CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplandı. 5 saat süren toplantıda MYK üyeleri istifalarını sundu ve Kılıçdaroğlu kabul etti.

Şimdi CHP'de gözler yeni oluşturulacak MYK'ya çevrilirken, İzmir'den yeni MYK'ya girmek için ekipler çalışma yürütüyor.

YENİ MYK'DA KİMLER OLACAK

Partililerin gündeminde yer alan diğer bir konu ise, yeni MYK'da kimlerin yer alacağı. CHP İzmir kulislerinde, İzmir'den milletvekili adayı gösterilerek seçilen Yüksel Taşkın ve Gökçe Gökçen'in MYK'da yer alıp almayacağı merak konusu. İstanbul merkezli siyaset yapan her iki isimle ilgili Kılıçdaroğlu’nun “dengeye” göre hareket edeceği belirtiliyor.

Doğu Masası Sorumlusu ve geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Devrim Barış Çelik'in MYK'da yer alması bekleniyor. Çelik, ilk tur seçiminin ardından Onursal Adıgüzel’in görevinden istifa etmesi sonrası genel başkan yardımcısı olmuştu.

NALBANTOĞLU MYK’YA GİREBİLECEK Mİ?

14 Mayıs Genel seçimlerinde İzmir Milletvekili olan Rıfat Nalbantoğlu'nun ismi de, İzmir'den MYK'ya girmesi muhtemel adaylar arsında yer alıyor. Nalbantoğlu’nun genel sekreter olarak görev alabileceği ifade ediliyor.

İzmir’den milletvekili adayı olmayan Selin Sayek Böke’nin MYK'da devam etmek istemediğini kaydettiği PM'de ise göreve devam edebileceği ifade ediliyor.

CHP'li Çelik’ten ‘seçmen listesi’ iddiasına belgeli yanıt CHP'li Çelik’ten ‘seçmen listesi’ iddiasına belgeli yanıt

TUNÇ SOYER İLE ABDÜL BATUR KARŞI KARŞIYA

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayının belirlenmesi sürecinde karşı karşıya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Konak Belediye Başkanı Abül Batur bu kez MYK için karşı karşıya geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, daha önce Parti Meclisi ve Milletvekili adayı olması için çok uğraş verdiği yakın siyasi yol arkadaşı Rıfat Nalbantoğlu’nun MYK'ya girmesi için bastırırken, Başkan Abdül Batur da Ednan Arslan'ın MYK'da yer alması için çalışma yürütüyor.

ÇELİK'İN YERİ GARANTİ OLARAK GÖRÜLÜYOR

Öte yandan 14 Mayıs seçimleri sonrası istifa eden Onursal Adıgüzel'in yerine Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Devrim Barış Çelik'in ise 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim gecesi başarılı işler yaptığı ve MYK'daki yerine garanti olarak bakılıyor.

Öte yandan İzmir önceki MYK'da dört isimle temsil ediliyordu.

Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ve Devrim Barış Çelik.