Son dönemde ülkemizde 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşıma hizmetinden yararlanıp yararlanmayacağı sorusu, kamuoyunun yakından takip ettiği bir konu haline geldi. Uzun bir süredir devam eden bu uygulama, artan maliyetler nedeniyle Özel Halk Otobüsü işletmecilerinin dikkatini çekiyor. Peki, 65 yaş üstüne yönelik ücretsiz toplu taşıma uygulamasında son durum ne?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanından açıklama

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti 4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ücretsiz toplu taşıma hakkından yararlanan yaşlı ve engelli vatandaşların bu imkandan yararlanmaya devam edeceğini açıkladı. Bakan Göktaş, yazılı bir açıklama yaparak, 65 yaş ve üzeri yaşlılar ile yüzde 40 ve üzeri engelli raporu sahibi vatandaşların şehir içi toplu taşımadan ücretsiz olarak yararlanmasının kanunla düzenlendiğini belirtti. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, engelli ve yaşlı vatandaşları taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım araçlarına yapılan aylık gelir desteğinin Temmuz 2023 itibarıyla yüzde 50 artırıldığını ifade etti.

Aksaray ve Burdur'da uygulama değişikliği

Ancak, bazı illerde ücretsiz toplu taşıma uygulamasında değişiklikler gündeme geldi. Aksaray Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Veysel Öztürk, 65 yaş üstü vatandaşların minibüslerde ücretsiz taşıma hakkının 15 Ekim 2023 tarihinden itibaren sona ereceğini duyurdu. Ayrıca, Burdur Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi de ücretsiz toplu taşıma hizmetini bazı kesimler haricinde sonlandıracaklarını açıkladı. Bu değişikliklerin gerekçesi olarak devlet tarafından verilen maddi desteğin yeterli olmaması gösterildi.

"Şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel deniz yolu ulaşım aracı için yaptığımız ödeme 3 bin 375 liraya, Ankara ve İstanbul'da şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı için desteğimiz 4 bin 500 liraya yükseldi. Diğer büyükşehirlerde, şehir içi toplu taşıma aracı için yaptığımız destek 3 bin 375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma aracı için desteğimiz 2 bin 700 liraya yükseltilmiş oldu."

İlerleyen günlerde netlik kazanacak

65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma hakkının nasıl şekilleneceği, ilgili oda ve kooperatiflerin aldığı kararlar doğrultusunda şekilleniyor. Yaşlı ve engelli vatandaşların toplu taşıma imkanlarından yararlanma konusu, ilerleyen günlerde daha net bir şekilde ortaya çıkacak gibi görünüyor.