65 yaş üstü vatandaşları şoke edecek gelişme yaşandı. Ülkedeki bazı illerde 65 yaş üstü vatandaşlara özel olarak tanımlanan ücretsiz ulaşım seçeneği artık sona mı eriyor? Bu karar hangi illeri kapsıyor? İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ücretsiz ulaşım devri bitti mi? Ayrıntılı haberin içeriğinde...

65 Yaş Üstüne Bedava Ulaşım Devri Sona Eriyor

Sosyal belediyecilik kapsamında Türkiye’nin neredeyse bütün illerinde ve ilçelerinde 65 yaşından büyük vatandaşlara ücretsiz ulaşım hakkı tanınmıştı. Uzun yıllardır devam eden bu uygulama kapsamında 65 yaşından büyük vatandaşlar herhangi bir ücret ödemesi yapmadan belediyeye bağlı ulaşım araçlarını istediği kadar kullanabiliyordu. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde bu uygulama sayesinde vatandaşlar büyük bir yükten kurtuluyordu.

Son zamanlarda yakıt, vergi, bakım zamları ve maaş yükü gibi nedenlerden dolayı belediyelerin ulaşım giderleri artmaya başlamıştı. Zaten bu araçlardan kâr edemeyen belediyeler 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan da ücret alamadığı için büyük ölçüde zarar etmeye başlamıştı. Görünen o ki belediyeler ücretsiz yolcu taşımacılığındaki zararları kâra çevirmek için karar alacaklar. Peki hangi illerde 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım sona erecek? Ayrıntılar için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Önce Burdur’da Karar Alındı

Burdur Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde yeni bir karar alındı ve ertesi gün yürürlüğe geçti. Alınan kararla birlikte artık Burdur genelinde 65 yaşından büyük vatandaşlar ücretsiz bir şekilde ulaşım araçlarını kullanamayacak.

İzmirliler 20 yıldır büyükşehirde AK Parti’yi seçmiyor İzmirliler 20 yıldır büyükşehirde AK Parti’yi seçmiyor

Uzun yıllardır Burdur’da ücretsiz kullanım sağlayan yaşlı vatandaşlar bu karara büyük oranda tepki gösterdi. Geneli emekli olan ve ekonomik açıdan iyi durumda olmayan Burdurlu vatandaşlar alınan bu yeni karar sonrasında ekonomik açıdan büyük ölçüde etkilenecek. Keyfi olarak otobüse binen vatandaşlar dışında ücret ödeyerek otobüse binmesi gerekenler aylık gelirlerinin büyük bir bölümünü ulaşım araçlarına aktarmak zorunda kalacak.

Burdur’da alınan bu karar sonrasında tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Belediyenin ise bu durumdan geri adım atması beklenmiyor.

Aksaray’da Ücretsiz Yolcu Almama Kararı Tüm Şoförlere İletildi

Burdur’dan sonra Aksaray Belediyesi’nde de ulaşımda yeni bir döneme girildi. Geçtiğimiz günlerde alınan bir karardan sonra artık Aksaray’da 65 yaşındaki vatandaşların ücretsiz bir şekilde ulaşım araçlarını kullanması sona erdi. Yürürlüğe hemen geçen bu karar sonrasında artık Aksaray’ın merkezinde ve ilçelerinde belediyelere ait hiçbir araç 65 yaş üstü vatandaşlar tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılamayacak.

Bu iki belediyenin aldığı kararlar diğer illerde yaşayan vatandaşlara korku saldı. Vatandaşlar İstanbul ve Ankara gibi illerde de bu kararın alınmasından korkuyor. İyi haber şu ki Burdur ve Ankara dışında herhangi bir ilde böyle bir karar gündemde değil. Ayrıntılar gelmeye devam ettikçe sizlerle paylaşacağız.