Bornova Belediye Meclisi Mayıs Ayı ikinci oturumu Başkan Ömer Eşki, idaresinde gerçekleştirildi.

Toplantıda, 2023 yılı kesin hesap görüşmelerini yapıldı. CHP grubu tahmini bütçenin gerçekleştiğini ve bunun bir başarı olduğunu kaydederek kabul oyu kullandı.

ÖZKAN: BAŞARILI BİR GERÇEKLEŞME ORANI

Görüşmeler ile ilgili ilk olarak söz alan CHP Grup Başkanvekili Yağmur Yurdakul Özkan, “Tahmini bütçenin gelir gider oranına baktığımızda gerçekleştiğini görüyoruz. Bu gerçekleşmenin de başarı kabul edileceğini düşünüyoruz. Çünkü giderleri sürekli enflasyon oranı artarak bu tahmini bütçenin çok daha önceden hazırlanarak sonradan gerçekleşmeyi güzel bir başarı olarak düşünüyoruz. Bunun yanında yurtların, havuzların, eksi binaların tekrar yenilenmesi gibi pek çok yatırımın da ihmal edilmediğini fark ettik. Dolayısıyla etkin, verimli kullanımlar gerçekleşmiş diye düşünüyoruz. Hem bu senelerde emeği geçen herkese, hem bu incelemeleri bıkmadan usanmadan yapan Plan ve Bütçe Komisyonuna ve Meclisimize emekleri için teşekkür ediyoruz. Oyumuz olumludur” diye konuştu.

TEKİN: BELEDİYEMİZİN DE BU SARMALA GİRMEMESİ İÇİN…

AK Parti Grubu adına konuşan Ercan Tekin, “Plan bütçe komisyonu olarak biz rakamlarla ilgileniyoruz ve rakamların da bir dili var. Biz de buna oy birliği verdik bunun sebebi var. Bir eleştiri yapma düşüncesinde değiliz. Ancak bir sonraki yönetime doğru ilerlemesi için temenni ve öneri konuşması yapmak istiyorum. Eski başkanımız burada yok eleştirip cevap hakkı oluşturacak bir dil oluşturamayız. Bornova’da yeni bir sayfa açıldı ve Ömer Eşki belediye başkanı seçildi. Kendisine gerekli desteği vereceğiz.  2023 yılı Bornova Belediyesi harcama giderleri toplamı 1 milyar 339 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu arpayla ne yaptığımızın cevabı rakamlar gösteriyor. Aslan payı personel giderinde olduğunu görüyoruz. Mevcut yapı içinde 890 milyon TL’si personel gideri. Bu ne demek? Yaptığımız her 100 TL’lik harcamasının 66 TL’si personel demek oluyor. Bu ne kadar sürdürülebilir? Personel çıkarılsın demek değil bu. Ancak etkin ve verimli kullanılması noktasında bir irade gösterilmesi gerektiğini beyan ediyoruz. Sizde ilk meclisten bu yana u konuda gerekli düzenlemeleri yapacağınızı söylediniz. İzmir’de ilçe belediyeler ve Büyükşehir’in içinde olduğu sarmal budur. Belediyemizin de bu sarmala girmemesi için ne yapılması gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz.  Bütçede sermaye gideri incelediğimizde gayrimenkul sermaye giderini 89 milyon TL olduğunu görüyoruz. Bornova’nı ihtiyacı için harcana para bütçenin yüzde 5,8. Bu kadar büyük bütçelerle Bornova’yı nasıl vizyon haline getirebiliriz. Biz koşulsuz destek ile yapılacak her hizmette yanınızda olacağız. Gelir kalemlere baktığımızda 69 milyon TL’lik taşınmaz satışını yapıldığını gördük. Tek bir taşınmazdan da 49 milyon TL’lik bir kazanç var. Tabii ki yeri geldiğinde ihtiyaç duyulan malı satarsınız. Ancak elde ettiğiniz gelir yeniden Bornova Belediyesi’ne gelir elde edecek bir şeye dönüşsün” dedi.

Buca Belediyesi’nden ‘askıda yemek’ projesi Buca Belediyesi’nden ‘askıda yemek’ projesi

EŞKİ: UMARIM YÜZDE 66 RAKAMINI KORUYABİLİRİZ

Eleştiriler üzerine söz alan Başkan Ömer Eşki, “Yüzde 66 personel gideri dediniz ve bu ne kadar sürdürülebilir dendi… Ben belediye başkanlığına aday olmadan önce sendika şube başkanlığı yaptım. Türkiye'deki diğer ilçe belediyelerinin de hemen hemen durumunu biliyorum. Umarım yüzde 66 rakamını koruyabiliriz. Sayın Bakan Mehmet Şimşek bir açıklama yaptı ve kemer sıkma politikalarının bahsetti. Gelirler azalacak ve ülkedeki enflasyondan kaynaklı personele zam yapmak zorundayız. Yani bu kemer sıkma ile bu oranın yükselme ihtimalini görüyorum. Ben yüzde 66’ya şahsım adına çok razıyım. Etkin personel benim üzerinde çok önem göstereceğim konulardan bir tanesi. İlk gün verdiğim söz çalışan arkadaşımızın hakkını çalışmayana karşı korumaktı. Bornova Belediyesi 1881’den beri var olan belediye. Yeni yapılacak çalışmaların yüzde 5,8’de kalması normal. Devlet hafızası gereği yapılan üzerine bir şey koymanız gerekir. Bu da oranın zamanla daha da azalacağını, yeni bir şey yapma ihtimalinin zamanla düşeceğini gösteriyor. Ekonomik durumdan da tahsil etmemiz gereken rakamlarda düşme var” diye konuştu.

Kesin hesap oybirliğiyle kabul edildi.