MedyaRadar'dan Ercan Öztürk'ün haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 17-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 'Marble  İzmir Fair 2024' fuarının reklam stratejisinde önemli bir aksaklık yaşanmıştır. Fuarın tanıtımı için ayrılan bütçenin, etkili bir şekilde kullanılmadığı ve yanlış kanallara harcandığı belirtilmektedir. Söz konusu fuarın tanıtımı için belirlenen bütçe, Youtube platformunda oldukça düşük izleyici kitlesine sahip kanallara dağıtılmıştır. Örneğin, yalnızca 136 takipçisi olan Tümmer kanalına 600 bin lira, bin 200 takipçisi olan Turkuaz TV'ye de 250 bin lira reklam parası ödenmiştir. Ancak bu kanallarda yayınlanan fuar reklamlarını izleyen kişi sayısı sadece 85 kişiyle sınırlı kalmıştır.

500 bin liralık reklam ihalesi!

 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden biri olan İZFAS, 19 Şubat 2024 tarihinde ‘’Marble Fuarı Reklam ve Tanıtım Çalışmaları Kapsamında Tümmer Youtube Kanalında Canlı Yayın, Spot Reklam, Bant Reklam ve Banner Reklam Hizmeti Alımı’’ başlığıyla bir hizmet alım ihalesi düzenledi. 17-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarın reklam filmlerinin yayınlandığı Youtube kanallarından biri de 136 takipçisi olan ve Ankara'dan yayın yapan Tümmer kanalı oldu. Fuar için hazırlanan iki ayrı reklam filmi Nisan ayında bu kanalda yayınlandı. Ancak filmi görüntüleyen kişi sayısı sadece 52 oldu. 1 Mart 2024 tarihinde yapılan sözleşme kapsamındaki ihale bedeli ise 500 bin lira olarak belirlendi. Bin 200 takipçisi olan Turkuaz TV'ye ise 1 Nisan 2025 tarihinde aynı başlıkla 250 bin liralık reklam ihalesi verildi. Fuardan önce Youtube kanalında yayınlanan reklamı görüntüleyen kişi sayısı ise sadece 33 kişi olmuş. Belediyenin iki Youtube kanalında yayınladığı reklamları toplamda 85 kişi görüntülemiş.

Buca'da yangın riskine karşı kosa önlemi Buca'da yangın riskine karşı kosa önlemi

Belgeler her şeyi ortaya döktü!

MedyaRadar'da geçtiğimiz hafta 'Kamuda Tasarruf Dedikleriniz Böyle Olur' başlıklı haberin ardından Startan Organizasyon adlı firmanın avukatları, "Sıla konserinin organizasyonunu biz yapmadık" açıklamasında bulundu.  İzmir Büyükşehir Belediyesi Satınalma Daire Başkanlığı, 29 Kasım 2023 tarihinde '2024 Yılı Organizasyon Hizmeti.  İzmir il sınırları içerisinde idarenin belirleyeceği yerler' başlıklı bir ihale düzenledi. 'Hizmet alımı' usulüne göre yapılan ihalede yaklaşık maliyet 46 milyon 727 bin lira olarak belirlendi. Ancak rekabet koşullarının oluşmadığı ihaleye sadece Startan Organizasyon adlı firma katıldı. 4 Ocak 2024 tarihinde yapılan ihalede sözleşme bedeli 33 milyon lira olarak belirlendi. İhale kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2024 yılı boyunca konser organizasyonlarında sahne kurulumu ve ses sistemlerini düzenleme işini Startan Organizasyon firmasına verdi. İhalenin çok önceden imzalandığı için sanatçı isimleri şartnamede yer almadı.

Toplamda 39 ihale!

Startan Organizasyon firması, adeta  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sıkça tercih ettiği bir iş ortağı olarak öne çıktı. Şirketin bugüne kadar belediyeden toplam 39 ihale aldığı gözlemlendi. Son olarak, Mustafa Denizli'nin kızı Lal Denizli'nin yönettiği Çeşme Belediyesi'nden bir ihale daha kazandığı belirlendi. Çeşme Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği 3 günlük 'Alaçatı Ot Festivali' ihalesi, deprem gibi acil durumlarla yapılan pazarlık usulüyle Startan Organizasyon firmasına verildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in "Şatafattan kaçının" uyarısına rağmen, Çeşme Belediyesi'nin 3 günlük ot festivali için Startan Organizasyon firmasına 15 milyon lira ödediği kaydedildi.