Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı. Buna göre asgari net 17 bin 2 TL oldu. Asgari ücrete yüzde 49 zam geldi.

'Alo' demek boşanma sebebi sayıldı 'Alo' demek boşanma sebebi sayıldı

Vedat Işıkhan’ın açıklaması şöyle:

“İşçi ve işveren taraflarının bildirdiği görüşler çerçevesinde ve komisyon toplantılarında belirlenen yeni miktarın tüm vatandaşlarımızı memnun edeceğine inanıyorum. Bildiğiniz gibi temmuz ayında asgari ücret 11 bin 402 lira olmuştu. Şimdi de 700 lirası asgari ücret desteği olmak üzere net asgari ücreti 17 bin 2 lira olarak belirlemiş bulunuyoruz. Ülkemize hayırlı olsun inşallah. Bu asgari ücretle önceki döneme göre yüzde 49, önceki yıla göre de kümülatif yüzde 100 artış yapılmıştır.”

Türk – İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 18 bin TL’yi önerdiklerini söyledi.

Beştepe’de zirve

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Asgari Ücret Tespit Komisyonu’yla görüştü.

Beştepe’deki toplantıya hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, işçi temsilcisi olarak TÜRK-İŞ Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, işveren temsilcisi olarak TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol katıldı.

Toplantı öncesi Bakan Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ile bir araya geldi. Görüşme sonrası konuşan Bakan Işıkhan, “İstişareler devam ediyor, netleşince duyuracağız” dedi. TÜRK – İŞ Başkanı Atalay, Beştepe’de görüşme olacağını söyledi, “Rakamı şimdi söyleyeceğiz. Uzlaşırsak masada otururuz. Uzlaşamazsak biz yokuz bu işin içinde deriz, olur biter. Kimsenin vebaline girecek halimiz yok. Komisyon görevini yapıyor. Geçim şartları ortada. 15 kişi var komisyonda, biz beşiyiz” dedi.