Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin müteahhidi olan Rönesans Holding’e ait Altunizade Gayrimenkul Şirketi’nin bünyesindeki Hilltown Karşıyaka AVM sınırlarındaki ruhsatsız yapılar yeniden meclis gündemine geldi. Başkan Ünsal, AVM sınırlarındaki ruhsatsız yapıların yıkıldığını açıkladı.

Dilek ve temennilerde söz alan AK Partili Meclis üyesi Hasan Ünal “Sınırlarımız içerisindeki bir AVM’nin yapı kullanım izinlerinin olmadığını burada gündeme getirmiştik. Ancak siz olduğunu ifade etmiştiniz. Biz bu bilgiyi ilgili birimlerden almıştık. Teyit edeceğinizi söylemiştiniz. Kamuoyunu ve meclisi bilgilendirebilirseniz seviniriz.” dedi.

Menderes’te mavi bayraklar dalgalanıyor Menderes’te mavi bayraklar dalgalanıyor

BAŞKAN ÜNSAL: RUHSATSIZ YAPILAR YIKILDI
Yanıt veren Başkan Ünsal, AVM sınırlarındaki ruhsatsız yapıların yıkıldığını ifade ederek “Hiltown AVM’de bazı ruhsatsız yerler var. O ruhsatsız yerlere ceza kesildi ve kaldırıldı. Ruhsatlı yerlerle ilgili tabiki bir şeyler yapmıyoruz. Ruhsatsız yerlerle mücadele halindeyiz. Sadece AVM’ye ait değil, Karşıyakamız sınırları içerisindeki her ruhsatsız yapı ile mücadele içerisindeyiz. Ruhsatsız yapı kalmayacak.” İfadelerini kullandı.

NELER OLMUŞTU?
İlk olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın Karşıyaka Belediye Başkanlığı döneminde de gündeme gelen Hiltown AVM Karşıyaka ile ilgili plan değişikliği, Karşıyaka Belediyesi Meclisi tarafından onaylanmış ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçememişti. Plan değişikliği yeni başkan Behice Yıldız Ünsal döneminde yeniden ele alınacak.

Tapuda Şemikler Mahallesi’ndeki 26024 ada 1 parsel üzerine kurulu olan Hilltown Karşıyaka AVM’nin mevcut kullanım ve yapılaşma koşulları değişmeksizin, taşınmazın kuzey cephesindeki yapı yaklaşma sınırının düzenlenmesi isteniyor.

1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile birlikte hali hazırdaki planda yer almayan kimi yapıların yasal hale getirilmek istendiği öğrenildi. Önerge, İmar Komisyonu’na gönderilirken son kararı Karşıyaka Belediyesi Meclisi üyeleri verecek.

3 KEZ CEZA
Hilltown Karşıyaka AVM’nin imar planları Karşıyaka Belediyesi’nde yeniden ele alınacakken belediyenin AVM’ye 3 kez ceza kestiği ortaya çıktı. Karşıyaka AK Parti Meclis Grubu Sözcüsü Adem Öztürk'ün vermiş olduğu bilgilere göre, Hiltown Karşıyaka AVM’ye 3194 İmar Kanunu’na muhalefetten ilk olarak 9 Ocak 2024 tarihinde 7 milyon 770 bin 42 TL 6 kuruş, ardından 14 Mart 2024 tarihinde 17 milyon 62 bin 953 TL ve son olarak da 2 Mayıs 2024 tarihinde de 29 bin 917 TL 30 kuruş para cezası kesildi. (Ege'de Sonsöz)