İYİ Parti İzmir adayı Ümit Özlale CNN TÜRK'te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında projelerini açıkladı.

Bu işe çıkarken erken açıklanmamım birkaç gerekçesi vardı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak çok istiyordum. İkincisi İYİ Parti'nin bütçesi belli. İYİ Parti'nin tek kaynağı insan kaynağı. Bu işe erken çıkmamızın kazanmamız için tek yol olduğunu düşünenlerdenim. Eğitimde fırsat eşitliğine çok inanan birisiyim. Ben orada belediye başkanı olduğum zaman derslerinden geri kalmayacaklar. Bizim seçim ofislerinden gidip eğitim kartı alabilirler.

"İZMİR POTANSİYELİNİN ALTINDA KALIYOR"

İzmir'in potansiyelinin çok altında kaldığını üzülerek görüyorum. İzmir'de büyüdüm İzmir'in okullarına gittim. İzmir'in eksikleriyle başlayalım. Şehirdeki bütün paydaşların masaya oturduğu İzmir Kalkınma Planı yok. Bunlar bir masada oturup İzmir'in stratejik planını çıkaramamışlar.

"İZMİR'DE MÜZE YOK"

Ben işçi bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldim. İzmir, İstanbul kadar köklü tarihe sahip bir yer. Yurt dışından birisi İstanbul'a gelse kaç günde gezdirirsiniz? İzmir'e gelse en fazla 2 gün gezdirirsiniz. Şehrin merkezinde gezebileceğiniz gün sayısı 2 ya da 3'tür. Burada hep turizm dediğiniz zaman güneş deniz kum. Sizler dünyanın en eski ve en büyük açık hava çarşılarından bir tanesini kültür merkezine açsanız İzmir bütün sorunlarını halleder. İzmir'de müze yok. Binlerce kitap depolarda bekliyor. Binlerce tarihi eser depolarda bekliyor. İzmir kadar köklü tarihe sahip, şehrin merkezinde Ege Medeniyetleri Müzesi yok. Ben yapacağım.

Urla Yarımadası'na gittiğiniz zaman gastronomi turizmi getirmeniz gerekiyor. İzmir'i nasıl tanımlarsanız yüzyıllardan beri liman kent. Denize kıyısı olan şehirlerde balıkhalleri şehrin cazibe merkezlerinden birisidir. İzmir'in balıkhali Buca'da. Sahilde değil. İzmir'i tarihi ve kültürüyle iktisadi zenginliğiyle tekrarda buluşturacak belediye başkanı vizyonuna ihtiyaç var.

İzmir'de bence pozitif bir belediye başkanlığı seçimi gidiyor. Hiçbir taraf birbirini rencide edici sözler söylemiyor. Bir tek CHP Genel başkanı rencide edici sözler söyleyip, gidiyor. Hamza Bey ile bir toplantıda Kınık'ta halk pazarında karşılaştık. 2 tane adaya açık çağrıda bulundum. Cemil Bey gelmedi Hamza Bey, Cemil Bey gelirse gelirim dedi. İzmir'in belediye başkan adaylarıyla buluşturabilecek açık oturum gerçekleşmedi.

İZMİR DEMOKRASİNİN KALESİDİR

İzmir CHP'nin kalesi değildir. İzmir demokrasinin kalesidir. Muhalefetin kalesidir. Sadece CHP'nin değil hiçbir partinin kalesi olduğunu düşünmüyorum. CHP İzmir'de her girdiği seçimde kazanır diye bir şey yok. Kale benzetmesine de şiddetle karşı çıkıyorum. İzmir'de benim bilmediğim mahalle, sokak yoktur. Belediye başkanlığı seçimlerini merakla bekliyoruz.

Şu ana kadar AK Parti karşıtlığı üzerinden yerel seçimleri bile ideolojik tabana oturtan bir CHP görüyorum. Belediyecilik anlayışında da şikayet görüyorsunuz. 6 ay önceye oranla şimdi insanlar beni tanıdıkça, projelerimi, çözüm önerilerimi gördükçe bunun kırılmasına yakın olduğunu görüyoruz. Çok kolay da bir şey değil.

İTTİFAK SİYASETİ

1 Nisan'dan sonra seçim telaşı bittikten sonra umarım sizlerle yayın yapma fırsatım olur. Muhalefet partileri bu yerel seçimde çok daha fazla belediyeyi alacaklar. 6'lı masa sürecine gittiğimiz zaman bütün partiler aynılaştığı için kendi seçmen tabanlarını genişletemediler. Aynılaştırma geçti ve İYİ Parti, AK Parti ve MHP'den çok fazla oy alıyor. Milliyetçi seçmenden biz çok fazla oy alıyoruz. 1 Nisan günü Türkiye'de muhalefet partileri 2019'a göre daha fazla belediye kazanacaklar.

İZMİR'İ KAZANMAK İSTİYORUM

Türkiye ilk açıklanan aday benim. Karşıma kim çıkarsa çıksın kaybettirmiş mi oluyorum? Ben İzmir'i kazanmak istiyorum. İzmir'i doğru belediyecilik hizmeti alamayan bir şehir olarak görmek istemiyorum. Ben İzmir'i çok iyi yönetirim.

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi Revizyonda sona gelindi Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi Revizyonda sona gelindi

Cemil Bey ile ben ikimiz aday olsaydık ben kazanırdım. Hamza Bey ile ben aday olsaydım yine ben kazanırdım. Şimdi üçümüz adayız. Ben kazabilirim. Yeter ki insanlar hiç içime sinmeyen şu adaya oy vereyim düşüncesinde olmasın. 30 yaş altındaki gençlerde birinciyim. Benim burada kırmam gereken 50 55 yaş üstünde artık yerel seçimleri de ideolojik olarak gören seçmendeki ön yargıları kırabilirsem bu seçimi alırım.

AK Partililer diyor ki keşke bizim adayımız olsaydınız CHP'liler diyor ki keşke benim adayım olsaydınız. Ben zaten sizin adayınızım. Merak etmeyin ben bütün İzmir'in adayıyım diyorum. Ümit Özlale kazanırsa İzmir kazanacak diyorum.

Bu toplumda bizim korumamız gereken insanlar, canlılar onlara bu vahşete çok üzülüyorum. İki gün önce de Kemalpaşa'da bir katliam yaşandı. O gün ilk defa parti rozetimi çıkardım. Protesto için gittim. Orada sadece öfkeli hayvanseverlerin arasında olup dayanışma içinde olmak istedim.

En çok istediğim şey okulda yemek. Devlet okullarında bedava kahvaltı ve öğle yemeği. Bunları belediye başkanı olarak yapıp belli ölçüde açlığı azaltabilirsiniz. Ben istiyorum ki benim yöneteceğim İzmir'de hiçbir çocuk yatağa aç girmesin.

İzmir'de mevcut belediye üniversitelere yemek dağıtıyor. Tunç Bey sosyal belediyeciliği iyi yapan bir belediye başkanıydı. Sosyal devlet bize şunu gerektirmiyor mu? 0-22 yaş arasındaki bireyler sosyal devleti hissetmeliler. 22 yaşına kadar hem belediye başkanları hem politika yapımcılar eşit şartlar sunmalıyız.

Herkes İzmir'i zengin bir şehir zanneder ama İzmir'in arka sokaklarına baktığınız zaman yoksulluk fazla. Semtlerde bizim kütüphaneler yapmamız lazım. Cemil Tugay'ın Karşıyaka'da 6 ay gecikmeyle maaş ödediğini biliyoruz.

BELEDİYENİN KENDİ GELİRİNİ YARATMASI LAZIM

Belediyenin kendi gelirini yaratması lazım. Doğru insan kaynağı planlamasını yapmanız lazım. Kamu kurumlarında nasıl hiçbir şey yapmayan bankamatik memuru varsa belediyelerde de var. İzmir muhalefette diye eleştirmeyecek miyim? Bütçede Ankara'ya bağlı kalmamanız gerekiyor.

TUNÇ SOYER'İN BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Artıları da var. Daha iyi yapabileceği şeyler de var. İzmir Türkiye'nin en hızlı şehri olmalı. Kendisinin sosyal belediyecilik alanında yaptığı önemli işler var. Benim karşımda Tunç Bey belediye adayı olsaydı yarış daha zorlu geçerdi. Cemil Bey, Tunç Bey'den daha zayıf bir aday. Tunç Bey, Cemil Bey'den çok daha iyidir. Karaburun'da karşılaştık panelde gençlerin karşısına çıkalım beraber dedik, kabul etmedi. Bir şekilde aynı ortamda bizler aynı panelde olsaydık İzmir en verimli paneline denk gelirdi.

"İZMİR DEPREMİ DAHA YIKICI OLABİLİR"

Kentsel dönüşüm ihtiyacı. İzmir depremi daha yıkıcı olabilir. Yıllar içerisinde çok kötü imar planı hem şehrin trafiğini içinden çıkılmaz hale getiriyor ve afetlere karşı dirençsiz kılıyor. İzmir'den gençler çok fazla İstanbul'a ya da Ankara'ya gidiyor. Yolların kalitesi ve trafik rahatlıkla çözülebilir şeylerden bir tanesi. Benim ben büyük gururlandığım şey şu yetiştirdiğim binlerce öğrencidir.

KARŞIYAKA ALSANCAK YÜRÜYÜŞ PLATFORMU

Bana bu projelerde yardımcı olan binlerce öğrenci var. İzmir'in en güzel taraflarından bir tanesi yılın 10 ayı dışarıda dolaşabiliyorsunuz.