalpaşa ilçesindeki arsaların da Bornova'ya hiçbir faydası yok. Kemalpaşa'ya da bir faydası yok. Orada da eğer bir yerli sanayicinin, işletmecinin faydası olacaksa satın alınsın. Orada da tam hatırlamıyorum işgal var diye biliyorum. Satılır ve bu gelir Bornova'ya asfalt olarak, beton olarak, park olarak geriye gelir” ifadelerini kullandı.

Buca’nın Tarım Okulu faaliyete geçiyor Buca’nın Tarım Okulu faaliyete geçiyor

TATLI: SAYIN EKONOMİ BAKANIMIZ BELEDİYE MALLARINI MÜLKLERİNİ SATIN TASARRUF TEDBİRİ UYGULAYIN DEMEDİ

Tasarruf tedbirleri hakkında konuşan AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Sait Tatlı,” Bu satışlarla olan gelecek geliri nereye kullanacağını bir meclis üyesi olarak bilmek istiyoruz. Biz bunu Bornovalılara bildirmemiz gerekiyor. Bornova'nın bunu bilmesi lazım. Bu kadar satılacak yerin nereye kullanacağını, hangi projeleri kullanacağını bilmemiz gerekiyor. Biz geçen dönemlerde yerler satıldığında şunu özellikle söyledik ve bu cevapları da almak istedik. Şimdi şeffaf bir hedeflik ise, burası satılacaksa, bu kaynaklar oluşturulacaksa, bu kaynakların bir projesi olması gerekiyor. Ya da bir hedefinizin olması lazım. Bu kaynakların bir projesi olması gerekiyor ya da bir hedefiniz olması lazım. Şimdi siz diyorsunuz ki bir demeç verdiniz bundan 3 ay önce kasamız eksi hesapta, şimdi ise kasamızda paramız var ama yine de paraya ihtiyacımız var dediniz. İkincisi tasarruf tedbirlerini kesinlikle bence yanlış anlamışsınız. Sayın Bakanımız özellikle malı, mülkü belediye mallarını mülklerini satın tasarruf tedbiri uygulayın demedi. Belediye başkanlarınızın veya diğer bürokratlarınızın altında gerekirse araçların tasarruflarını ve araçların kiralanmasıyla alakalı konulardan bahsetti” dedi.

EŞKİ:  VATANDAŞA HİZMET SÖZÜ VERDİM

Hizmet yapabilmek için tüm imkanları masaya yatırdığını söyleyen Başkan Eşki,” Ben aday adayı iken Işıkkent Mahallesi’nde  bir söz vermiştim. Çok fazla orada doğudan gelen yurttaşımız var. Karadenizlere, Egelilere, göçmenlere göre de daha farklı bir taziye yerine var. Oraya taziye evi yapma sözü verdim. Tasarruf tedbirlerinde büyük ihtimalle ihtiyaç yoktur, yapamayacaksınız diye bir karar çıkacak. Oraya da herhalde biz şunu yazacağız; ‘Tasarruf tedbirlerinin dolayı tazeye evi yapamıyoruz, lütfen kimse ölmesin.’ Artı mal satılmaz diye bir durum yok. O mal eğer boş atıl durumda duruyorsa ve bir enerjiye ihtiyaç,  bir gelire ihtiyaç varsa satılır. Ben ilk görevimi aldığımda şartlardaki rakamları söyledim. Geçtiğimiz ay Mayıs ayı ve vergi ayıydı. Bornova Belediyesi’ne gelen rakamlarla şu anda da kasada para var diyorum. Ama ben Bornova'da 45 mahallenin 40 tanesini köylere dahil olmak üzere gezdim. İhtiyaçlarını not aldım ve bu ihtiyaçları hayata geçirmeye çalışıyorum. Bu ihtiyaçları hayata geçirirken de bunları az önce de söylediğim gibi maddi kaynak olmadan hayata geçiremeyeceğiz. Bütün kanalları açmaya çalışıyorum. Hem kendi nakit akışımızı hem kredi imkanlarını, hem de elde atıl, boşta duran hisseli işgal altında olan yerleri satma durumundaki elde edebileceğimiz gelir kalemlerini açık hale getirmek istiyorum. İhaleye çıksa bile benim onayım olmadan satış yapılmıyor. Eğer ihtiyacımız yoksa kasada para varlığı ile övünmeyeceğimi baştan beri söylüyorum. İhtiyacımız yoksa tabii ki satmayacağız. Keşke kredi faizleri bu kadar yüksek olmasaydı krediyle çeker bunları yapardık. Ama ben dediğim gibi bir söz verdim vatandaşa hizmet götüreceğiz diye. Bu hizmeti de yapabilmek için tüm imkanları masaya yatırmaya çalışıyorum” diye konuştu.