İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı ilk olağan birleşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. 

Toplam 28 önergenin komisyonlardan geldiği şekilde oy birliğiyle kabul edildiği oturumda gündem dışı bölümde yaşanan Bayraklı Şehir Hastanesi ve kooperatif modeli tartışmaları öne çıktı. 

Efes Selçuk Belediyesi'nden iklim krizinden etkilenen çiftçilere destek Efes Selçuk Belediyesi'nden iklim krizinden etkilenen çiftçilere destek

BOZTEPE: ÇALIŞANLARA VE ÜYELERE HAKSIZLIK YAPIYORUZ

Gündem dışı konuşmalarda ilk sözü alan AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, “2018’de bir arsamızı devrettik belediye çalışanlarımız için Çiğli’de o zamanlarda. O zamanlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı da grup başkanvekillerini toplayarak açıklama yapmıştı. Sonrasında orada temel atıldı. Sanırım Ekim, Eylül ayındaydı tören. Üzerinden 1 yıl geçti. 1 yıldır alana herhalde 10 defa gitmişimdir. Belediye önünde yarın öbür gün kooperatiflerimiz,n eylem yapmasını istemiyoruz.  Burada konutlar satılırken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin güvencesi ile satılıyor. Bu nedenle insanlar bir çok akrabalarını kooperatiflere üye yaptılar. İlk etapta burada 2 proje yapılıyor. İsimlerden kaynaklı belki satışlar daha cazip gelecek diye düşünülmüş olabilir. Bir tanesi kooperatife yapılıyor, diğeri İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına. Yani bir tarafta lüks konutlar yapılıyor, diğer tarafta çalışanlara daha düşük seviyede bir yapı. Bunun kurucularına baktığımızda Şenol Aslanoğlu’da var. Burada 150 milyon TL'den fazla paranın toplandığını söylediler bize. Çalışanlar ödeme yapamadıkları gibi hisselerini devretme sürecine girdiklerini görüyoruz. Burada çalışanlara ve üyeler haksızlık yapıyoruz” dedi.

AYDIN’DAN ŞEHİR HASTANESİ ÇIKIŞI: NE ZAMAN AÇILACAK? 

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın AK Parti cephesinden gelen Nif Çayı eleştirisine, “Bu zaman zaman gündeme gelen bir konu. Nif Çayı’nın temizliği ile ilgili sorumluluk DSİ’ye aittir. İşletmelerin atıkları ve arıtma sistemlerinin doğru çalışması hakkındaki sorumluluk da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne aittir” sözleriyle yanıt verip Kemalpaşa-Sütçüler Köprüsü için de “Şuan montaj sorunu çözümlendi, 10 gün içerisinde kirişler köprü yerine götürülecek, 2 ay içinde asfalt dahil açılması planlanıyor” bilgilendirmesini yaparken, Bayraklı Şehir Hastanesi çıkışına imza attı. Yılan hikayesine dönen süreci özetleyen CHP Grup Başkanvekili Aydın, “İzmir halkı olarak şunu soruyoruz, Bayraklı Şehir Hastanesi ne zaman açılacak?” mesajını verdi. Aydın, “Bayraklı Şehir Hastanesi yine açılamadı ve bir kez daha ertelendi. Temeli 2013 yılında atıldı ve 30 ayda biteceği söylendi, sonra 36 aya çıktı. Bu inşaatla ilgili olarak 2015 yılında ikinci kez temel atılıyor ve bu törene Sayın Cumhurbaşkanı da katılıyor. Merkezi iktidarın İzmir’e verdiği 2011 yılı seçim vaadi bu hastane. İki kez temeli atılan hastanenin finansmanı 2016 yılında bulundu. Yani finansmanı bulunmadan temeli atılmıştı. Daha sonra açılışın 2018’de yapılacağı söylendi. Neden söylendi? Malum seçim vardı yine. Bu kez 2019’da da bir yerel seçim vardı, yine açılacağı söylendi ve yine olmadı. Daha sonra Sayın Bakan Fahrettin Koca 31 Mayıs 2020’de açılacağını söyledi, yine açılmadı. Ardından dönemin İl Başkanı Kerem Ali Sürekli 29 Ekim 2021 tarihinde açılacağını söyledi, o tarihte de açılamadı. Daha sonra 17 Şubat 2022 ve 14 Mart 2023’te açılacağı söylendi, yine olmadı. Ve son olarak 27 Eylül’de Sayın Cumhurbaşkanı’nın İzmir programı kapsamında açılacağı söylendi ve yine olmadı. 7 kez açılacağı söylenen hastane bir türlü açılamadı. Yaklaşık 6 ay önce hastanenin açılmasına saatler kaldığına dair haberler var. Şimdi İzmir halkı adına sormak istiyoruz? Bu inşaatın gerçek temel atma tarihi nedir? İnşaatın süresi 30 ayda mı 36 ayda mı bitecek ve bu süreyi hangi tarihten başlatacağız? İşletme süresi 20 yıl mı 25 yıl mı? Ve daha da önemlisi 1.6 milyara mal olacağı söylenen şehir hastanesi bugün ne kadara mal oluyor ve bu işletecek şirketin işletme süresi ne zaman başlayacak? Devletin cebinden 5 kuruş para çıkmadığını söylüyorlar, demek ki gecikmenin sorumlusu ilgili şirket. O halde bu gecikme süresinin işletme süresinden düşülmesi bekliyor. Bu konuda bir açıklama bekleriz. İzmir halkı olarak şunu soruyoruz, Bayraklı Şehir Hastanesi ne zaman açılacak?” diye konuştu. 

YILDIZ: GECİKME TESTLERDEN KAYNAKLI

Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılışındaki gecikmeyi içeride yapılan testler yüzünden olduğunu söyleyen AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Murat Bey’in şehir hastaneleri ile ilgili merakını hayretle izledik. Opera Binasını bitiremeyen, battı çıktı yapamayan, kooperatifleri bitiremeyen bir partinin temsilcisine güzel bir derstir. Bugün 1 milyar Euro’nun üzerinde bir bütçe ile hastane açılır noktaya gelmiştir. Yaklaşık 700 bin metrekare inşat yapacaksınız, birden fazla ünitesi olan bir yerde, ünitelerin farklı farklı temel atamalar olur… Bugün 1 milyar Euro’nun üzerinde bütçeyle bugün hastane açılabilir noktaya gelmiştir. Bu anlamda gecikmelerin içerideki teknik sistemlerin çalışmasına yönelik, testlere yönelik çalışmalar. Bitmediğinden değil. Bu kadar büyük projeyi İzBB bitirse de bizde kendilerini bu tür gecikmeler için anlayışla karşılasak. Biz her mecliste soruyoruz. Ege Şehir Planlaması’na ayni sermaye olarak verdiğimiz 2 alanı verdik. O gün bu mecliste birçok arkadaşımız belediye çalışanlarına konut yapacağız dedi. Peki ne oldu? Bize sunum yapılırken, CHP’li üyeler ‘Sosyal belediyeciliği göreceksiniz’ dediği alan ne olmuş? Geçtiğimiz yıl bu tartışmaları yaşamıştık. Bir kooperatife burayı devrettik.

HIZAL:  NEREDEN BAKSANIZ ORGANİZE İŞLER BUNLAR

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal yaşanan durumların sorumlasunun İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olduğunu belirtirken, "CHP'li meclis üyesinden Şehir Hastanelerinin neden bu kadar geciktiği konusunda eleştiri almamız bizi mutlu ediyor. Çünkü çok yakın zamana kadar şehir hastanesine karşıyız, iktidara gelince kapatacağız diyen anlayış bugün hastanenin eden geciktiği konusunda eleştiri yapması iktidar olarak doğru yolda olduğumu gösteriyor. Şehir hastanesi inşallah çok yakın zamanda açılacak. Temel konumuz Sayın Aydın'ın futbolcu edası ile orta sahada topu çevirip taca atma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Grup Sözcümüz yazı paylaştı.  Yazı Çevre İl Müdürlüğü tarafına yazılmış.  Yazının sonunda 'mülkiyeti beledimize ait olan adalarda devir işlemi yapılmamıştır' deniliyor. Biz bu yazıdan şunu anlıyoruz. Bu etaplarda İZBETON'un dışında herhangi bir kurum ve kuruluşun dışında birinin faaliyet göstermemesi lazım. Ancak biz biliyoruz ki kaçak yollarla oraya girmiş kooperatifler var.

ÖNAL: İÇİNİZE SİNDİREMİYORSUNUZ

CHP sıralarından söz alan İrfan Önal, kooperatif süreci ile ilgili bilgi vererek "Sapla samanı karıştırıyorlar. Özgür Bey'in kişiselleştirdiği kooperatif konusunu ile gündemi dolduruyorlar. Kooperatif konusu 1 kişinin iradesinde olan bir şey değildir. Kooperatif bir oluşumdur. 500 tane arsa sahibi ile 500 kişiyi bir araya getirip bin konut üretmektir. Parası neden geliyor?  Tüm bu durumları bilip sözleşmenin altına imza atan vatandaşlardan geliyor. Vatandaşlar sözleşmeleri okuduğunda akıl edemiyor mi? Bir Özgür Bey mi akıl ediyor?  Sizin yönetemediğiniz her gün artan bu maliyetler ile evet bu inşaatlar bitmeyecek. Özgür Bey avukatlığı bırakacak herhalde yakında inşaat işine girecek. Buraya para yatıran kimseden itiraz gelmiyor. Özgür Bey her mecliste 'bir şirket nasıl vurgun yapıyor' diyor. TOKİ fiyatlarının altında buradaki inşaat maliyetleri. Bunlar vurgun yapıyorsa TOKİ ne yapıyor? CHP İzmir şu an Türkiye'ye örnek. Bir CHP'linin Ankara'da il başkanı olması ve gelip kooperatif üyesi olması niye sizi rahatsız ediyor? Sizde AK Parti rozeti takmayan işe giremiyor. İzmir'de yüzde 58'le seçilmiş Tunç Soyer'in bir şirkete bir atama yapmasını içinize sindiremiyorsunuz. Biz üretimde de yapımda da kooperatifçiliği savunuyoruz. Varsa bir yanlış üstüne birlikte gidelim" dedi

ÖZUSLU’DAN AÇIKLAMA 

Önal’ın ardından söz alan Başkanvekili Özuslu, “Tutanaklara baktım, aynı şeyler aynı şekilde söylenip duruyor. Bunun konuşulma ihtiyacının gündem dışı bölümde önemli bir yer iştikal etmesinden söz ediyorum. Bir gündem olarak konuşulduğu için ve cevap verilmesi gerektiğini için uzuyor. Belki de sadece bu gündemle sadece grup başkanvekilleriyle özel bir oturum yapmamız gerekir. İzmir halkı zaten bizi izliyor, yeterince fikre varmıştır” ifadelerini kullandı. 

AYDIN: SÖZLEŞME HÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YANLIŞ OKUYORSUNUZ

Yeniden söz alan CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “Kooperatifler şirketlerdeki gibi büyük hissedarın konuştuğu yerler değildir. Her kooperatif üyesinin 1 oy hakkı vardır. Bu nedenle eşitlikçidir. Kooperatifin denetim kurulu vardır. Bu denetçilerin yetki ve sorumlulukları vardır. Her mecliste sorularınıza cevap veriyoruz. Sözleşmenin hükmünü yanlış yorumluyorsunuz. Yanlış yerden çıktığınız için yanlış sonuca varıyorsunuz” dedi.