Konak Belediye Meclisi'nin Haziran ayı ilk oturumu, Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu'nun yurtdışında olması nedeniyle, Belediye Başkanvekili Kazım Umdular yönetiminde gerçekleşti. Eşrefpaşa Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde yapılan oturumda görüşülen önergeler, ilgili komisyonlara sevk edildi. Komisyonlardan gelen raporlar değerlendirilirken, komisyonlara hava edilip de henüz sonuçlanmayan önergelerin, gündemde kalmasına oybirliğiyle karar verildi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne tahsis edilen arsayla ilgili kararın iptali konusu da gündeme geldi.

SÖZ KONUSU TAHSİSLE İLGİLİ GÖRÜŞMELER YAPILACAK
Meclisin gündeminde, geçmiş dönemde, 1 Şubat 2024 tarih ve 31/2024 sayılı meclis kararıyla İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne 25 yıllığına tahsis edilen Çankaya semtindeki yerle ilgili kararın iptali konusu vardı. Esnaf Birliği Başkanı Yalçın Ata ve yönetim kurulu üyelerinin de izlediği mecliste bu konunun,  önümüzdeki Cuma günü yapılacak Haziran ayının ikinci oturumunda görüşülmesi karara bağlandı. CHP Grup Sözcüsü Emine Işık Doğusoy'un  bu önerisi oybirliğiyle kabul edilirken, Ak Parti Sözcüsü Hakan Yıldız, Esnaf birliği yararına, çözüme odaklı bir çalışma yapılmasını istediklerini bildirdi. Bu konuda yapılacak görüşmelerden sonra kararın, iptal yönünde mi olacağı yoksa bugün otopark olarak kullanılan söz konusu alanla ilgili tahsisin devam mı edeceğine dair son karar, ilgili komisyonlarda değerlendirildikten sonra önümüzdeki oturumda verilecek. İzmir Ticaret Lisesi'nin karşısında bulunan ve bugün otopark olarak kullanılan Birliğe tahsisiyle ilgili bir usul hatası yapıldığı,CHP Grubu'nun da o alanın Birlik kullanımında devam etmesini istediği, hukuki altyapının hazırlanmasının ardından bir sonraki oturumda bu sorunun giderilmesi bekleniyor.

ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARIYLA İLGİLİ MADDE TARTIŞMALARA YOL AÇTI
Meclisi yöneten Başkanvekili Kazım Umdular'ın oturuma verdiği 10 dakikalık aranın ardından  gündemdeki diğer maddelerin görüşülmesine geçildi. Bir madde hariç, tüm maddeler oybirliğiyle geçerken, "5 Haziran dünya Çevre Günü kapsamında çalışmalar yapılmasının oyçokluğuyla uygun bulunduğuna ilişkin İklim Değişikliği ve Çevre - Sosyal Hizmet, Sağlık ve Engelsiz Yaşam Komisyonu raporu" oy çokluğuyla geçti. Tartışmalara neden olan bu gündem maddesiyle ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili İsmail Özen, "Geçen ay yaptığımız komisyon toplantısında, halkımızı bilgilendirme masası kurulması,  farkındalık korteji oluşturulması, basın açıklaması düzenlemesi komisyonumuzca uygun görülmüştü. Basın açıklamasının metnini istedim, ancak bu meclis toplantısından 15 dakika öncesine kadar bana gönderilmedi. Basın açıklamasını göremezsek, şerh koyacağımız konusunda uyarıda bulundum, dikkate almadılar. Komisyonda oybirliğiyle geçmiş olsa da, basın açıklamasını görmediğimiz için bu rapora ret oyu vereceğiz" açıklamasında bulundu.

YILDIZ: MADEM KENT KONSEYİ YAPIYORDU, NEDEN MECLİSE GETİRİLDİ?
CHP Grup Sözcüsü Emine Işık Doğusoy, "Birlikte basın açıklaması hazırlanabilir" açıklamasının ardından CHP'li üye Hamit Mumcu, "Çevre Günü kutlamasını her yıl yapıyoruz. Burada yanlış anlaşılacak bir durum yok. Kent Konseyi, koordinasyon kurulu, baro ve tabip odası olarak biz bunu her yıl yapıyoruz. Diğer kurumlarla birlikte oturduk, karar verdik. Çünkü bu, komisyonun işi değil" dedi. Bu sözlere tepki gösteren AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, "Madem kent konseyi olarak yapıyorsunuz, o zaman bu konu niye meclise geldi? Neden komisyona gönderildi? Meclisin bir iradesi var. Meclise girmeden 15 dakika önce verilen basın açıklaması metninin bizim için bir anlamı yok" ifadelerini kullandı. Rapor, oy çokluğuyla meclisten geçti.

BELEDİYENİN ETKİNLİKLERİNİ ANLATTI
Konak Belediyesi Başkanvekili Kazım Umdular, belediyenin geçtiğimiz bir ayda gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi. Umdular, Anneler Günü etkinlikleri, Konak Belediyesi koroları ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Merkezi konserleri, kursiyerlerin yıl sonu sergileri, Müzeler Haftası etkinlikleri, Çocuk İstismarı ve Akran Zorbalığı eğitimleri, şiddete karşı farkındalık eğitimi, Engelli Haftası etkinlikleri, Açık Havada Sabah Sporu ve hayvan sahiplendirme şenliği gibi gerek belediye bünyesinde gerekse farklı kurumlarla birlikte düzenlenen faaliyetleri aktardı. Umdular, “Konak’ımızı daha sağlıklı, daha güvenli bir hale getirmek için etkinliklerimize devam ediyoruz” diyerek yapılan çalışmaların önemini vurguladı.
 
İSTİHDAM OFİSİ AÇILIYOR
Konak Belediyesi’nin Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile işbirliğinde hayata geçireceği İstihdam Ofisi için hazırlıkların tamamlandığını ve açılışa gün saydıklarını ifade eden Umdular, “İŞKUR ile istihdam ofisi hazırlıklarını tamamladık. İstihdam Ofisi konusunda duyurulara başladık. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde bu istihdam ofisinin açılışını yapacağız. Bu çok kısa periyotta bile hazır giyim atölyeleriyle iletişim kurarak eğitimler düzenledik. Bu eğitimlere bağlı olarak da on dokuz Konaklı kadının on üçünün iş görüşmelerini tamamladık ve yakın zamanda işe başlamaları konusunda adımlar attık” diye konuştu.

Karabağlar’da gece gündüz temizlik mesaisi Karabağlar’da gece gündüz temizlik mesaisi

Konak Belediye Meclisi'nin Haziran ayı ikinci oturumunun 7 Haziran Cuma günü saat 17.00'de, Eşrefpaşa Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde yapılması kararlaştırıldı.