Sürücü kursları yılbaşından sonra vergilerde yapılacak zamlardan sonra artacak. Doların tarihi zirvesine ulaşmasının ardından akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar, ehliyet almak isteyen vatandaşları da vurdu. Artan maliyetler ve vergilerden sonra ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlara da kötü bir haber geldi. 11 Aralık itibariyle sürücü kursları ve ehliyet ücretlerine zam geliyor.

2024 Yılında Ehliyet Ücretleri Ne Kadar Olacak?

Peki ehliyet almak isteyen vatandaşların ne kadar bir ücret ödemesi gerekecek. Ehliyet almak isteyen sürücü adayları sürücü kurslarına ortalama 7 bin 500 TL ödüyor. Bu fiyat, ehliyet harcıyla beraber 10 bin lirayı bulurken 2024 yılında bu ücretin 20 bin lirayı aşması bekleniyor.

Ehliyet Kurs ve Ehliyet Ücretleri Ne Kadar?

B Sınıfı Ehliyet:

Cübbeli Ahmet, Mansur Yavaş’a hakaretten ifade verdi Cübbeli Ahmet, Mansur Yavaş’a hakaretten ifade verdi

Sürücü kursları 9 bin TL'den yeni tarifede 15 bin TL'ye çıkacak. Vergi ve sınav ücretleriyle bu rakamın birlikte 20 bin TL'yi aşması bekleniyor.

Motosiklet:

5 bin TL olan kurs ücreti 8 bin TL'ye çıkacak. Motosiklet ehliyeti vergilerle birlikte 12 bin TL'yi bulacak.

Kamyon, Otobüs ve TIR:

Kurs ücreti 8 bin TL'den 14 bin TL'ye çıkacak. Vergilerle birlikte 20 bin TL'yi aşması bekleniyor.

Kimlik işlevi görebilen ehliyetler sınıflarına göre ayrılır. Ehliyet alınabilmesi sürücü kursuna gidilerek belge alınmalıdır. Ehliyetler M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F sınıfı sürücü belgesi olmak üzere 16 farklı kategoride sınıflandırılmıştır.