İzmir Büyükşehir Belediyesine son iki ayda iki bin kişinin alındığı ortaya çıkmıştı. Bin kişinin ise işe giriş prosedürü sonlandırılmıştı.

İzmir için kırmızı alarm: 165 bin riskli bina tespit edildi İzmir için kırmızı alarm: 165 bin riskli bina tespit edildi

3 MADDELİK UZLAŞI! 

Belediye-İş Sendikası yöneticileri ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın görüştüğü ve ‘işten çıkarılacak’ isimlerle ilgili 3 maddelik uzlaşı sağlanmıştı. İşten çıkarılacak isimlerin; sağlık kontrolünden geçmeden işe girenler, güvenlik soruşturmasına girmeden işe girenler ve toplu sözleşme gereği emekli olan işçilerin yerine çocuklarının alınacağının belirtilmesi ile birlikte çocuklarını işe aldıran ancak yine de emekliliklerini vermeyen işçilerin çıkarılması olduğu öğrenildi. 

İZSU’da görev yapan İZDOĞA şirketi üzerinde işe alınan yaklaşık 50 kişi ile yollar ayrılırken, bugün yapılan işten çıkarmalarda bu 3 şarta uyulmadığı, Genel Müdür Gürkan Erdoğan’ın, Başkan Cemil Tugay’a rağmen kendi kararıyla işten çıkarmaları gerçekleştiridiği öne sürüldü.

ERDOĞAN'IN ODASINA GİRMEK İSTEDİLER

İşten çıkarılma sebebi olarak İZSU Genel Müdürü Gürkan Erdoğan’ın gösteren bir grup Belediye İş Sendikası üyesi iddiaya göre Erdoğan’ın makam odasının önüne geldi. Burada sendika üyesi çalışanlarla Erdoğan’ın sekreterleri arasında tartışma yaşandı. İddiaya göre; Erdoğan’ın sekreteri bu itişme sırasında darp edildi. Arbedenin ardından olay yerine polis çağrıldığı bildirildi.

İZSU yönetiminin darp olayını gerçekleştirenlerle ilgili şikayette bulanacağı ifade edildi. (ege postası)