AK Parti Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş, yıkımı gündemde olan Çankaya Katlı Otoparkı’nın yıkılmasının özellikle Kemeraltı’nı vuracağını kaydederek, “Katlı otopark, tarihi değerdeki açık hava alışveriş merkezi Kemeraltı’nın otopark ihtiyacının yüzde 60’ını karşılıyor. Her fırsatta bu çarşıyla övünen, gündeme getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, herhangi bir alternatif sunmadan hangi gerekçeyle bu otoparkın yıkılması hazırlığını yapmaktadır? Bu yıkım gerçekleşirse Soyer Kemeraltı’nın katili olarak anılacak” sözlerine yer verdi.

Bu durumu tespit etmenin zor olmadığını kaydeden Başdaş, “Başkan Soyer, bu otoparkı bir hafta kapatın İzmir’e ve esnafa ne olacağını görürsünüz. Tekrar soruyoruz: Planınız, alternatifiniz nedir?” ifadesini kullandı.

"MADEM DEPREME DAYANIKSIZ…"

Başdaş, sadece Kemeraltı esnafının değil, otopark altında hizmet veren 100’e yakın esnafın da mağdur olacağının altını çizerek, “2020 yılında yaşadığımız deprem sonrası yapılan hasar tespitinden sonra otoparkın depreme dayanıksız olduğu raporu verildiği iddia ediliyor. Eğer gerekçe buysa üç bin aracın park edildiği, esnafımızın hizmet verdiği ve İzmir halkının geçiş noktalarından biri olan bu yapı neden hala hizmet veriyor? Sayın Soyer, iktisaden kazanç İzmir halkının can güvenliğinden önce mi yer alıyor? Bu çelişkileri açıklamanız gerekiyor” görüşünü aktardı.

AK Parti İzmir İl Başkanı Saygılı'dan Temizeller'e ziyaret AK Parti İzmir İl Başkanı Saygılı'dan Temizeller'e ziyaret

Sürecin şeffaf yürütülmediğini ve birtakım bahanelerle oldubitti yapıldığını aktaran Başdaş, “Zaten kazılarla perişan ettiğiniz Kemeraltı’nı bir de bu yıkımla, belirsiz bir süreçle yıpratmayın. Fuarı bitirdiniz, şimdi de sıra Kemeraltı’nda mı? Bu süreç hakkında İzmirlileri bilgilendirin ve esnafımızı mağdur etmeyin” açıklamasını yaptı.