Efes Selçuk’ta yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı Efes Selçuk’ta yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı

İzmir'de yaşayan vatandaşlar zam haberleri ile sarsılmaya devam ediyor. Geçen haftalarda ekmeğe, ulaşıma ve taksi ücretlerine zam gelmişti. Bu hafta da okul servislerine zam geldi. Okulların açılmasına yakın gelen bu zam haberleri sonrasında veliler isyan etti. 

Okulla ilgili her kaleme zam geliyor

Türkiye'nin en pahalı ikinci ili seçilen İzmir'de vatandaşlar her gün yeni zam haberleri ile güne uyanıyor. Son 1 ayda gelen zamlar nedeniyle İzmir'de yaşamanın maliyeti yüzde 30 oranında artış gösterdi. Önce ekmek ve ESHOT taşımacılığına gelen zamlar halkı sarsarken sonrasında dolmuş, elektrik, su ve kira ücretlerine zam geldi. Alınan bu zam haberleri sonrasında ise vatandaşlar kara kara düşünmeye başladı.

Bu zamların üzerinden henüz zaman geçmemişken bu sefer de okul servis ücretlerine gelen zamlarla birlikte veliler kara kara düşünmeye başladı. Hâlihazırda okul aidatı ve kırtasiye masraflarına gelen zamlar nedeniyle zor durumda kalan veliler çocuklarını okula göndermek için alternatif yolları düşünmeye başladı.

Pek çok aile çocuklarını kendisi götürmeyi ya da dolmuşla göndermeyi düşünüyor. Ancak ailelerin karşısına burada da sorunlar çıkıyor. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve dolmuş ücretlerindeki artışlar nedeniyle veliler bu tarafta da oldukça masraf edinecek gibi duruyor. Peki veliler bu duruma karşı ne diyor?

Veliler okul servislerine gelen zamlar sonrasında tepkilerini sosyal medya aracılığı ile gösterdi. #İZMİRDEZAM hashtagi aracılığı ile yapılan paylaşımlar aynı gün binlerce kişi tarafından onlarca kez paylaşıldı. Bir velinin yaptığı şu paylaşım ise en çok beğeni toplayan paylaşımlar arasında ilk sırada yer aldı. İşte o paylaşım;

“Çocuklarımızı okula gönderirken de düşünecek hale geldiysek vah halimize. Kafeye gitme tatile gitme arkadaşlarınla oturup iki dilim pasta yeme… Ne yapacağız biz. Artık çocuklarımızı okula da mı götüremeyeceğiz? Servis ücretleri geçen seneki fiyatlarla karşılaştırdığımız zaman neredeyse 2 katlık bir ücret artışı olduğunu görüyoruz. Artık en kısa mesafedeki taşımacılık için bile aylık 1200 1500 lira para ödeyeceğiz. Diyelim ki aile asgari ücret ile geçiniyor. Bu durumda nasıl çocuklarını servise yazdıracak? Biraz insaflı olun Allah aşkına. Tamam siz de zamlardan etkileniyorsunuz da vatandaşların üzerine de bu kadar gidilmez.”

Bu tepkilerinin ardından servis işletmecilerinden de cevap gecikmedi. Servis işletmecileri bu zamların sebeplerini ailelere kalem kalem anlattı. Akaryakıt ücretlerine gelen zamlar, vergi oranlarının artması, şoför maaşlarındaki artışlar, araç masraflarının eskiye oranla daha fazla olması, MTV vergisindeki artış vb. sebepler öne çıkarılarak zammın ana sebepleri açıklandı.

İzmir’de ve diğer kentlerde servis işletmelerinin yakın zamanda tekrardan zam yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Ayrıntılar gelmeye devam ettikçe sizlerle paylaşacağız.