İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6. İzmir Körfez Festivali kapsamında düzenlenen 100. Yıl Açık Su Yüzme Cumhuriyet Kupası'na katıldı ve İzmir Körfezi'nin serin sularına daldı. Güzelbahçe sahilinde gerçekleştirilen yüzme yarışmasına yaklaşık 300 yüzücü katıldı ve Başkan Soyer de bu etkinliğin bir parçası oldu. İşte ayrıntılar...

 AA-20231028-32544570-32544561-IZMIRDE_KORFEZ_FESTIVALI_KAPSAMINDA_BUYUKSEHIR_BELEDIYE_BASKANI_SOYER_DE_DENIZE_GIRDI

Yüzme Yarışması ve İzmir Körfezi İyileştirme Çalışmaları

Başkan Soyer, Güzelbahçe sahilindeki yarışmada 1 kilometrelik bir mesafeyi yüzerek tamamladı ve denizden karaya çıktı. Bu etkinlikte İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu da Başkan Soyer'e eşlik etti.

 

Yarışmanın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Tunç Soyer, İzmir Körfezi'nin iyileştirme çalışmalarına dikkat çekti. 11 milyar liradan fazla yatırım yapılarak 260 kilometrenin üzerinde yağmur suyu ve pis su ayrıştırma kanalı inşa edildiğini belirtti.

Başkan Soyer, aynı zamanda denizin altındaki canlı yaşamın çeşitlenmeye devam ettiğini vurguladı. Özellikle Güzelbahçe'deki boncuk mercan türünün varlığını kaydeden Soyer, körfezin daha yaşanabilir ve çeşitli bir deniz ekosistemine sahip olduğuna dikkat çekti.

 yenigun-korfez

İzmir’de dalgalar yükseldi 4 kişi denize düştü İzmir’de dalgalar yükseldi 4 kişi denize düştü

İlerleyen Dönemde Yüzme Keyfi İçin Daha Fazla İmkan

Tunç Soyer, körfezdeki iyileşmenin devam edeceğini ve Güzelyalı, Alsancak ve Bostanlı gibi bölgelerin de yüzülebilir hale geleceğini belirterek "Çocuklarımız, torunlarımız burada yüzecekler. Onu biliyorum. İnanıyorum ki çok daha cıvıl cıvıl, rengarenk, sürekli yaşayan, sahne gibi bir körfezimiz olacak." dedi.