18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle düzenlenen organizasyon kortej yürüyüşüyle başladı. Bornovalıların sevgi gösterisi altında Bayraklı sınırından merkeze kadar yürüyen kalabalık kortej, buradan Büyükpark’ta kurulan iftar alanına geldi.

İftar öncesi alanı dolduran Bornovalılara Mehmet Akif Ersoy’un ‘Bedr’in Arslanları ancak bu kadar şanlı idi” dizeleriyle seslenen CHP’li aday Ömer Eşki, “Bundan bir asır önce dünyanın o tarihe kadar gördüğü en büyük donanması, Çanakkale sularında tarihin en büyük yenilgisini aldı. Bir tarafta çelik, barut, kurşun, diğer tarafta yürek, kan ve cesaret vardı. Fakat 18 Mart, sadece bir askeri zafer değildir. Bir toplumun ulus olmasının ne kadar önemli olduğunun. Bir topluluğun nasıl ulusa dönüşeceğinin canlı bir örneğiydi o gün. Türk ulusu o gün bir memleketi, vatanı ve namusu savunmanın ne olduğunu tüm dünyaya gösterdi” dedi.

Karhamanların Menüsüyle Iftar (5)

Büyükşehir zabıta ekiplerinden bayram denetimi Büyükşehir zabıta ekiplerinden bayram denetimi

Her yıl Çanakkale’ye gidilecek

Tarihi bilmeyen ulusların geleceklerini de inşa edemeyeceklerine vurgu yapan Ömer Eşki, “Her adımı kan, her adımı zafer, her adamı emek olan bir mücadeleydi. Bu zaferde emeği, kanı olan tüm şehitlerimize sevgi ve rahmetle anıyorum. Milletimizin bugün yaşadığın temellerinin atıldığı o günde canını veren değerlerini asla unutmadı. Biz de unutmadık, unutmayacak ve unutturmayacağız. Her 18 Mart’ta başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm Bornovalıları Çanakkale’ye götüreceğiz. Tarihimiz boyunca hizmet eden tüm askerlerimize saygı ve minnet, şehitlerimize rahmet diliyorum” diye konuştu.