Buca'da yangın riskine karşı kosa önlemi Buca'da yangın riskine karşı kosa önlemi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclisinin üçüncü oturumu gerçekleştirildi. Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen oturumda 30 yaş üstü olan ve öğrenci kartı kullanan vatandaşların indirimli ulaşım kartı kullanımının kaldırılması önerisi mecliste tartışmaya neden oldu.

KOCABAŞ: MAĞDUR EDECEK 
AK Parti Grup Sözcüsü Nail Kocabaş, “30 yaş sınırı getirilen bu maddenin hak sahiplerini engelleneceğinin düşünmekteyiz. ESHOT’un birçok sübvanse ettiği süreçte bu uygulamanın insanları mağdur edeceğini düşünmekteyiz” dedi.

KUL: ZARAR SÖZ KONUSU DEĞİL 
Alınacak kararın bir hak kaybına neden olmayacağını belirten CHP İpek Kul ise, “Hukuk komisyonunda bu maddeyi görüştük. Vatandaşın aleyhine bir durum yok. Bazı kötü niyetli vatandaşların kullanımı nedeniyle belediyemizin zararı olduğu tespit edilmişti. 560 bin tanesi 25 yaş altı, 60 bin kullanıcı 30 yaş üstü olduğu tespit edilmiştir. Burada 30 yaş üstü olup hala öğrenimine devam eden kullanıcıların çalışma hayatında olmasına rağmen ESHOT indiriminden faydalandığı tespit edilmiş. Son dönemde bunda artış olması sonrası öğrenci kullanımı 5 TL olması nedeniyle ciddi bir zarara neden oluyor. Kurumun her türlü zararını meclisimizin gündeminde vatandaşın ve kurumun lehine olacak şekilde karar alınması lazım. Burada İzBB Başkanının yaş sınırını TCDD’de yaş sınırı 26 iken başkanımız 30 yaş olarak saymıştır. Kendisi yüksek lisans yapanları da düşünmüştür. Bu konuda zarar söz konusu değildir” diye konuştu.

SEVİL: FAYDA YARATMAYACAK 
AK Parti Meclis Üyesi Burçin Kevser Sevil ise, “Öğrenci kartı ile kullanılan indirimli kartlar var. Bunun ESHOT’a maddi karşılığı var. Biz kafamıza göre öğrencilerin yaşına, cinsiyetine göre ayırmayı doğru bulmuyoruz. Öğrenci tanımının ve öğrenci adı altında indirimli kart kullananların yasal hakkı var. Biz toplu ulaşım hizmeti sağlıyoruz. Bu bizim kar amacı gideceğimiz alan değil. Bu alanla ilgili vatandaşlar bazında yanlış kullanım söz konusuyla bununla ilgili farklı yöntem bulunabileceğini komisyonda da dile getirdik.Burada en önemli argüman ’26 yaş sınırı’ oldu. TCDD’nin 26 yaş sınırı öğrenciler üzerinde yapılan bir şey değil. O gençlik ve çocuk skalası altında. Uluslararası taşımacılıkta da kıstas alınan baz gençliktir. 644 bin kullanıcının  60 bin kullanıcıyı sistemden eliyoruz. 50 yaşında evinde oturan çalışmayan açık öğretim okuyan bir kadın da bu sistemden faydalanıyor olabilir. Fayda zarar analizi yapıldığında biz getirilen önergenin bir fayda yaratmayacağını düşündüğümüz için ret oyu kullandık” ifadelerini kullandı.