Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 31 Mart yerel seçimleri için İzmir adaylarını belirledi.

CHP Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterirken, ilçe adayları noktasında da büyük bir değişime gitti.

CHP’nin İzmir özelindeki aday belirleme süreci büyük tartışmalara yol açarken, Genel Başkan Özgür Özel’den konu hakkında yeni mesajlar geldi.

EN AZ OLUMSUZ TEPKİ ALAN LİSTE

AK Partili Doğan, Usta Öğreticiler ve Kursiyerleri ziyaret etti AK Partili Doğan, Usta Öğreticiler ve Kursiyerleri ziyaret etti

Ankara’da kameraların karşısına geçen Özel, ‘İzmir’de tepkiler var. İlçe belediye başkan adayları noktasında bir değişiklik ihtimali var mı?’ sorusuna “Her aday ilan ettiğinizde ilan edilmeyen adaylar, yakınları bir rahatsızlık duyabilirler. Tepki olabilir. Herhalde İzmir listesi tarihimizin en az olumsuz tepki alan ve en fazla olumlu tepki alan listesi” dedi.

“9 KADIN ADAY KOYDUK”

Özel şunları kaydetti: Cumhuriyet tarihinde 6 kadın belediye başkanının görev yaptığı yere ve son durumda 3 kadın belediye başkanı olan yere 9 kadın belediye başkanı adayı görevlendirdik. Öyle kıyıdaki köşedeki ilçelere değil 600-700 bin nüfuslu CHP’nin kalelerine, Karşıyaka’ya, Konak, Karabağlar’a ve İzmir’in ilçelerine 9 tane kadın aday koyduk. Biz sözde değil özde olarak kadınları siyasete katacağımızı söylüyorduk. Önümüzdeki dönemde de bu arkadaşlarımızın kent suçlarına karşı mücadelesini ve İzmir’i güzelleştirmek, İzmirlinin beklediği hizmetleri sağlamak için çalışmalarını ve bu konulardaki memnuniyeti herkes görecek.    

GENÇLEŞME VURGUSU

Biz bir de gençleşme vaat ettik. 30 aday gösterdik, 9’u kadın, 14 tanesi 40 yaş altı. Eğitimleri iyi, en az 1-2 yabancı dil bilen, üniversite eğitimleri üstüne yüksek lisans yapmış, belediyecilik eğitimi almış pırıl pırıl arkadaşlarımız. İzmir’in hak ettiği bir listemiz var.

İDUĞ’A TEŞEKKÜR

Görevi bırakan arkadaşlara da hiçbir sözümüz yok. Bornova Belediye Başkanımız Mustafa İduğ kötü bir belediye başkanı değildi, görevlendirilmedi, paylaştığı mesaj ‘Partime katkı olabilecek her yerde çalışmak istiyorum’… Ben kendisine telefonla teşekkür ettim, bir kez de buradan teşekkür etmek istiyorum. İzmir’de şimdiye kadar en az tepki alan listedir. Bir kişi seçiyorsunuz, birden fazla kişi kendine hak görüyordur ama verilen karar bir kişi adaylaştırmak. Diğer adayların elbette ki bir hayal kırıklığı olabilir ama bu çok hızlı atlatılabilir. Önemli olan önce partinin ve daha da önemlisi İzmir’in ve kamunun menfaatleridir.