Çeşme Belediyesi tarafından sörf sporu ve alanları ile ilgili  'Yeryüzündeki Cennet Çeşmemizi korumak hepimizin görevidir' ifadelerinin yer aldığı yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Çeşme Belediyesi’nin sörf sporu ve alanları ile ilgili hassasiyeti göreve geldiğimiz ilk günden bu yana açık ve nettir . Söz konusu işletmeler sörf koyu içerisinde faaliyet göstermekte olup geçmiş yıllara nazaran birçok işletmenin bu dönemde kapatılması sağlanmış ve yıkımlar yapılmıştır. Bu koşullar göz önünde bulundurularak bu alana zarar verebilecek işletmelerin ruhsat başvuruları reddedilmektedir.  

Taş ocaklarının bölgemizde faaliyet göstermemesi için Çeşme Belediyesi olarak gerekli girişimlerde bulunulmuş, açıklamalar yapılmıştır ve konuyla ilgili mücadelemiz devam etmektedir. Bakanlık iznine tabi olan ve çalışma izinleri konusunda belediyemizin hiçbir yasal mevzuatına tabi olmayan bu tür işletmelerin kentimize verdiği zarar hepimizin malumudur. Biz ilk günden beri hassas olan coğrafyamızın korunması ve sürdürülebilir bir anlayışla yönetilebilmesi için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Yeryüzündeki Cennet Çeşmemizi korumak hepimizin görevidir.

Bütün sörf tutkunlarının, özellikle sörf velileri ve bu bölgede faaliyet gösteren sörf okullarının bildiği gibi bu spora desteğimizi göreve geldiğimiz ilk günden bu yana kesintisiz sürdürdük.  Çeşme Belediyesi olarak başta yelken federasyonu, sörf sporunun önemli organizasyonları ve spor okulları ile uzun vadeli iş birliklerimiz sürmektedir. Ev sahibi olarak Avrupa ve Dünya şampiyonalarının ilçemizde gerçekleşmesini sağladık. Uluslararası alanda onlarca ülkeden, binlerce sporcumuzu Çeşme’de ağırladık ve bunların yenilerinin yapılabilmesi için desteğimizi sürdürmekteyiz.

Rüzgâr sörfünü ülkemiz ve bölgemiz turizmi adına öncelikli bir konu olarak görmekteyiz. Sörf turizminin bu şekilde eşsiz kalabilmesi için yapılması gereken her türlü girişimin ve çalışmaların yanındayız. 

Ayrıca bilinmelidir ki sörf sporunun korunması yalnızca belirli dönemlerin konusu değildir, bu dünün, bugünün mücadelesi olduğu gibi yarınında mücadelesi olacaktır ve bizler bu mücadelede her zaman sörfün, gençlerimizin ve sporun yanında olacağız.

Kamuoyuna Saygı ile duyurulur.

Çeşme Belediyesi

Düzenlenen Sörf Şampiyonları

2019 Avrupa Şampiyonası

2021 Türkiye Şampiyonası

2021 Vakkorama Watersports Championship 

2021 Funboard Slalom Türkiye Şampiyonası

2022 Medicana IFCA Dünya Şampiyonası

2022 Vakkorama Türkiye Windsurf Şampiyonası

2022 Funboard Slalom Yıldızlar Kupası Milli Takım Yarışları

Başkan Mutlu’dan Mert Fırat’la Konak turu Başkan Mutlu’dan Mert Fırat’la Konak turu

2022 Türkiye Windsurf Ligi Şampiyonası

2022 Alaçatı Windfest PWA Youth & Junior Slalom World Cup

2023 Funboard Milli Takım Seçme Yarışları

2023 Vakkorama Türkiye Windsurf Şampiyonası

4-8 Ekim 2023 PWA World Cup Alaçatı Windfest (gerçekleştirilecek)