TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine hitap eden AK Parti İzmir Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar “Bu aydan sonra enflasyon artık düşüş trendine giriyor. İnşallah, ilerleyen aylarda yıl sonuna doğru baz etkisiyle birlikte yüzde 38’li rakamları yine birlikte göreceğiz” dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Saygılı'dan Temizeller'e ziyaret AK Parti İzmir İl Başkanı Saygılı'dan Temizeller'e ziyaret

Kırkpınar konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon bütün ekonomilerin en önemli problemi. Gerek gelişmiş ekonomiler gerekse gelişmekte olan ekonomilere baktığımızda, özellikle Euro bölgesi ve ABD'ye baktığımızda bu sorunu çok ciddi bir şekilde görüyoruz. Dünyada pandemiyle başlayan, Ukrayna Rusya savaşıyla devam eden bir süreç var. Ülkemize baktığımızda bu etkilerin dışında 11 vilayetimizi kapsayan depremin etkisi, yine EYT’yle ilgili yapmış olduğumuz düzenlemeler, çalışma hayatıyla ilgili yapmış olduğumuz ücret ve düzenlemeler dolayısıyla terör ve doğal afetler... Tüm bu gelişmelere baktığımızda ekonomimiz üzerinde ciddi bir yük oluştuğunu görüyoruz. Bu etkenler fiyat istikrarının bozulmasına ve enflasyonun yukarı doğru ivmelenmesine yol açıyor. Dolayısıyla, arz talep dengesinin de bu anlamda ciddi bir şekilde etkilendiğini görüyoruz. Gerek ülke kaynaklı gerekse küresel kaynaklı bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için ekonomi yönetimimiz ciddi tedbirler alarak bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler yaptı. Atılan bu adımlar beş yıllık kalkınma planımıza ve orta vadeli programımıza da uyumlu bir şekilde seyrediyor. Burada, birinci hedefimiz, tabii ki enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürmek, fiyat istikrarını sağlamak; bunun için de sıkı para politikası ve maliye politikası uygulanıyor. Bu durumu yapısal reformlarla destekliyoruz, alınan tedbirler uygulanıyor. Bu politikalarla enflasyonu kalıcı bir şekilde düşük düzeyde tutabilecek kadar süreci devam ettireceğiz. Diğer taraftan, makro ve mikro verilere baktığımızda, programın çok iyi çalıştığını söyleyebiliriz.”

“ENFLASYONU KALICI DÜZEYDE DÜŞÜRECEĞİZ”

Son çeyrekte ekonomimizin 5,7 büyüdüğünü belirten Kırkpınar, “Bu durum kesintisiz bir şekilde 15 çeyrekten beri devam ediyor. Cari işlemlerde çok ciddi iyileşmeler söz konusu. Yine, CDS verilerimizin ciddi olarak düzeldiğini görüyoruz. Risk primimiz 760’lardan 260'lara düştü, inşallah daha da düşmüş olacak. İhracatımız çok ciddi olarak artıyor ve cari açığa pozitif olarak etki sunuyor, ithalatımız bu süreçte düşüyor. Yine, Merkez Bankası rezervlerimiz pozitif yönde artışını sürdürüyor. İşsizlik verilerine baktığımızda, yüzde 8,6 düzeylerinde olduğunu görüyoruz. Şu an 13 bin dolar düzeylerinde olan kişi başı millî gelirimiz inşallah 13.800 dolarları aştığında ülkemiz de gelişmiş ekonomiler kategorisine ulaşmış olacak. Ülkemize son iki ayda çok ciddi bir yabancı sermaye girişini de gözlemliyoruz. Kredi notumuz giderek iyileşiyor. Bu aydan sonra enflasyon artık düşüş trendine giriyor. İnşallah, ilerleyen aylarda yıl sonuna doğru baz etkisiyle birlikte yüzde 38’li rakamları yine birlikte göreceğiz. Gelecek yıl enflasyonun yüzde 14 düzeyinde olacağını yine birlikte yaşayarak göreceğiz. 2026 yılında da tek haneli rakamları görmüş olacağız. Yine, bir sonraki adım enflasyonun yüzde 5’lere indirilmesi olmuş olacak. Böylece enflasyon kalıcı bir şekilde düşük düzeyde tutulmuş olacak. Bu vesileyle ülke insanımızın alım gücü de artacak” şeklinde konuştu.