Menemen Belediyesi’nin ‘İncir Tadında Festival’ sloganıyla 4’üncüsünü düzenlediği Bozalan İncir Festivali, İzmir ve Menemen’den gelen on binlerce vatandaşı ağırladı. Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’ın ev sahipliği yaptığı festivale, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, AK Parti Genel Merkez Ar-Ge ve Eğitim Başkan Yardımcısı Muhammet Doğan, İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Recep Tayip Taslak, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Hakkı Durmaz, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Barbaros Çalışçı, siyasi parti temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

İzmir ve Menemen halkının yoğun ilgi gösterdiği festivalde, yöre halkının açtığı stantlarda üretici ve tüketici aracısız buluşma imkânı buldu. Bozalan sokaklarına kurulan stantlarda üreticiler incir ve incirden elde ettikleri ürünlerin satışını gerçekleştirdi. Vatandaşlar da hem alışveriş yaptı hem de festival alanında yapılan etkinliklerle keyifli vakit geçirdi. Çocuklar da açılan çocuk atölyelerinde gönüllerince eğlendi.

İncir tadındaki festival kortej yürüyüşü ile başladı. Festival kurdelesi Bozalan İmam Hatibi Ahmet Şimşek’in okuduğu dua sonrası kesildi. Stantları tek tek dolaşan protokol ardından Menemen’in güçlü sesi Oğuz Görceğiz’in güzel şarkılarını dinledi. Ardından da Menemen Belediye Halk Oyunları ekibinin gösterisini ilgiyle izledi.

‘MENEMEN DEMEK İNCİR DEMEK’

Festivalde davetlilere hitap eden Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, “Menemen demek bize göre bereket demektir. Menemen demek, tabiatın en güzel mahsullerinin alındığı topraklar demektir. 220 bin dekarlık tarım alanında hem ilçemizi, hem İzmir’imizi ve ülkemizin dört bir yanını doyurmak demektir. Menemen demek, sadece bir ilçe değil; Menemen demek üzüm demek, Emiralem’de çilek demek, bu güzel Bozalan’ımızda faydasıyla, lezzetiyle, kokusuyla fark yaratan incir demektir.  Binlerce yıldır sofralarımızı zenginleştiren, sağlığımıza katkıda bulunan bu meyve, ülkemizin coğrafi ve kültürel çeşitliliğini yansıtan bir lezzettir. Tabii Menemen Belediyesi olarak toprağımızın bereketini simgeleyen bu ürünlerimizi doğru ve etkili tanıtmak, bizim en temel görevlerimizin başında geliyor.

Bin bir zahmetle toprağa atılmış tohum ve fidanlara can suyu veren üreticilerimizin, emeklerinin karşılığını alabilmesi en büyük arzumuz. Biz de bu kapsamda imkanlarımızı seferber ederek hazırladığımız festival ve etkinliklerle yerel üreticilerimizi destekliyor, kalkınmalarına katkıda bulunuyoruz. Bu yıl 435 dekar alanda yaklaşık 350 ton incir hasadı gerçekleştirmeyi umuyoruz. Üreticilerimizi desteklemeye, her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Rabbimden üreticilerimize hayırlı, bereketli bir hasat sezonu diliyorum. Katılımlarıyla bizleri onurlandıran herkese de canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Menemen’de Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına yakışır projeler ürettiklerini ifade eden Pehlivan, “Yatırımlarımız da çalışmalarımız da siyaset için, seçim için değil, bu konser alanını dolduran siz değerli hemşerilerimiz, siz Menemenliler için. Aydın Pehlivan ve arkadaşları, bir ömür Menemen için çalışmaya hazırdır. Ama bilinsin ki bir ömrümüz değil, bin ömrümüz olsa yine Menemen için çalışır, yine bu cennet ilçemize hizmet için mücadele ederdik. Çünkü Menemen her şeyin en iyisini hak ediyor. Çocuk köylerinden yüzme havuzlarına, gençlik merkezlerinden modern kütüphanelere, battı çıktıdan kültür merkezlerine kadar birçok açılışı yine hep birlikte hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

BOZALAN’A DÜĞÜN SALONU VE GENÇLİK MERKEZİ MÜJDESİ

Bozalan’a da müjdeler veren Pehlivan, şöyle devam etti; “Tabii Bozalan’a gelip de müjde vermemek olmaz. Tüm Menemenimizde olduğu gibi Bozalanımızdaki tüm yolları da yeniledik. Köylü milletin efendisidir düsturuyla hareket ederek, geçtiğimiz yıl düzenlediğimiz incir festivalinde temelini attığımız halı sahamızda, şimdi evlatlarımızın top koşturduğunu görmek bizleri oldukça mutlu ediyor. Yine köyümüze çok güzel, modern ve güvenli oyun grubu kazandırdık. Şimdi de eskiyen düğün salonumuzu yenilemek için kolları sıvadık. Projeleri çizilen yeni düğün salonumuzun ihalesini gerçekleştiriyoruz. Tesisimizin zemin katına da geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin vakitlerini daha verimli geçirmeleri için bir Gençlik Merkezi olarak inşa ediyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”

İNAN: TALEPLERİNİZİN TAKİPÇİSİYİM

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan ise, “Bugün bu festivalde sizlerle bir arada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. 14 Mayıs’ta sizlerin teveccühü ve desteği ile ülkemizin en genç milletvekili seçildim. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sizlerin taleplerini isteklerini çözüme kavuşturmak için Aydın Başkanımızla birlikte Ankara’da çalışacağıma söz veriyorum. Menemenimize yapılan hizmetler daha çok yapacaklarımızın teminatıdır. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir'den ‘engelsiz yaşam’ için yol yardım desteği Büyükşehir'den ‘engelsiz yaşam’ için yol yardım desteği

MUHTEŞEM DÜET ALKIŞ ALDI

Festival kapsamında sahne alan ünlü sanatçılar Muazzez Ersoy ve Murat Dalkılıç, söyledikleri şarkılarla davetlilere keyifli anlar yaşattı.

İlk olarak sahne alan ve davetleri için Başkanı Aydın Pehlivan’a teşekkür eden Muazzez Ersoy, “Çok bereketli topraklarda yaşıyoruz. İncir de bu güzel toprağımızın önemli ürünlerinden biri… Bozalan incirine de hayran kaldım. Her gittiğim yerde överek bahsedeceğim” dedi. Birbirinden güzel şarkıları festival ziyaretçileriyle söyleyen Ersoy, Başkan Pehlivan ve eşi Filiz Pehlivan ile yaptığı düet ise büyük alkış aldı.

Daha sonra sahne alan Murat Dalkılıç ise söylediği şarkılarla festival coşkusunu daha da yukarıya taşıdı. Hem üreticiler hem de davetliler festival boyunca keyifli bir gün geçirdi.

Başkan Pehlivan, ünlü sanatçılara günün anısına hediye takdim etti.