İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay Halk Tv’de katıldığı programda AK Partili rakibi Hamza Dağ’a bir kez daha mal varlığını açıklama çağrısında bulunurken, yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı hakkında da konuştu.

“SİYASETE BAŞLADIĞINDA NEYİ VARDI, ŞU ANDA NEYİ VAR?"

Tugay Cumhur İttifakı’nın İzmir adayı Hamza Dağ’a mal varlığını açıklama çağrısında bulunurken, “Hamza Bey’e özel bir suçlamam asla yok ama 15-20 sene önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı adayımıza siyasete başladığında neyi vardı, şu anda neyi var arada artı bir şeyler varsa bunlar nereden geldi bunu söylemesi lazım. Bunu açıklaması lazım. 5 yıl öncesi ile bugünü ortaya koymaya hazırım. Ben de değil ailemdeki herkes. Sorgulamanın yapılmasını kabul ediyorum. Açıklamayınca ister istemez insan şüpheye düşüyor. Gizlemeye çalıştığını bir şeyler var mı acaba diye düşünüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Tugay Karşıyaka Stadı ile ilgili konuştuğu bölümde, “5 yıl boyunca siyasete malzeme olmasın, kulübe baskı gelmesin diye özenle ve dikkatle bir süreci yönetmek istedim. Eski gençlik ve spor bakanı ile konuştuk, kulüp başkanı ve Hamza Dağ da yanımızdaydı. Stadı yapmakla ilgili hiçbir engel yok, ne zaman yapacaksınız dedim. Bakan bey ‘ayıracak kaynağımız yok’ dedi. Bu kulüp için önemli ihtiyaç var ve oluşmuş bir hassasiyet var. İnsanlar da rahatsızlar. Stadın olduğu yer de izbe bir alan. Bakan bey yapamayacağız deyince, ben Tunç Soyer ile konuştum konuyu, büyükşehir yapsın diye. Tunç Bey ile de öncesinden görüşmüştüm olur derim demişti. Bakan bey de kabul etti. Kulüp başkanı ile Tunç Bey’e gittik ve Tunç Bey hemen olumlu cevap verdi. Stat arazisinin Büyükşehir’e devri süreci geldi. Bütün hakların bize devredilmesi lazım dedi Büyükşehir Ancak bakanlık yanıt vermedi ve devir olmadı. Biz yazdık, büyükşehir yazı yazdı, cevap alamadık. Arka planda eski hikayeleri anlattılar. Davalar açılmış olmasını anlattılar ama onlar geçmişte kalan şeyler. Karşıyaka’ya hiçbir zaman stat yapmak istemediler. O stadın yapılmasını savunan bir Karşıyaka belediye başkanı olarak ben varım. Büyükşehir başkanı olarak bakanlık yapmayacaksa büyükşehir yapacak. Net söylüyorum. Bu konuda bir popülist yaklaşımım ne de yalanım var. Net kararım ve tutumum budur” dedi.

“SÜPER LİG’E ÇIKSINLAR SONRA STAT İSTESİNLER DEMİŞ”

Tugay, Dağ’ın “Üçüncü ligdeki takım için hükümete gidip stat yapın diyemem” dediği yönündeki iddialar ile ilgili de konuştu.

Karşıyaka’da tiyatronun yeni yıldızları yetişecek Karşıyaka’da tiyatronun yeni yıldızları yetişecek

Tugay, “İzmir Ticaret Odası’nda Hamza Bey’e basına kapalı oturumda stat sorulmuş. O da “Üçüncü ligdeki takım için hükümete gidip stat yapın diyemem” demiş. Süper Lig’e çıksınlar ondan sonra stat istesinler demiş. Karşıyaka Spor Kulübü 1912’de kurulmuş, Türkiye’nin en köklü kulüplerinden biridir. Üstelik sadece futbol kulübü değil basketbolda Avrupa çapında başarıları var. Kentimizin markalarındandır. Avrupa’da Karşıyaka bilinir. Basketbol ile bilinir. Dün taraftar isyan etti. İstemiyoruz bu yalanı dediler. Bu stat yapılsın diyorlar. Hamza Bey ticaret odasında konuşuyor, ben böyle bir şey isteyemem diyor üstelik bunu derken Erdoğan da Mardin’e stat vaadi var. Helal olsun, itirazım yok. Bu kentlere stat vaat edilirken Karşıyaka’ya niye stat yapmıyorsunuz? Stadyumun uygulama projelerini yaptırdım, çevresindeki evlere zararı olmayacak. 15 günde bir maç oynanırken güvenlik önlemleri alınması gerekiyor. Kendim de güvenlik konusunda özel tertibat alacağım hiç merak etmesinler.  Yükseklik ve görünüm ile stadyum o bölgeye kalite koyacak. İnsanlar yürüyerek gidecek” ifadelerini kullandı.