Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçen hafta alınan şahin faiz artışı kararı sonrasında yol haritasıyla ilgili kararlılık mesajı verdi. 

"KARARLI ADIMLARLA UYGULAMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Erkan, "TCMB Başkanı Erkan: "Enflasyon Raporu toplantımızda kamuoyuyla paylaştığımız yol haritamızı kademeli ve kararlı adımlarla uygulamaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, kuyumculuk sektörü temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda konuştu. Para Politikası Kurulu (PPK) Hafize Gaye Erkan Başkanlığında ilk üç toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 1650 baz puan artışla yüzde 8,5'ten yüzde 25'e yükseltti.

Kuyumculuk sektörü alınan kararlardan nasıl etkilendiklerini anlatırken, MİB Başkanı Burak Yakın hazırlanan sunumla güncel tabloyu açıkladı.

13 ilçede uyum eğitimlerine 1 gün ara verildi 13 ilçede uyum eğitimlerine 1 gün ara verildi

Kuyumculuk sektörünün son 20 yılda çok önemli bir mesafe kat ederek dünya liderleri ile rekabet ettiği ve küresel Pazar payını pandemiye rağmen iki katına çıkarttığına dikkat çekilen sunumda, kuyumcuların mücevher üretmek için altın alırken İtalyan rakipleri karşısında 68 puan dezavantajlı oldukları anlatıldı. İtalyan mücevher firması 1 ons altına 1900+2 USD ödeyerek ulaşabilirken Türk mücevher üreticisinin 1900+70 USD ile ons başına 68 USD daha fazla ödediği ve bunun da sektörün küresel rekabetten çekilmesi anlamına geleceği; kararların etkili şekilde güncellenmemesi halinde Türkiye’deki üreticilerin İtalya, Dubai gibi başka ülkelere kayacağına dikkat çekildi. (MİLLİYET)