Menderes Belediye Başkanı iken rüşvet iddiası ile görevden uzaklaştırılan Mustafa Kayalar, rüşvet soruşturmasından beraat etti. Kayalar'a görevi ihmal suçundan 6 ay ceza veren mahkeme kararı para cezasına çevirdi ve Kayalar'a 10 bin TL ceza verildi. Mahkeme heyeti ayrıca Ertan Güleç, Nurullah Ercan, Songül Van, Ruhi Durak, Ali Bektaş rüşvet suçundan beraatine karar verdi.

Menderes Belediye Başkanı iken, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Mustafa Kayalar'ın duruşmasının, 6'ncı celsesi bugün 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kayalar ve Aslı Kayalar, avukatları Murat Aydın ile birlikte salonda hazır bulundu.

Önceki duruşmada  iddia makamı, mal varlıkları ile ilgili kapsamlı araştırma yapılması, Kayalar’ın eşi Aslı Kayalar adına yatırılan 197 bin liralık EFT’ye ilişkin fatura ve defter karşılaştırılması, Ertan Güleç'le ilgili defterlerin karşılaştırılması ve Banu Karaca'nın isimli tanığın dinlenmesini talep etmişti. Bilirkişi incelemelerinin yeterli olduğunu kanaat getiren mahkeme heyeti savcılığın taleplerini geri çevirdi.

"SUÇLAMALAR ASILSIZDIR"

Torbalı’nın kırsal mahallelerinden Demir’e sevgi seli Torbalı’nın kırsal mahallelerinden Demir’e sevgi seli

Mahkeme Başkanı Mustafa Kayalar'dan görevi ihla etme noktasında bir savunma daha istedi. Mustafa Kayalar ek savunmasında, "Üzerme atılan suçlamaları kabul etmyorum. İddialar, suçlamalar asılsızdır, beraatimi talep ediyorum" dedi. 

AYDIN'DAN 'KURGU' SİTEMİ

Kayalar'ın müdafi Murat Aydın savunmasında, "Önümüzdeki davanın mantık silsilesi şöyle; bir otel inşaatında imara aykırılıklar var. Bu aykırıklara başkan göz yumsun diye başkanın kayınpederi bir taşınmaz alıyor. Değerinin altında alındığı için rüşvet aldığı iddia ediliyor. Bu kurgunun doğru olmadığını delillerle ortaya koyduk. Ruhi Bey'in taşınmazı aldığı zaman 1 yıl önce. Bir yıl önceden mi rüşvet aldı? Bir rüşvet anlaşması yapıldı ve imara aykırılıklar tespit mi edildi? Nisan ayında ilk işlem başlıyor. Temmuz ayında belediyede incelemeler başlıyor. Ağustos ayında ekip gidiyor. Eylül ayında mühürlendi. Bunlar pandemi döneminde gerçekleştiyor. Bir yerden dosya istediğinizde 8 ay cevap alamayabilirsiniz. Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı 2 yıl soruşturmayı bitiremedi. 6 aylık süreç içerisinde bu işlemler yapıldı, bir gecikme yok. Rüşveti kamufle etmek için taşınmaz alındı meselesine gelmek istiyorum. Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı bu kurgu için bilirkişi raporu aldı. 'Bu taşınmaz o gün kaç para eder' dedi. Bilirkişi 3 milyon 700 bin rayiç değeri olduğunu söyledi. Bu rapor sahte bir rapordur. Biz 2 tane ekspertiz raporu sunduk. Vakıfbank 2 müşterisi için ekspertiz yaptı. Birine 700 birine 800 rakam belirledi. İnsaf... Bu taşınmaz satın alındıktan sonra bir avukata 1 milyon 400'e satıldı. Banka kayıtları da verildi. Sayın Başkan satın aldıktan sonra 1 milyona satılan taşınmazı bilirkişi nasıl 3 milyon 700 bin lira söylüyor? Bu taşınmazın değerinin o olmadığını 2 belge ile ispat ettik. Bu taşınmazın değerini ispat ettiğimize göre hayatın olağan akışına aykırı denilemez. İddianın 2 dayanağı var. 1 yıl önceden rüşvet anlaşması yaptınız, hayır kabul etmiyoruz, rüşvet alınmadı. Taşınmaz değerinin altında iddiası da doğru değil o tarihte yapılan ekspertiz ve satışından bu taşınmazın değerinin bilirkişinin belirlediği değer olmadığı ortaya çıktı. Davanın içinin boş olduğu anlaşıldı şimdi tekrar başa dönüldü. Bu Menderes halkının oylarıyla seçilen başkanın görevini yapmaması için kurulan bir kurgudur. Bu soruşturma aşamasında çok fazla şeyle boğuştuk. Karşınızda bir rüşvet davası yoktur. Kayalar rüşvet almamıştır. İmara aykırıklıların tespit edildiğini bilirkişi raporu söylemektedir. Taşınmazın değeri gerçek satış ile ispat edilmiştir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep ediyoruz" dedi.

Karar açıklandı:

Her türlüşüpheden uzak şekilde rüşvet anlaşması yapıldığına dair delil bulunmadığı kanaatine vardık. Mustafa Kayalar yönünden de rüşvet suçu oluşmamıştır. Görevi ihmal suçu 8 ay hapis cezası verdik, iyi halden indirimle 10 bin TL para cezası verdik. Zamanında işlem yapmayan yetkililer hakkında da suç duyurusunda bulunduk. İstinaf yolu açıktır.