Karşıyaka Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis oturumu Belediye Başkanı Yıldız Ünsal’ın yokluğunda meclis başkanvekili Servet Ebru Gürdemir idaresinde gerçekleştirildi.

Mali çıkış yolu arayan Karşıyaka Belediyesi şantiye tesislerinde bulunan asfalt plent tesisini İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 5 yıllığına kiralaması meclis oturumun gündem maddesi mecliste tartışmalara neden oldu.

Asfalt plentinin kiralanmasından elde edilecek gelir ile çalışan personellerinin maaşları ve piyasa borçların ödenmesinde kullanılacak.

Komisyonlardan gelen raporlar oy birliği ile geçti.

Helil Kınay'dan iddialara yönelik açıklama Helil Kınay'dan iddialara yönelik açıklama

ÖZTÜRK: KENT A.Ş. BELEDİYENİN SIRTINDA KAMBUR GİBİ”

Açıklamalarda bulunan AK Parti Grup sözcüsü Adem Öztürk, “Bu rapor oy çokluğuyla geldi. Bir önceki dönemde 2019-2024 yılı döneminde Cemil Tugay’da buradaydı. Bahsi konulu rapora 2020 yılına kadar atıl bir vaziyette duruyordu. 2020 yılında bir masraf yapılarak Karşıyaka belediyesi tesislerine katıldı ve üretime başladı. Üretime geçme nedeni Karşıyaka’daki vatandaşlarımızın asfaltlama, yamalama konusunda sıkıntı yaşadıkları ve İZBETON ile sorunu çözmediği için çünkü İZBETON kendi sorumluluk sahası dışındaki yerlerde asfaltlama yapması için belli bir takvime erteliyordu ve bu da vatandaşlarımızın sorunlarına belli bir çözüm sunmuyordu. Bunu da Sayın Cemil Tugay görmüştü ve asfalt denetimini tekrar hayata geçirmişti. 3- 2 yıl içerisinde 10 bin metreküp ton civarında asfalt üretildi. 10 bin metrekare civarında yama yapıldı. Ciddi bir sorun belediyemizin kendi imkanlarıyla halledilmiş oldu. Biz bugün asfalt plentini Kent A.Ş.’ye kullanım hakkını devrediyoruz. Biz bugün bu işi yapamıyoruz o yüzden Kent A.Ş’ye bu işi devrediyoruz’ diyoruz. Kent A. Ş. de İZBETON’a aktaracak. Bize ait olan bir tesisi önce Kent A.Ş’ye sonra  İzBeton’un umuduna bırakacağız.Kent A.Ş bir çok yer devediyoruz ama hala Kent A.Ş’yi zarardan kurtaramıyoruz. Önceki dönem de ifade etmiştim. Kent A.Ş. belediyenin sırtında kambur gibi.  Cemil Tugay İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra, Karşıyaka Belediyesi’nde de gördük, sırasıyla bizim mallarımıza göz dikti” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU:  FİYATI BAŞKANLARIMIZ AZ BULDU
Eleştirilere yanıt veren CHP’li Meclis Üyesi Mustafa Özuslu, “Bu arsanın alınışında ben o zaman da büyükşehir belediyesinde meclis üyesiydim. O zaman da Karşıyaka meclisinin üyesiydim. Özellikle TOKİ'nin Mavişehir'deki arsaları Mavişehir'deki arsaları TOKİ'nin belli müteahhit gruplarına hukuki bir süreç uygunluğu içinde tırnak içinde kullanıyorum. Satmış olması, satıyor olması buna mukabil bu kadar kıymetli olan arazileri Karşıyaka Belediyesi olarak ya biz bir yükün altına girelim, hiç olmazsa hepsini vermeyelim anlayışıyla Cemil Başkan'ın ortaya koyduğu iradeyle alınmış bir arsadan ediyoruz. Şunu söyleyeyim; Bir kere bilgi hatasını, eksikliğinin burada olduğu çok açık. Cemil Sayın Başkanımız bu arsayı ben alayım demedi. Niteliği belediye hizmet binası. Belediye hizmet alanı niteliğinde. Ama Karşıyaka Belediyesi'nin gelir kaynak yaratma adına ki bu zaman zaman ilçe belediyeleriyle büyükşehir belediyeleri arasındaki bu tür takaslar olabiliyor. Ayrıca değer tespitini Sayın Cemil Tugay yapmıyor. Bir değer tespit komisyonu oluşturuluyor. Onların çok değişik ölçülendirmeleri var. Biz ister kabul ederiz ister kabul etmeyiz. Benim bildiğim nitekim zaten bu fiyatı, bu 200 milyon TL'yi  sayın başkanımızın da, Yıldız Başkanımızın da az bulduğu şeklinde benim bilgim var. Yani bu kendisiyle yaptığım bir görüşmede bunun az bir rakam olduğunu ama bu bir komisyonun değer tespitidir.  Bunu bir kere bilinmesini istiyorum yani meclis tarafından ve kayıtlara geçmesi açısından bunun bir bilmesi lazım. Asfalt plentine gelince çok eski zamanda yapılmış, yanılmıyorsam Cevat Başkanlığı döneminde yapılmış bir asfalt plenti tesisimiz var ama büyükşehir kanunundan sonra arkadaşlar belli metrajın üzerindeki büyük caddelerin tamamını büyükşehirin görevi, sorumluluk alanı içinde. Dolayısıyla ilçe belediyelerinin Karşıyaka olsun, ister başka bir belediyemiz olsun ya da Türkiye'nin değişik vilayetlerindeki başka ilçe belediyeleri olsun, asfalt kentleri ranttabıl değildir. Yani attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmeyebilir. Çünkü bir plent tesisi çok pahalı tesis. Yani paranızı peşin vereceksiniz bana alacaksınız yani. Başka türlü vermiyor pek. Şimdi bu tür pahalı tesislerin büyükşehirin uhdesinde olması çok normal. Ve bizatihi kendi görevi zaten” dedi.

ÖZTÜRK: 3 BİN PERSONELLE ÇALIŞTIRAMIYORSAK YAZIKLAR OLSUN
Yeniden eleştirilerin dile getiren AK Partili Adem Öztürk, “Karşıyaka Belediyesi’nin sitesinden okumak istiyorum sizlere. Yani atıl denilen asfalt ne yapmış? Yani bu işte bir  yanlış bilgi var. Yalan demeyeceğim. Yanlış bilgi var ama nerede bilmiyorum. 2022  yılının Ağustos ayına kadar 9 bin 632 metre asfalt serim ve yama asfalt üretim tesisiyle Karşıyaka'da toplam 405 adreste yama çalışması yapıldı.  8 ayda 41 bin 688 metrekare kilit parke yapılmış. Şimdi bu çalışmıyor denen tesis. Hepimiz bu süreci yaşadık. Hepimiz Karşıyaka'da bir yere yama yaptırmak, bir asfalt yaptırmak için aylarca beklediğimiz oluyor. Halen de bekleyeceğiz. Bakın bunu ısrarla söylüyorum. Şimdi Cemil Başkan'ın da bu sıkıntıyı yaşadığı için zaten bu asfalt plenti tesisini faaliyete geçirmişti. Çünkü vatandaşlardan çok şikayet geliyordu. Belediyesinin içerisinde 3 bin tane personel var ve asfalt plentini çalıştıramıyorsak bize yazıklar olsun.  Tarihsel bir sürece bakarsak bizim TOKİ'yle ilgili arsamıza İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde görev yapan ben sırf Karşıyaka Belediyesi'nin içi zor bulundu, içinde zor bulunduğu durumdan dolayı biz orada oy birliği verdik. Dedik ki ya Karşıyaka Belediyesi zor durumda. İşçilerde sıkıntı var. Bir Mayıs'ta herkes bayram yaparken bizim işçiler burada belediyenin önünde protesto yapıyorlardı. Karşıyaka Belediyesi biraz rahatlasın. Biz de buna ortak olalım dedik. Kendi içimizdeki itirazlara rağmen biz bu desteği iyi niyetle ve samimiyetle verdik. Ama netice olarak ne gördük? Burada bir niyet var. Niye sorgulaması var? Biz burayı TOKİ'den aldıktan sonra burada bir plan tadilat da yaptık. Tabiri caizse değerini arttırdık. Belediye hizmet alanı yaptık ama katsayısını arttırdık. Komisyon raporlarını biz burayı satın aldıktan sonra buranın 4 kat olmasıyla ilgili ben imar komisyonundayken plan tadilatı yap ve bizden oy birliğiyle geçti. İlgili müdürlük arkadaşımız da burada söyleyebilir. Yani şu anda Cemil Başkan ekibi de götürdü komple İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne. Şimdi malları da götürmeye çalışıyor. Maalesef öyle.  Mustafa Bey kalktı. TOKİ arsayı satmasını eleştirdi ama Karşıyaka Belediyesi'nin arsayı satmasını eleştirmedi. TOKİ neyi yaptıysa karşılık verirse bugün bunu yapıyor. Arada bir 200 milyon meselesi varsa bu satıştır. Kimse buna devir falan diyemez. Yani bu satıştır.  Cemil başkan aldığında 20 milyon almış olabilir. Güzel bir iş yapmış olabilir. Ama o 20 milyona aldı diye burası 200 milyon satılmaz. Ben burada niyet sorgulaması yaparım” diye konuştu.

ÖZUSLU: RAKAMLAR ORTAYA ÇIKACAKTIR
Son olarak yeniden söz alan CHP’li Mustafa Özuslu, “Yani hakikaten yani bunu ben gerçekten yakıştıramadım arkadaşıma. Yani siyaset yapacaksak yapalım. Yaparız da. Sabaha kadar siyaset de yaparız ama o zaman bu polemik bari bir siyaset olurum. Halbuki eleştirdiğin konuyla ilgili olarak ortaya koyduğu görüşlerle ilgili olarak biz görüşlerimizi söyleriz. O görüşleri muhafaza eder sonuçta demokratik olarak tecelli eder. Kararla sonuçta vatandaş verir. Ama eğer siz başkan buradan personele götürdü, malı da götürürüz derseniz o zaman ben de size başka şeyler söylemeye başlarım ki buradan çıkamayız. Dolayısıyla buna gerek yok. Buna hiç gerek yok. Buradaki sorun şu; Yine TOKİ'yle ilgili bir laf söyledim, eleştirdim söyledi. TOKİ kamu malını Cengiz'e satıyordu. Kim alıyordu orada? Cengiz alıyordu. Biz 5 yıllığına süresi bellidir ve belli bir süresi biraz önce dediğim gibi Nilüfer Hanım çok iyi açıkladı. Parası da ortaya çıkacaktır yani. Meblağ da ortaya çıkacaktır. O hakkı asli görevi olan bir kamu şirketine yani kamudan kamuya veriyoruz. Fark bu kadar” ifadelerini kullandı.

ILGIN: UMARIM GELECEKTE ZARARLARIN ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ

CHP Meclis Üyesi Murat Ilgın ise konuyla ilgili, “ Muhalefet partisinin grup sözcüsü Kent A.Ş. nasıl zarar eder dedi. Umarım bunun hakkında önümüzdeki dönem brifing vereceğiz. Salt olarak bu kadar çok tesisi olan yer nasıl zarar eder demeyelim.  Kent A.Ş. personelinin bir kısmı belediye hizmet binasında hizmet ediyor. Umarım gelecekte doğru kullanımla bu zararların önüne geçebiliriz diye düşünüyorum” diye konuştu.