Karşıyaka Belediyesi’nin Haziran Ayı Meclis Toplantısının ikinci oturumu Başkan Yıldız İşçimenler Ünsal idaresinde gerçekleşti.

Başkanlıktan ve meclis üyelerinden gelen önergeler ilgili komisyonlara gönderilirken komisyonlardan gelen raporlar ise meclis üyelerinin onayına sunuldu.

EMEKLİ ÇALIŞAN PERSONEL SAYISI 5

Başkan Ünsal Karşıyaka Belediyesi’nde emekli personel sayısının 5 olduğunu ve Kent A.Ş. bünyesinde çalıştığının bilgisini verdi.

EN DÜŞÜK KREŞ FİYATLARI 6 BİN

Karşıyaka Belediyesi’ne bağlı hizmet veren anaokullarında Eylül ayında başlayacak olan 2024- 2025 öğretim yılı ücret tarifesinin 6 bin TL olarak değiştirilmesi önergesi oy birliği ile kabul edildi.

Geçtiğimiz ayların meclis toplantılarında da gündem maddesi olan Hilltown Karşıyaka AWM, Haziran Ayı Meclis Toplantısının ikinci oturumunda da gündeme geldi. Ünal'ın sözlerine karşılık olarak başkan Yıldız Ünsal ise "Ruhsatsız bir dükkan varsa da yıkılacaktır" sözleri ile cevap vermişti.

Hilltown Karşıyaka AWM’de ki kaçak yapılaşmalar tekrardan gündem maddesi oldu. Konuyu yine AK Parti Meclis Üyesi Hasan Ünal sordu.

İnciraltı ve Karşıyaka’da 433 karavan tahliye edildi İnciraltı ve Karşıyaka’da 433 karavan tahliye edildi

ÜNAL:  KAÇAK YAPIYA MÜDAHALE OLMAMIŞ

Bir kez daha Hilltown AVM'deki kaçak yapılaşmayı meclise taşıyan AK Parti meclis üyesi Hasan Ünal, " Encümen tarafından 09.01.2024 tarihinde 93 sayılı imar kanunun 42/2. madde kararı almış olup alma kararı 11.01. 2024 tarihinde yazı işlerine, yapı kontrol müdürlüğüne gönderilmiş. 3194 sayılı imar kabulü 32. maddesine göre tespit edilen ruhsata aykırı yapının encümen kararı tedbir tarihinden itibaren 1 ay içinde aykırılının giderilmesi istenmiş. Ancak şu ana kadar ne aykırılık giderilmiş, ki ortada bir encümen kararı var benim kararım değil, ne de kaçak yapıyla alakalı belediyenin herhangi bir müdahalesi gerçekleşmemiş. Alınan encümen kararına aradan 5 ay geçtiğini ifade ettim. Ne zaman uygulamayı düşünüyorsunuz. Doğrunun yanında'yanlışın karşısında duracağınıza inanmak istiyorum” diye konuştu.

ÖZZAMBAK: KARAR DEĞERLENDİRİLİR

Gündem konusu hakkında cevap veren Belediye Başkan Yardımcısı Ayşem Özzambak,” Alınmış olan karar 1 ay içerisinde uygun hale getiriliyorsa eğer aykırılık para cezası daha düşük bir rakama dönüyor. Eğer yıkım kararıysa 1 ay içerisinde uygun hale getirmesi gerekiyor. Getirmezse belediyemiz tarafından yıkım işleri gerçekleştiriliyor. Ancak alınmış herhangi bir yürütmeyi durdurma kararı var mı yok mu, büyük ihtimalle vardır ve değerlendirilir” dedi.

ÜNAL: NEDEN 7 MİLYON CEZA KESİLDİ?

İmara aykırı bir yer olduğunu söyleyen AK Partili meclis üyesi Hasan Ünal,” Burası imara aykırı bir yer. Projede yer almayan bir yer, yasal bir statü kazanması ya da yasal bir tarafa çekilmesi zaten çok söz konusu olamaz. Dolayısıyla madem yasal bir zemine oturtulma imkanı vardı encümen neden toplandı o tarihte ve neden bu kararı aldı ve neden 7 milyon ceza kesti” ifadelerine yer verdi.

ÜNSAL: KONUYA ÇALIŞILIYOR

Yıkım kararı olduğunu söyleyen Başkan Ünsal,” Biz orasıyla ilgili bir yıkım kararı var. Çadır vardı, yıktık. Bir yer daha var ve orasıyla ilgili de müracaatlı yasal çerçeveye çekiyorlar. Yasal çerçeveye çekilmesi için yasal çerçeveyi istediler, verdik. Bu konuya çalışıyorlar” dedi.