İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclisinin 3’ncü oturumunu gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yokluğunda oturuma Başkan Vekili Mustafa Özuslu başkanlık yaptı.

Bir çok maddenin oy çokluğu ile komisyonlardan geldiği oturumda AK Parti ve CHP’li isimler sık sık karşı karşıya geldi.

Başkan Sengel'den esnaflara müjde: Esnaf Masası kurulacak! Başkan Sengel'den esnaflara müjde: Esnaf Masası kurulacak!

İZBETON’A 200 MİLYON TL SERMAYE ARTIŞINA OY ÇOKLUĞU
Mevcut şirket sermayesi 986 milyon 550 bin TL olan İZBETON’da Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ile sermaye artışı kararı alınmıştı. Karar sonrası yüzde 98 ortağı konumunda bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi ise payına düşen 197 milyon 584 bin TL’lik kaynak aktarımı Plan ve Bütçe-Şirketler Komisyonlarında oy çokluğu ile kabul edildi.

ozguhasdiasi213123213

HIZAL: İZBETON YAKINDA YASAKLI HALE GELECEK 

Gündem maddesi ile ilgili söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, İZBETON’un aldığı kaynakların CHP içi siyaset için kullanıldığını belirtirken “Biz bu konuyu uzun süredir mecliste tartıştık. İzBB’nin iştirakleri olan şirketlerin uzaya mekik göndermesini beklemiyoruz. Asgari belediyecilik hizmetlerini yerine getirmesini bekliyoruz. İZBETON, temel görevi şehrin asfalt, kaldırım, yol gibi sorunlarını gidermek için kurulmuş bir iştirak. Ancak İZBETON son dönemlerde o kadar dallanıp budaklandı ki. Müteahhit gibi yapmaya başladı, bizim bilmediğimiz bir takım devirler oldu, taşıma işine girdi, İzBB’den milyarı bulan ihaleler aldı ancak gelinen noktada hala İZBETON’a ciddi bir finansal destek vermek zorunda kalıyoruz. Bir şirketin ne kadar kötü bir yönetebileceğini görüyoruz. Ancak anlamsız bir şekilde koruma kalkanı olduğunu görüyoruz. İzmir'de bir iştirakin bırakın karını ne kadar zarar ettiğini bilemeyecek noktaya geliyoruz. Veriyoruz, veriyoruz.... Karanlık kuyuya taş misali atıyoruz, nereye gittiğini bilmiyoruz. Önümüzde o kadar basitçe, dalga geçercesine bir rapor koymuşlar ki... Daha önceki sermaye artırımlarında ne yaptınız? Burada CHP'li belediye başkanları bas bas bağırıyor asfalt dökemiyoruz diye. İZBETON ne yapıyor? Ancak alsın da alsın... Sonuç sıfır. Siz İZBETON'ın başına yönetici olarak bu işleri bilmeyen, işlerden anlamayan, bu işlerle meşgul olmayan kişileri atarsanız, şirketin geleceği nokta bu.  Bugün CHP'nin şirketinin neredeyse tamamına siyasi gerekçeler ile yöneticiler atandı ve ciddi bir zarar eden şirketler haline geldi. İlk İZBETON konusunu açtığımızda  kar eden bir belediye şirketi diye övünmüştü CHP'li arkadaşlar. Ben bir bütçe görüşmesinde Aziz Bey dönemindeki İZBETON cirosu ile sizin döneminizde ciro arasındaki farkı söylemiştim. İZBETON sadece İzmir siyasetini dizayn etmek için personel alır, para harcar, Soyer'i övmek için video mu çeker? İZBETON Müdürü karış karış şehir gezmesi lazımken şehir siyasetini dizayn etmeye çalışıyor. Geldiğimiz noktada 6 ayda İzmirlilerin bütçesinden  400 milyon kaynak ayrıldı. Birileri size telefon açıp kandırıyor ve inşaatın seviyesi şu kadar diyebilir.Ancak gelip buraya 200 milyon TL sermaye artırımı yapılmaz. Bununla sermaye arttıramayacak, şehrin siyasetini dizayn etmeye çalışacak. Hadi oradan derler! İZBETON'un girdiği ihaleye hiçbir firma girmiyor. İzBB bir ihale açıyor, İZBETON gelip istediği rakam alabiliyor. Sonuç? Olmayan araçların ihalesini yaptılar. 149 aracın yaklaşık 500 milyon TL'lik ihalesini yaptılar. İZBETON'un elinde bu araçlar yoktur. Araçları teslim etmeden 90 gün sonra araçları alıp teslim etti.  Önümüzdeki günlerde İzBB, İZBETON'dan hak ediş de alamayacak. Kurtarıcı diye kentsel dönüşüme soktuğunuz İZBETON çok yakın sürede inşaatları bitiremediği için cezalı hale gelecek ve hiçbir bürokrat cezayı silmek için altına imza atmayacak” dedi

bulent-koklu14

,KÖKLÜ: DEVLETTE EK BÜTÇE YAPIYOR

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı CHP’li Bülent Köklü ise eleştirilere yanıt vererek, “İZBETON’un 6 iştiraki var. Onlar da sermaye artışı yapıyor. Yani çöpe atılan bir para yok. Ama konu İZBETON olduğunda Özgür Bey’in sevdası mı takıntısı mı var bilemiyorum ama konuşmalar başka boyuta gidiyor. Herkes ek bütçe yapıyor, devlet de ek bütçe yapıyor. Eğer ek bütçe kötü yönetimde devlette mi kötü yönetiliyor. Türkiye’de işsizliğin olduğu bir ortamda istihdam kaçınılmaz. Yok bu kadar para seçimde kullanılacakmış. Bunlar çok yanlış şeyler. 2 ay önce devlet ek bütçe yaptı. Ne dediler? Deprem bölgesindeki eksikliklerin ve onarımı için ek bütçe yapmamız lazım dedi. Koca devlet hazırlıklı değil miydi?” diye konuştu.

Önerge Cumhur İttifakı’nın ret oylarına rağmen meclisten oy çokluğuyla geçti.

HIZAL: BÜYÜKŞEHİR’İN YETKİLERİ İZBETON’A DEVREDİLECEK

Yine İZBETON ile imzalanan hafriyatlara ilişkin protokolün güncellenmesi Meclis’teki tansiyonu yükseltti. Hızal, “Biz meseleyi kişiselleştirerek eleştiri ortaya koymuyoruz. Ben İzmir’in menfaatleri için konuşuyorum. Yapılan yanlışları konuşmaya devam edeceğim. Soyer’le 4 yıldır bu konuları tartışıyorum ama kişiselleştirmiyorum. Eleştirilere verdiğiniz cevap çok gülünç. Önerge üzerinde Komisyon Başkanının cevabına bakar mısınız? Böyle acemi işleri siz yaparsınız, bizde istişare var. Çok kıymetli gayrimenkulleri danışman kararıyla siz verirsiniz biz de bu yok. Burada temel sorun şu, biz o alanların İZBETON’a verilmesi için oy birliği verdik. Büyükşehir derinliği olan bir kuruluş ve yetkileri var. Bu yetkilerin başında denetim yetkisi var. İzBB’nin denetim ekibi, yetersiz bu denetim ekibinin güçlendirilmesi için İZBETON eleman alıyor İzBB’ye veriyor. Böyle bir şey olabilir mi? Devasa belediyenin itibarı bu kadar ayaklar altına alınır mı? Ayak oyunlarıyla bunu yapmanın anlamı var mı? Öneri sunuyorum daire başkanlıkları kapatılsın her işi İZBETON’a verelim. Arkasına bakmadan başkanlıktan, İZBETON’dan geldi diye onaylıyorsunuz. Bu protokole ilişkin görüş aldınız mı? Bir günde protokol geçirilir mi? Bu meclise, İzmirlilere saygısızlık değil mi? 5. Maddede Büyükşehir’in yetkilerinin İZBETON’a devredileceği yazılıyor. Böyle şey olur mu? Protokolün yedinci maddesinde diyor ki hafriyat sahalarının dışındaki alanda İZBETON’un denetlemesi için birtakım yetkileri veriyorum diyor ben hem İZBETON’a iş vereceğim hem İZBETON’un maaş ödediği personele İZBETON’u denetleteceğim. Böyle şey olur mu? Siz her şeyi birbirine soktunuz” dedi.

652977900ffeb

ÖNAL: İZBETON’UN YETKİSİ BÜYÜKŞEHİR’İN YETKİSİ’

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı CHP’li İrfan Önal, “Belediye işleyişini bilmeyenler için açıklama yapay gereği yoktum. Belediye iştiraklerinin kar etme amacı yoktur. İZBETON’un önceliği hizmettir. Dışarıdaki bir inşaat şirketiyle yarışmıyor. Mesai hırsızlığı, emek hırsızlığı yağmıyor. Bizim 13 şirketimizden bir tanesi olan İZBETON’un diğer şirketlerden farkı yok.  Belediyede 30 bin emekçimizin çoğu bu şirketlerden temin ediliyor. Yani bizim çalışan arkadaşlarımızın her biri İZENERJİ, İZBETON gibi şirketlerden işe giriyorlar. Bu da devletin vatandaşını korsan bir yolla yarı hakla çalıştırma formülü ve emek hırsızlığı. Biri kamu kurumunda çalışıyorsa memur olarak alınması gerekiyordu. Almamak için daha önce taşeronlar eliyle sömürüyorsunuz. Biz şimdi şirketler üzerinden işe alabiliyoruz çünkü sistem bu. Benim çalıştırabileceğin memur sayısını merkezi hükümet belirliyor. Şirketler eliyle 28 bin emekçimiz diğer şirketlerden gelip denetleme yaparken sorun olmuyor. İZBETON olunca konu karşı çıkıyorlar. İZBETON’un aldığı elemanları yine Büyükşehir alıyor. İZBETON’a verilen yetki yine Büyükşehir’in yetkisi. Büyükşehir adına gidiyor. Ortalığı velveleye verip, rant dediniz. Geçen sene oybirliğiyle yine denetimleri İZBETON mühendisleri yaptı. İZBETON bir yere gittiğini hizmeti öncelemek zorunda. İşsizlik varken en azından asgari üstü bir ücret vermeye çalışıyor” diye konuştu.

AYDIN: BÜROKRATLAR DOĞRU BİLGİ VERİYOR

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Yasal alanlar dışında hafriyat dökenleri denetlemek için bir kurum daha var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü. Aslında bu ona da destek olacak. Bütün bürokratlarımız komisyonlara gelip doğru bilgi veriyor her komisyona farklı bilgi gibi bir şey söz konusu değil. Her komisyonun alanı farklı olduğu için bakış açısı ve ağırlık verdiği nokta farklı olur. Komisyon üyelerinin soruları ile konu açılır ve diğer komisyonda konuşulmayan orada konuşulmuş olur. Yani bir komisyona bir lira diğer komisyona iki lira demez” ifadelerini kullandı.

husnu-boztepe14

BOZTEPE: HER ŞEYİ İZDOĞA YAPSIN’

Seferihisar ve Kemalpaşa’da 1/5000’lik Nazım İmar planlarının önergesinin uygun bulunmamasına tepki gösteren AK Partili Hüsnü Boztepe, “Kemalpaşa’nın her tarafında yapılaşma oldu ve gelen başvuruyu değerlendirirken, insanların mülkiyet hakkını korumak için ilkesel olarak reddedildi. İmarla ilgili bir duruma ilkesel bakmak benim kanımca yanlış. İzmir Büyükşehir Belediyesi öyle bir durumda ki, Büyükşehir Belediye Başkanımızın danışmanı Güven Eken’e son bir yıldır devretmediğimiz konu yok. Güven Eken şimdi de İzmir’in tarımıyla, körfez kirliliğine el atmış. Kendisinin önerisiyle İzmir kokudan çıkamadı. Koku 1 yıldır azaldı, bunu inkar edemeyiz. Bu arkadaşımız şimdi de İmar, Şehircilik Daire Başkanlığına soyunmuş. Kentin imarına da bu arkadaşımız el atmış. İmar Dairesi Başkanlığı varken İzmir’in planlamasını bu yapıyorsa ve şimdi de ekoturizm çalışmaları yürütüyorsa İZDOĞA artık kentin planlamasına da soyunmuştur. Ben CHP’li arkadaşlarımızın protokolün arkasında duracağına inanıyorum. Seferihisar’da biz bekledik. 1 ay boyunca karar verilmedi. 1 ay sonra ret kararı verildi. Neden bu iki ilçedeki planlara ret oyu verdiniz. Bırakın vatandaş yapabilirse yapsın. Bizim hayır yapma deme gibi bir lüksümüz yok” açıklamasını yaptı.

YILDIZ: NOT ALIYOR AMA CEVAP VEREMİYOR

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise, “Mülkiyetler neresi diye baktım. Bir sonraki maddede Buca’da plan tadilatı yağmışız. Buca’da ilke kararı aranmamış. Belediyenin mülkünün olmasıyla vatandaşın mülkünün olması arasında hiçbir fark olmaması gerekiyor. Bir ilke kararınız varsa bu kimin mülkü olursa olsun ilke kararıdır. Siz Urla’da SİT alanı olan yerde yapabiliyorsanız, Foça’da tarım alanında bir vakfa eğitim amacı altında yer açabiliyorsanız, Torbalı’da turizm planı yapabiliyorsunuz ve ilke kararı demiyorsunuz. Semt planlamayı bir vatandaşımız nasıl yapacak? Zaten planlasan parsellerin tamamının yapılaştığını göreceksin. Seferihisar’da da aynı durum yaşanıyor. Murat Bey, ilkesel kararı Torbalı’daki oteli geçirirken neden uygulamadınız? Murat Bey not alıyor ama cevap veremiyor. Ben kişisel bir şey sormuyorum. İrfan Bey’e de soruyorum, Foça’da geçirdiğiniz okul yeri parsel bazlı mı yapıldı? Torbalı’da geçirdiğiniz yeri bütünsel mi yaptınız? Matematik Köyü’nde geçirdiğiniz, Urla’da geçirdiğiniz yerleri parsel mi bütünsel ilke kararlarına uyarak mı yaptınız? Bu kadar açık sorularımıza cevap verin” dedi.

HIZAL: SOYER İMAR AFFINDAN YARARLANACAK

AK Partili Özgür Hızal, “Biz burada İzmir plansız dediğimizde havadan söylemiyoruz. Bu verilerden söylüyoruz. Bu ilkesel karar ne kim vermiş. Bana bu ilkesel kararı açıklayabilir misiniz arkadaşlar. O zaman kamulaştırın. Onu yapmıyorsunuz bunu yapmıyorsunuz vatandaş ne yapsın? Kaçak mı yapsın. Zaten yapıyor, bunun sorumlusu da Tunç Soyer. Soyer de imar affından yararlanacak, kaçak yapıyor memleketinde” diye konuştu.

AYDIN: AYIP OLUYOR ARTIK

Murat Aydın, “Arkadaşların bu üslup ve tarzına, insanların tarzına laf çakmaya gerek yok. Anlıyoruz söylediklerini ve kendi fikrimize göre cevap veriyoruz. Cevabı beğenmeyebilirler, kendileri yönetse farklı yönetebilirler ama buna bir lafımız var mı? Yok. Artık ayıp oluyor, bu karşıdakinin aklıyla dalga geçmektir. Dönüp dönüp yok soruyoruz cevap vermiyorsunuz… Gerek yok bunlara. Sizinle hemfikir değiliz, hemfikir de olmak zorunda değiliz. Dönüp dönüp neden aynı şeyleri konuşuyoruz. Hiç değilse neden anlaşamadığımızda anlaşalım. 4,5 yıl oldu, biz size ilk kez mi cevap veriyoruz?” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU: “SİZİ İKNA ETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ”

Bu atışmanın ardından  konuşan Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Değerli arkadaşlar söylenmeyen bir söz kalmadı. Burada muhalefet istediği üslupta konuştu mu konuştu. CHP Grup Başkanvekili de cevap verdi ve diyor ki verdiğim cevaba kifayet etmiyorsun bu da sizin sorununuz diyor. Burada da haklı, biz sizi de ikna etmek zorunda değiliz. Biz burada bir birimizi ikna ederek görüş değiştirmiyoruz. Her parti faklı görüş beyan ediyor bu da normal gerisi de İzmir halkının takdiridir” diye konuştu.