Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, İz Televizyonu’na konuk oldu, belediye işçilerinin ek zam talebiyle yaptıkları eyleme dair değerlendirmelerde bulundu.

"İŞÇİLERİMİZİN TEPKİLERİ HAKLI..."

Buca Belediyesi işçilerinin ek zam talebiyle yaptıkları eylem hakkında açıklamalarda bulunan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Biz 2022 yılının eylül-ekim aylarında sendikamız ile anlaştık, 2022 haziran ayından itibaren geçerli olacak ve 2024 haziran ayına kadar devam edecek bir Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladık. Hem İzmir hem Türkiye genelindeki birçok belediyeden çok iyi ekonomik koşullara sahip bir sözleşmeydi. Ancak hepimizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar bu süreci etkiledi. İşçilerimizin tepkileri haklı... Şu an 10 bin liradan aşağı ev yok. Ama belediyelerin gelirleri, şu anki ekonomik kriz ve enflasyonist ortamdaki dalgalanmalara ayak uydurabilecek durumda değil. Bizden önceki dönemlerde İller Bankası’ndan tüm maaşları ödemeye yetip yatırıma da kalıyordu. Ancak şu an İller Bankası’ndan gelen para belki KHK’lıların yarısına anca yetişiyor. Buca Belediyesi şu anda mali disiplin anlamında ayakları yere basan, çok fazla borç yükü olmayan ve geleceğe olumlu bakan  bir belediye haline geldi ama buna rağmen her belediyede olduğu gibi sıkıntılar var. Yine de ücret 1 gün gecikmeli ödendi. Sadece fazla mesai ile ilgili işçimize bir ödememiz var, onu da büyük ihtimalle bugün halledeceğiz. Bu ekonomik krizde bunlar her belediyede yaşanabiliyor. Biz yapılan TİS’te haziran ayı için yüzde 20 zam koymuştuk, yüzde 20 zammı yaptığımızda ücret 17 bini geçen bir rakama ulaşıyordu. Bu da tabi ki yeterli değil. Dolar bazında bakınca Buca Belediyesi tarihindeki en yüksek ücretlerden biri ama mevcut ekonomik durum çok farklı... Pazara çıkmak bile bin liraya mal oluyor” diye konuştu.

Başkan Mutlu’dan Mert Fırat’la Konak turu Başkan Mutlu’dan Mert Fırat’la Konak turu

"İŞ BIRAKILMASI HOŞ DEĞİL"

Başkan Kılıç, konuya dair değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Bizim gelirimiz yasayla belirlenmiş bir gelir. Onun dışında bizim gelirlerimiz belli, katı atıktan gelen ve vatandaşın ödediği vergiler... Emlak vergisi oranları, şu anki koşullara göre çok geri kalmış durumda... Ama biz de bir şekilde idare etmeye çalışıyoruz.  Aslında sendikaya, net ücretin 19 bin 250 lira civarında olmasını bir iyileştirme teklifi yaptık ama kabul etmediler. Haklılar, bir şey diyemiyorum. Görüşmeler sürecek gibi duruyor. Şu anda iş bırakılması çok hoş bir durum değil. Bir şekilde görüşmeler yapılır ve sonuçlanır. Vatandaş şu an hizmet alamıyor, çöpü toplanmıyor. Ortada bir TİS görüşmesi de yok. TİS görüşmelerinde yasa gereği grev hakkı vardır ama şu an böyle bir durum da yok. Taleplerini dile getirmeye çalışıyorlar ama bu orantılı mı değil mi, kamuoyunun takdirine bırakmak gerekiyor.”