Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol'dan sağlıkta şiddette “gri” kod açıklaması yaptı. Doğruyol açıklamasında şunları söyledi:

 Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre; Sağlıkta "İkinci Beyaz Reform" dönemi kapsamında sağlıkta şiddetin önüne geçilmesine yönelik yeni uygulamalar içerisinde bulunan, Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planında, yeni erken uyarı sistemiyle sağlık çalışanları mobil uygulamadan düşük şiddet riskine karşı "gri kod", yüksek şiddet riskine karşı ise "beyaz kod" butonuna basarak güvenlik görevlileri ve hastane yönetimini tehlikeden haberdar edebilecekmiş.


Açıklamaya göre, bu yolla olaya etkin ve hızlı müdahaleyle şiddet gerçekleşmeden müdahale edilmesi sağlanacak, şiddet riskinin daha büyük olduğu durumlarda ise mobil uygulamadaki "Beyaz Kod" butonuna basılabilecekmiş. Bu butona basıldığında kolluk kuvvetleri şiddet olayına anında müdahale edecek. Daha önce "Gri-Beyaz Kod" alan kişileri sistem tanıyacak, Ayrıca daha önce gri kod veya beyaz kod alarak şiddet eyleminde bulunmuş kişiler herhangi bir sağlık kuruluşuna tekrar başvurduklarında sistem tarafından tanınabilecek ve gerekli tedbirler alınacakmış. Bakanlık, hastanelerde devreye girecek olan Gri Kod Acil Çağrı Mobil Uygulamasını bu hafta bazı sağlık kuruluşlarında pilot uygulama olarak başlattı..


Sayın Sağlık Bakanımıza soruyoruz?


Bu güne dek uygulanan “beyaz kod” uygulamasından ne sonuç aldık ki? “Gri kod” diye bir şeyi ortaya atıyorsunuz?


Her geçen gün artarak devam eden sağlıkta şiddet olaylarına karşı etkili yasalar çıkarmak, şiddet uygulayan vatandaşlara caydırıcı uygulamalar getirmek yerine, Sağlık Bakanlığının yeni çözümü olan “gri” kod uygulamasını anlamak mümkün değildir. Sayın bakan beyaz kod başvurularında düşüş olduğunu açıklıyor.
Sağlıkta şiddet her geçen gün artarak devam ederken, düşüşte sağlık çalışanlarının beyaz koddan sonuç alamamış olmaları ve sürekli mahkemelere gidip gelmesi etkili olabilir mi? Hastanelere koyduğunuz “x ray” cihazlarına ne oldu?

Ödemiş'e müjde: Kent Lokantası açılıyor Ödemiş'e müjde: Kent Lokantası açılıyor


ALO 184 şikâyet hattıyla doktoru hemşireyi halen kendi bakanlığına şikayet ettiriyorsunuz. Vatandaş şikayetinde, gideceğim o doktoru hemşireyi döveceğim, öldüreceğim diyor. Tüm bunların üzerine hiçbir tedbir alınmıyor, bakanlık hastaneyi arayıp, tedbir alın, dikkatli olun diyor. Böyle bir tedbir olabilir mi?
Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet olaylarına karşı yıllarca seyrettiniz. Anlaşılıyor ki, ikinci aşamada oyalamaya sürecine geçtiniz. Bizim anladığımız, hiç bir tedbir almayan bakanlık, hiç bir şey yapmayıp, bir şey yapıyor gibi görünmek istiyor. Beyaz Kod öncesi devreye girmesi planlanan “gri” kod erken uyarı sistemi ile neyi planlıyorsunuz? Biz anlayamadık. Gri kod verdiğinizde şiddet uygulayacak olan vatandaş “dur ben bekleyeyim, güvenlikçiler, idareciler olay yerine gelsin” diye sizi mi bekleyecek?


Sayın bakan, emin olun ki, sağlıkta şiddeti önlemek bu kadar zor değil.


-Sağlık çalışanlarının görevleri başında olan memurlar olduğunu vatandaşa hatırlatın.


-Sağlıkta şiddet uygulayan vatandaşı belli süre nezarette tutun. Verilen cezalarda HGB (hükmün geri açıklaması) uygulamayın.


- Sağlıkta şiddet uygulayan vatandaş (acil durumlar hariç) sağlık hizmetlerini belli süre ücretli alsın.


-Çalışanlarınıza şikayet ettirdiğiniz ALO 184 şikayet hattını kapatın.
​Şu tedbirleri alın ve kamuoyunda bilgilendirme yapın sağlıkta şiddet ilk etapta en az %50 düşecektir.


Yeter ki niyet iyi olsun.