Bayraklı Belediyesi’nin Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci oturumu gerçekleştirildi.

Bayraklı Belediye Başkanı İrfan Önal idaresinde gerçekleştirilen oturumda

BAYBEL’E 100 MİLYONLUK SERMAYE ARTIŞI

Tüm hisseleri Bayraklı Belediyesi’ne ait olan Baybel Kentsel Yapı Tasarım Dönüşüm Yenileme Planlama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin sermaye artışı önergesi komisyonlardan oy birliği ile meclis gündemine geldi.

Önerge görüşmeler sonrası oy birliği ile kabul edildi.

DEMİR: UYARILARIMIZI DİKKATE ALMANIZI RİCA EDİYORUZ

Konuyla ilgili konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Emre Demir, “100 milyonluk sermaye artışı var. Geçenlerde yine bir sermaye artışı gündeme gelmişti, o zamanda oy birliği vermiştik. Bunda da kararımız oy birliğinden yana. Bayraklı’ya hizmetin olacağına inancımızdan. Dershanedeki fahiş rakamların artışı, eğitim seviyesinin yavaşlaması ve düşmesi noktasında uyarılarımızı dikkate almanızı rica ediyoruz. Umarım Bayraklı’mıza bu sermaye artışı hizmet olarak geri döner” diye konuştu.

O PLANLARA OY ÇOKLUĞU

Onur, Yamanlar, Postacılar, Orgeneral Nafız Gürman, Körfez ve Soğukkuyu Mahallelerinde 612 hektarlık alanda imar planı uygulamalarının durdurulmasına ilişkin Belediye Meclisince alınan 07.11.2018 tarih ve 506 sayılı Kararın, bölgede yaşayan vatandaşlardan müstakil inşaat yapımına ilişkin gelen yoğun talepler sebebiyle iptal edilmesi ve Onur Mahallesi sınırları içerisinde ekli paftada koordinatları belirtilen alanda imar planı uygulamalarının durdurulmasının kabulüne ilişkin önerge İmar ve Hukuk Komisyonlarından meclis gündemine oy çokluğu ile geldi.

Görüşmeler sonrası oylanan önerge CHP Grubunun ‘kabul’, AK Partili Grubunun ‘ret’ oylarına karşı oy çokluğu ile kabul edildi.

DEMİR: BU PLAN DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNÜ KESECEK İHANETTİR

Önergenin gündemden kaldırılmasını talep eden AK Parti Grup Başkanvekili Emre Demir, "İmar Komisyonu toplandığında müdürümüzden durumu dinledik. Bunun Baykralı'daki dönüşümün önünü keseceğini düşünüyoruz: Pastacılar mahallesi örneğin bir yanı 8 kat bir yanda 2 kat.  Sizin en büyük vaatlerinizden biri bayraklı da dönüşüm sözü. Bu dönüşümün önünü engeller. Siyaset irade işidir. Onur Mahallesi'ndeki planlarda hemfikir olabiliriz ancak arkadaşlara sorduğumuzda bilmiyoruz dediler. Bunu Adalet Mahallesinde diğer problemler olan mahallelerde başlatsak aynı noktadan bakabildik. Ancak Bayraklı’nın arasında yapılacak bu plan dönüşümün önünü kesecek ihanettir. Bence bu konuda sektör ile ilgili herkes bir araya gelerek önümüzdeki süreci değerlendirmeliyiz. Bugün 2018’e dönmek buradaki Cengizhan’a yaptığımızın aynısına dönmektir. Biz burada sizin bir arada göstererek bunu gündemden kaldırılarak hep birlikte yaptığımız bir plana dönüşmesini istiyoruz" diye konuştu.

ÖNAL: KOMİSYONLARA GERİ HAVALE EDELİM

Demir’in konuşmasının ardından söz alan Başkan Önal, “Burada ısrarı değiliz. Bu kenti daha yaşanabilir kılmak için revizyon planlarına ihtiyaç var. Bunların hayat geçmesi için Büyükşehir ve merkez hükümetin birlikte çalışması lazım. 2018’da alınan karar daha iyi bir kent oluşturarak için bir irade gösterilmiş. Günün sonunda revizyonda yüzde 5 inşaat artışını getirmemize rağmen mahkeme iptalleri ile karşılaşıyoruz. Artışın donatısı karşılanmadığı gerekçesi ile birinci basamak mahkeme iptal edildi. Vatandaş kendi evini yerinde yapabileceğini söylüyor. Bizde revizyon çalışmasını sürdürürken ana arteri bozmadan vatandaşa müsaade edebiliriz demiştik.  Bizim bir önceki meclisin son toplantılarından birinde revizyon planı geldi meclisten takdir görmedi ret edildi. Bununla ilgili yeni bir revizyon çalışması yapılıyor. Tüm çalışmalarımız kamu olarak kendimiz yama kararındayım. Bunu dilerseniz tekrar komisyona havale ederiz, tekrar bakarsınız, teknik ekimizde çalışıyor Biz sadece vatandaşlardan gelen talebin gündeme getirilmesini istedik. Ancak isteğiniz takdirde komisyonlara geri havale edelim” şeklinde konuştu.

ÖNAL: MECLİSİMİZE YAKIŞMAYAN ORTAMLAR OLUŞTU

Bir önceki meclis oturumda yaşanan tartışmalar hakkında açıklama yapan Önal, “Bir önceki oturumda meclisimize yakışmayan ortamlar oluştu. Bayraklı Meclisinde önceliğimiz Bayraklı’nın sorununu konuşmak. İktidar muhalefet fark etmeden Bayraklı’ya hizmeti konuşmalıyız. Ancak maalesef kişiselleşen meseleler ile farklı konulara girildi. Grup başkanvekillerimizden ricam kendi aralarında konuşarak herkesin süre sınırlaması konusunda grupları ile konuşmaları. Kimsenin sınırsız zamanı yok ve mecliste kimse istediği gibi birbirini itham edemezler. Bayraklı ile ilgili konuşacaklarımız konuşulamıyor. Bu nedenle bayraklı ile ilgili konular konuşulursa seviniriz” dedi.

ŞAHİN: MADDİ DESTEK ALABİLDİNİZ Mİ?

MHP’li Meclis Üyesi Muhammed Şahin, Ankara’daki videolarına değinerek, “Geçen işçilerin maaşlarının ödenmemesi ile ilgili bir durum vardı. Ocakta, Martta ödendi niye ödenmedi diye. Bunun sebebini geçmiş dönemden size aktarılan dönemden ne sebep olduğunu açıklamanızı istiyorum. Belediye başkan adaylığında Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlunu ziyaret etmiştiniz ve her zaman Bayraklı'yı destekleyeceklerini söylemiştiniz. Oradan maddi bir destek alacak mısınız?” diye sordu.

‘MAMA’ GÖNDERMESİ

Şahin'e yanıt veren Başkan Önal, “Ankara’dan mama geliyor. Köpek maması gönderiyorlar” yanıtını verdi. Önal'ın sözleri sonrası konuşan Şahin, “Parayı göndersinler başkanım, maaşları ödeyelim. Köpek mamasını sonra hallederiz nasılsa” ifadelerini kullandı.

İZDENİZ'den 'kaçak mülteci' açıklaması İZDENİZ'den 'kaçak mülteci' açıklaması

DEMİR: BURASI ŞOV YAPMA YERİ DEĞİL

Bayraklı’nın 5 yıl daha kaybetmemesi gerektiğini ifade eden Demir, “Sizin başta samimi düşüncelerine saygı duyarak konuşmayı düşünmüyordum ancak baktım aynı yere dönüyor işler, belediye başkanı olarak sizler bu iradeyi göstermeniz lazım. Bizler grup başkanvekilleri olarak bir karar verip bir süre kararı alırız. Bizim arkadaşlarımız bayraklı meselelerini konuşurken siz ikide bir sözünü keserken arkadaşlar Bayraklı dışındaki konulara girdiğinde sözlerini kesmenizi beklerdim. Bir önceki Melis bize yönelik haksız ithamlar oldu. 5 yıl burada mesai arkadaşlığı yaptık. Bayraklı’yı konuşalım istiyoruz. Bayraklı’da talihi meseleleri konuşarak politize ederek zamanı çalıyoruz. Kimsenin 5 yıl daha Bayraklı'nın kaybetmesine neden olmaya hakkı yok. Burası şov yapma yeri değil, belediye meclisi. Bir takım ölçüsüz davranışlar ve hareketlere de sessiz kalmayacağız. Bir takım siyasi Salihlerle birileri konuları istismar etse de ben burada kimsenin onuru ve gururu ile oynamadan cevap vermeye çalışacağım.  İlkeli duruş nedir bende onun başlığını açmak istiyorum. Bakanlığımız çok kısa sürede teslim ettiği konutların anahtarını aramızda bulunan bir arkadaşımız vatandaşlara teslim etti. İlkeli duruş orada cumhurbaşkanımız anahtarları sunarken itirazda bulunulsaydı evet ilkeli bir duruş derdik. Ancak muhtemelen o gün AK Partiden makam mevki talebi vardı olmayınca CHP geçip makama mevki talebini karşıladı. Deprem gerçeğini konuşuyoruz. Bu ülkemizin acı gerçeği. İstismar edecek durumumuz yo bunu. 7 binamız yıkıldı2020’de. Bunların ruhsatını kim verdi? Bunları denetleme görevi kimdeydi? 25 yıldır bu şehri CHP’li arkadaşlarımız yönetiyor.  Şunu çok iyi biliyoruz; Bakanlığın çıkardığı dönüşüm planlarına rant planı deyip durduranları, bakanlığına dava açanları biliyoruz, TOKİ'yi bu şehre sokamayanları da iyi biliyoruz. Asla ama asla Cumhur İrtifakı olarak doğruluğunu teyit etmediğimiz hiçbir konuyu konuşmadık. Ancak deprem meselesinde herkes topu birbirine atmaya çalışıyor. Bundan vazgeçelim artık. Bir sorumlu varsa hepimiz sorumluyuz. Hep beraber sırtlayıp ilçemizi sorunlarına hep birlikte değinelim.  Bayraklı’nın sorunlarını konuşalım ilçemizin 5 yılını daha politize ederek kaybetmeyelim” dedi.

ÖNAL: 32 MİLYON TEFECİ FAİZİ

Son olarak konuşan ve tüm eleştirilere yanıt veren Başkan Önal, “26 Haziran Çarşamba Günü Anıtkabir ziyaretimiz için başvuru geldi.  Tüm gruplar kendi imkanları ile gidecek gelmek isteyenleri aramızdan görmekten mutluluk duyarız. Kız öğrenci yurdu ile ilgili geçen sene bakanlığın bize gönderdiği kamu binalarının durumu ile ilgili bir rapor istemişti. Hem depreme dayanıklılığı hem kalorifer sistemleri ile ilgili bir tadilat görecek. İşçi maaşları ile ilgili... Çok üzücü sorulara maruz kaldım. Kimse isteyerek bilerek böyle bir duruma düşmek istemez. Ekonomi sadece belediyenin tasarrufunda olan bir durum değil. Yüzde 40'ı bütçemizin personele giderken pandemi sonrası bu oran kat ve kat artıyor. Şirketlerle ilgili size samimi bir şekilde olan durumu anlattım. Geçmiş dönemde nasıl maaşların ödendiğini sorarsınız 50 milyon kredi kullanılıyor 82 milyon geri ödemeli. Ben ilk mecliste 132 milyon kredi kullandım. 32 milyon tefeci faizi. 50 milyon daha çekip 32 milyon faiz bırakmak vicdanımıza sığmıyor. İller Bankası'nın dışarıya para vermemesi için arkadaşlarımız kendi araçlarını alması için çalışmaya başladı. Dışarıya hizmet alımları ile araç kirası ödeyeceğimize, İller Bankası uzun vadeli kredi verirse araçları almamız için kredi çektim. Özel bankalardan kredi onayını duyunca gelenler oldu. Bayraklı Belediye bugüne kadar ödemelerini yapmış biri. Kredi vermeye hazırlar ancak babalarını hayrına vermiyor, 50 milyona 32 milyon faiz alamıyorlar” dedi.

SDS İLE İLGİLİ ZİMMET ÇIKTI

Daha önceleri SDS ödemeleri ile ilgili zimmet çıktığını ifade eden Önal, “Benden önceki yönetim imzalamış memurlar SDS'leri ile birlikte tüm alacaklarını almış işçi maaşları eksik kalmıştı. Bende göreve gelince tüm arkadaşlar parasını tam almadan bende para almayacağım demiştim. Samimi bir şekilde ayın 15'i geldiğinde kasada 43 milyon TL para vardı. 43 milyonu tüm çalışanlara orantılı ayrıldı. Memurlarımıza tahakkuk edilmiş olan SDS'lerle birlikte sadece maaşlarına para yetiyordu maaşları ödendi. Geri kalan para şirketin hesabına aktarıldı.  Yüzde e33'lük BİR eksik kaldı. 6 ay da 1 emlak vergilerimiz geliyor. Bun dışında iller bankasından gelen her ay paramız var ve İZSU'dan alına katı atık paramız var. Bir önceki ay 40 milyon iller bankasından 11 milyon çevre atık parası olarak geliyor. Birde yılda 2 kez gelen emlak vergileri var. Mayıs ayında zaten paramız gelecek. 6 aylık ödeneğimiz alıyoruz. O gün para ödenirken tüm parayı eşit dağıtmaya çalıştım. Dışarıda eylemler yapılıyor arkadaşlar hukuki olarak yasal olarak eylemlerini yapabilirler. Memurların tüm maaşlar ödendi. Üstünde yasal üst sınırı olan SDS var. Cumhurbaşkanlığı öncesinde bununla ilgili zimmet çıkarılmıştı, Cumhurbaşkanlarımız 1 kereye mahsus bunu affetmişti. Memur maaşını devlet belirler ve belediye bunun sütüne ödeyebileceği maksimum bir tutar var. Babamızın parasını harcamıyoruz, milletin parasını harcıyoruz. Bu zimmet bir kere affedildi, bir kez daha affedilebilir ancak yasanın dışına çıkmamalı. BAYBEL ile ilgili gelen sermaye artışı bu. Ben yasanın dışına çıkmayı uygun bulmuyorum. Kısılan bu paralar zamanı geldiğin yasal sınırlar içinde ödenecek. Bozulan biri ödeme dengemiz vardı. CHP yönetiminde aldığımı da biliyorum iyi niyetli halde sizlere anlattım. Ben kamunu parasını kamuya hizmet ettirme görevine seçildim, bunu yapmaya kararlıyım. Şartlar ne olursa olsun bu irademi sürdüreceğim” diye konuştu.

BAYBEL'İN 114 MİLYON 955 BİN TL BAYRAKLI A.Ş'YE BORCU OLUYOR

Sözlerine devam eden Önal, “Belediyenin borçları ile ilgili. Bayraklı A.Ş KHK'lı personel dediğimiz personelin çalıştığı şirketimiz. Bu hizmet karşılığında bin çalışanımızın olduğu karşılığında 30 milyon sigorta vergileri ile 42 milyon para aktardığımız şirket. Bir diğer şirket BAYBEL. Kreş işlerimiz devrettiğim şirket. Kreş ve halk konutlarda müşavirlik vermek için aldığı personel var. BAYBEL bizden aldığı paranın bir kısmı ile sigorta prim ödemeyerek işçi maaşlarını ödemek için borçlanmış. BAYBEL'in 114 milyon 955 bin TL Bayraklı A.Ş'ye borcu oluyor. Bizim kreşlerimizde İzmir'deki en iyi standartlarda hizmet veren kreş. Bir öğrencinin maliyeti 16 bin TL. 2 kreş daha açacağı ve yaklaşık 600 öğrenci kapasitemiz olacak. Kreş hizmetini verirken yine yasaya uysun diye şirketler bu zararı karşılamak için bu meclisin yasal olarak yapabildiği bütçe kadar öğrenci alabileceğiz. Başka ilçelerde arabalarla bize öğrenci geriyor. Ancak geliri 100 bin TL üzeri olan ailelerin 4 bin TL'den kreşten faydalanmasını doğru bulmuyorum. 100 bin TL üzeri geliri olan ailelere 12 bin TL'den alacağız. Biz 12 bine çıkmamıza rağmen öğrencilerin faaliyetlerinden zarar ediyoruz. Bayraklı AŞ'nin de bu ayki maaşları hariç 704 milyon TL borcu var. Bu ayki taahhüt edilen ödemeler 80 milyon. Yani şu an 784 milyon TL borcumuz var. Bayraklı Belediyemizin borcu da 323 milyon 623 bin 80 TL. Bununla ilgili belediyemizin kendi personel maaşı harici aylık gideri 29 milyon TL. Nişan ve Mayıs ayında hiçbir ödemeyi yapmadık maaşları ödeyebilmek için. Güncel kasa durumu 53 milyon TL. İller Bankasında beklediğim para var. O geldiğinde iki şirketimizde iflas noktasına gelmiş borçlanma limitleri öz sermaye sınırının üstüne çıkmış durumda. Sermaye artışı ile bu durumun üstüne çıkaracağız. Her kuruşun hesabını görevimin son gününe kadar vereceğim” dedi.