Ümit Özlale İyi Parti’den istifa etti Ümit Özlale İyi Parti’den istifa etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Soyer, tv100.com yazarları Barış Yarkadaş, Hacı Yakışıklı, Fuat Uğur, tv100 Ankara temsilcisi Deniz Gürel, Bizim TV Genel Yayın Yönetmeni Şaban Sevinç, Posta Gazetesi yazarı Murat Çelik'in sorularını yanıtladı.

Tunç Soyer'in açıklamalarından satır başları:

"MERAL HANIM’IN YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in İzmir Milletvekili Ümit Özlale'yi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladığı toplantıda 'İzmir kokuyor' sözleriyle ilgili Tunç Soyer "İzmir kokmuyor onu net söyleyebilirim hem de bütün bir yaz boyunca hiç kokmadığın söyleyebilirim. Geçmiş yıllarda ciddi bir problemdi bu ama çok önemli adımlar attık, çok stratejik kararlar aldık ve çok zor adımlar attık. Çok şükür doğru yolda gidiyoruz çok kısa bir süre sonra İzmir tekrar yüzülebilir hale gelecek. Meral Hanım’ın yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum." dedi.

İZMİR'DE ADAY ÇIKARMA MESELESİ İSTANBUL VE ANKARA'YA YÖNELİK HAMLE Mİ?
Gürel'in "İzmir’deki aday çıkarma meselesi İstanbul ve Ankara’ya yönelik bir hamle dediniz ne demek istediniz?" sözlerine Soyer "Aslında böyle bir ihtimal olabileceğini söylemiştim. Bildiğim bir şey yok böyledir demek çokta doğru olmaz. Çünkü İzmir’de aday çıkartmak üstelik kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday çıkartmak olsa olsa bir sonraki hamle için bir altlık bir zemin olabilir diye düşünmüştüm." yanıtını verdi. Hacır'ın "Bir sonraki adım ne Sayın Başkan?" sorusuna ise Soyer "Dediğim gibi bir müzakere masası kurulacaksa siyasi partiler arasında ‘Biz İzmir’den geri çekilelim ama Ankara’da İstanbul’da sizi destekleyelim’ gibi şeyler olabilir. Bunlar sadece öngörü." dedi. 

"4 AY ÖNCE MİLLETVEKİLİ SEÇİLMİŞ BİR AKADEMİSYENİN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA TALİP OLMASI ÇOK ANLAŞILIR BİR DURUM DEĞİL"
Gürel'in "Ümit Bey’in adaylığının geri çekilme ihtimalini görüyor musunuz Sayın Başkan?" sorusuna Soyer "Böyle bir ihtimal de olabilir çünkü 6 ay Türk siyasetinde çok uzun bir süre bu süre içinde ittifak girişimlerinde bulunulabilir belki başka türlü iş birlikleri müzakere edilebilir. Bunları bilmek şimdiden mümkün değil, ben sadece durumu anlamaya çalıştığım için fikir yürütüyorum. Ama bana çok organik bir durum gibi gelmedi, 4 ay önce milletvekili seçilmiş bir akademisyenin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olması çok anlaşılır bir durum değil benim açımdan." sözleriyle yanıt verdi. 

"BUNU GENEL BAŞKAN, GENEL MERKEZ DEĞERLENDİRİR"
Uğur'un "Daha önceden kendi adaylığınızı açıkladınız bu durum biraz garipsendi neden böyle bir yola başvurdunuz?" sorusunu Soyer "Ben adayım demedim ben aday olmak istiyorum dedim, yeniden bir dönem daha görev yapmak istiyorum dedim. Şunu da ekledim bu karar benim vereceğim bir karar değil, benim irademle sonuçlanacak bir karar değil bunu Genel Başkan, Genel Merkez değerlendirir uygun görürlerse bunu ifade ederler." diyerek yanıtladı. 

"YEREL SEÇİMLERİN KENDİNE ÖZGÜ DİNAMİĞİ VARDIR VE TABANIN İTTİFAKINI GEREKTİRİR"
Çelik'in "CHP İzmir’de kimle aday olursa olsun kazanır geleneğiyle ilgili bir risk görüyor musunuz?" sorusuna ise Soyer "Görmüyorum çok açık yüreklilikle söylemek isterim. İzmirliler, Türkiye’nin diğer şehirlerindeki seçmenlerden biraz farklıdır, ince eler sık dokurlar, çok daha eleştireldirler zannedildiği gibi çantada keklik oy potansiyeli değildir. ‘Kim olursa olsun ona verelim’ diye asla bakmazlar. Üstelik yerel seçimlerin kendine özgü dinamiği vardır ve tabanın ittifakını gerektirir. Tekrar aday gösterilirsem mümkün olan en geniş ittifakı sağlamak için çalışacağım, zaten ittifak tabanda kurulur ve o ittifakların ana motivasyonu da adayın kimliğidir." ifadeleriyle yanıt verdi.