Karaburun Belediye Başkanı Erdoğan’ın, seçim öncesinde verdiği söz, yöresel ürünlerin tesciline Karaburun Kopanisti Peyniri’nin eklenmesiyle gerçekleşti. Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “Talan etmek istedikleri Yarımada’nın bu zenginliğini görmeyenler, aklını peynir ekmekle yiyenler” diyerek, marka tescilinden gurur duyduklarını vurguladı; kararlılıkla arının, keçinin ve zeytinin yanında olacaklarını söyledi.

İzmir Karaburun’da; ilçenin geçmişinden bugüne taşınan lezzet miraslarından ‘Karaburun Kopanisti Peyniri’, Karaburun Furma Zeytini ardından bölgenin ikinci marka tescilli ürünü oldu. Karaburun’da; ilçenin yerel ürünlerinden birisi olan ve özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ve uygun yer seçimi yapılmayan RES-GES projelerinin müellifi enerji firmalarının da gözünü diktiği Yayla Mahallesi’nde üretimine daha çok rastlanılan Kopanisti Peyniri, Karaburun Belediyesi’nin keçi çobanlığını destekleyen alım garantili çalışması sonucu, keçi sütü üretiminin artmasıyla iç piyasada da en çok aranan süt ürünlerinden biri oldu.

ÇOBANLIK DESTEKLENDİ,

KEÇİLERİN SÜT VERİMİ ARTTI!

Başkan Tugay, Selçuk’ta gençlerle bir araya geldi Başkan Tugay, Selçuk’ta gençlerle bir araya geldi

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, seçim öncesinde 19 Mart’ta Karaburun Furma Zeytini tescillendiğinde Karaburunlu hemşerilerine verdiği bir sözü yerine getirmiş oldu. 

Başkan Erdoğan, “Çok kısa bir zamanda Karaburun Kopanisti Peynirimizin de marka tescilini alacağız, demiştik. Bölgemizin ve yerel ürünlerimizin üzerine düşerek, Karaburun’u marka haline getireceğimizin bir göstergesine daha beraber tanıklık ediyoruz. (Mimas Bel Kopanisti Peyniri) ismiyle tescillediğimiz Karaburun Kopanisti Peyniri, mera ve zeytinlikleri talan edilmek istenen Yarımadamızın eşsiz gastronomi zenginliğinin de perçinlenmesi anlamına geliyor. İşte Karaburun’un Kara Keçileri böyle kazanıyor, Yarımada böyle başarıyor” dedi.