Bayraklı Belediyesi’de görevi devreden Serdar Sandal’ın ardından mali yapıyı düzeltmek için çalışmalar sürerken maaş ödemelerinde yaşanan sorunlar çözülemiyor.

Maaşlarda yüzde 30-40 oranında kesintinin yapılacağı belirtilirken memur statüsünde olan personellerin Sosyal Denge Tazminatı ücretlerinde kesintiye gitme kararı alındığı iddia edilmişti. Eksik ücret alan işçiler dün CHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel’in de hayırlı olsun ziyaretini fırsat bilerek Bayraklı Belediyesi önünde toplanmış ve eylem düzenlemişti.

Maaşlardaki eksik ücretlerin yatmaması sonrası ise belediye memurları bugün iş bırakma eylemi yaptı. Bayraklı Belediyesi önünde toplanan çalışanlar ‘hak, hukuk, adalet’ sloganları attı.

Bu arada sendika ile başkan Önal arasında bir görüşme de gerçekleşti.

FİLİZ:  BAŞKAN KAYNAK BULMAYA ÇALIŞTIĞINI SÖYLEDİ

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam

TÜM BEL-SEN İzmir 2 Nolu Şube’den Nihat Filiz görüşmelerin detaylarını anlatırken, “Sayın Başkanımız ile görüştük. 3 arkadaşımız da yanımızdaydı.Sayın başkanın söylediği şu; Ciddi bir mali kriz içindeyiz 45 günde hizmet üretemiyoruz, sadece mali konular ile ilgili faaliyet içindeyim, kaynak bulmaya çalışıyorum. Şu an iyileştirmeler yatmadı bundan sonra süreçte yatmama ihtimali her zaman var. Mali durum ne zaman düzelirse ondan sonra ödemeye başlayacağım diyor. İzmir’de tüm belediyeleri dolaşıyoruz. Bütün belediye başkanlarından benzer şeyler duyuyoruz. Bütün Belediye Başkanları sanki TİS’in yasal sınıra çekilmesi konusunda karar almışlar gibi algı oluştur bizde. Bugün hangi belediye gitsek hepsi mali krizden bahsediyor. Bu amali krizin yaratıcısı burada çalışanlar değil. Belediye başkanları görevi devralırken amali durumu biliyordu. Uzaydan buraya düşmediler. Çözüm üretmek zorundalar. Çözümü tabii ki ortaklaşa elimizden geleni bizde yapacağız. Ancak bu mali krizi biz yaratmadığımız için çözüm merci onlardır. Önümüzdeki dönemde TİS görüşmelerinde bir oynama olursa tüm İzmir geneli için söylüyoruz; Biz TÜMBEL-SEN olarak tüm sendikaları harekete geçirerek gerçek anlamda meşru tepkimizi ortaya koyacağız. Sayın başbakanla konuştuktan sonra öyle anlaşılıyor ki; Gelen para 80 milyon ise harcama 120 milyon. Dolayısıyla maaşların aynı anda ödememiz mümkün değil, ne geliyorsa ben işçi arkadaşlara paylaştırıyorum diyor sayınb aşkna. Önümüzdeki ay da üzerine binerek devam edecek. Buna da herkes ekonomik anlamda kendini hazırlasın” dedi.

Araya giren işçiler ise  ‘kredileri olanlar var, borcu olanlar var kabul etmiyoruz’ diyerek tepki gösterdi.

MEMUR İŞÇİ AYRIMI YAPMADAN PAYLAŞTIRACAK

Sözlerine devam eden  Filiz, “Bir realiteden bahsediyoruz. Arkadaşlarımızın kredileri ve ev kiraları yüksek bu paraları almayınca iş barışı bozulacak, belediyedeki hizmetler aksayacak bunları belirttik. Ben sayın başkanın söylemlerinden ortaya çıkanı sizlere belirtiyorum. Gelen parayı işçi memur ayrımı yapmanda herkese paylaştıracağını söyledi başkana. Hizmet üretebilmek için çalışma yapması gerektiğini de belirtiyor” ifadelerini kullandı.

FİLİZ: HER GÜN EYLEM YAPARIZ
Eylemliliklerinin devam edeceğini belirten Filiz, “Bayraklı Belediyesi'nde bundan sonra temel hak ve özgürlüklerimize iyileştirmelere dokunmaları halinde her gün eylem yaparız burada. Kimsenin şüphesi olmasın. Belediye başkanlarımız da duysun, bizi yukardan izleyenler de duysun. Tam bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız!” dedi.

FİLİZ: HEP BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ
Eylemlerinin sürecini vurgulayan Filiz “Belediye çözüm bulmaz ve gerçek adımlar atmazsa sendika olarak demokratik ve meşru her türlü eylemlere hazırız. Şu andan itibaren burada yarım saat oturma eylemi yapacağız. Sonra ki sürece hep birlikte karar vererek devam edeceğiz” diyerek sözlerini sürdürdü.

BEKAR: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Yeniden söz alan Murat Bekar, “Kamu görevlileri hakkında şu an yaptıkları suç. Emanete alınan paraları ödemek zorunda. Haklarında işlem yaptıracağız görevi kötüye kullanmadan! Buradan bayraklı belediyesine duyurulur. 24 saat içinde bütün alacaklarımız yatmadığı takdirde genel merkez avukatımız dilekçeleri bakanlığa vermek için hazırlanıyor. 24 saat içinde yatırılmadığı takdirde bakanlığa vereceğiz ve sonrasını başkanlar düşünsün" diye konuştu.