CHP’de ‘değişim’ tartışmaları ile birlikte seçimin hemen ardından kongre süreci başladı.

Bugün İzmir'de 4 ilçede kongre heyecanı yaşandı. Foça'da delegeler sandık başına giderek ilçe başkanını seçti.

Foça Olağan İlçe Kongresi öncesi mevcut İlçe Başkanı Ayla Yılmaz aday olmazken, kongrede Esen Çeşmeci tek aday oldu.

İYİ Parti'de Müsavat Dervişoğlu genel başkanlığa adaylığını açıkladı İYİ Parti'de Müsavat Dervişoğlu genel başkanlığa adaylığını açıkladı

Saat 11:00’de başlayan kongre Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Kongreye İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve Foça Belediyesi eski Başkanı Gökhan Demirağ ve çok sayıda partili katıldı.

Esen Çeşmeci tek aday olarak girdiği kongrede ilçe başkanı seçildi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, "Yeni İlçe Başkanımız Sayın Esen Çeşmeci’ye, bugün seçilecek olan yönetimimize ve il delegelerimize başarılar dilerim. Partimize ve İzmir’imize hayırlı olsun.Üç buçuk yıl birlikte çalışmaktan gurur ve mutluluk duyduğum İlçe Başkanımız Sayın Ayla Yılmaz’a, değerli ilçe yönetim kurulu üyelerimize, Kadın Kolları Başkanımız Sayın Suna Saraçoğlu’na ve Gençlik Kolları Başkanımız Sayın Eren Şen’e teşekkür ederim." dedi.

Aslanoğlu: Cumhuriyet Halk Partisi dimdik ayaktadır

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Foça’daki konuşmasında, ‘‘28 Mayıs’tan sonra müthiş bir baskı rejimiyle devam ediyoruz yolumuza. Her gün partimizin üzerinde baskı kurarak bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Ama bugün bu salonda olan sizlerin, delegelerimizin, Foça örgütümüzün sayesinde Cumhuriyet Halk Partisi dimdik ayaktadır, dimdik ayakta kalmaya devam edecek. Bizler bu kongre salonlarında yenilenirken, birileri de AKP’nin yandaş televizyon kanallarında partimize ayar vermeye çalışıyor. Foça’da sizlerin huzurunda bir kez daha söylemek isterim; Cumhuriyet Halk Partisinde değişimin nasıl olacağına, Cumhuriyet Halk Partisinin üyeleri karar verir, delegeleri karar verir. Değişiminde nasıl olacağına, parti programının da tüzüğünün de ilerideki çalışma programının nasıl olacağına siz karar verirsiniz. 14 Mayıs’ta biz AKP iktidarından uzaklaşmak imkanına erişmiştik. Daha hakça bir düzen kurma imkanı yakalamıştık, maalesef olmadı. İzmir’de çok yüksek oy oranları almamıza rağmen Türkiye genelinde istediğimiz sonuca ulaşamadık. Onların kasetleriyle, yalanlarıyla, dolanlarıyla, terörist iftiralarıyla, Cumhurbaşkanının mitinglerde gösterdiği montaj kasetlerle baş edemedik. 9 Eylül bizim 100. yaş günümüz. Biliyorum 28 Mayıs seçimlerinden sonra biraz omzumuz düştü, biraz enseyi kararttık ya da televizyonlar bizim böyle olmamız için ellerinden geleni yapıyorlar. Şunu biliyorlar ki bizim örgütlerimiz ayakta durduğu sürece bu emellerine ulaşamazlar. O yüzden biz kongrelerimizden sonra hızla çalışmalarımıza başlıyor olacağız. Bugün burada tek listeli bir yarış olacak. İki ya da üç listeli bir yarış ta olabilirdi. Cumhuriyet Halk Partisi kongrelerinin hepsinin sonunda kaç aday olursa olsun hepimiz kol kola, omuz omuza bu salondan dışarı çıkarız. Yarın sabahtan itibaren Foça’da yerel seçimler için çalışmaya başlayacağız. Tek bir hedefimiz var; Foça’da belediye başkanlığı seçimini bir kez daha kazanmak. Biz, Foça’da bu seçimi alacağız arkadaşlar. Bu zaferimiz Foça’daki ne ilk ne de son zaferimiz olacak. Sadece Foça’da değil, 30 ilçenin 30’unda ve Büyükşehir’de Cumhuriyet Halk Partisinin bayrağını bir kez daha sallandıracağız’’dedi.

Çeşmeci: Partimiz, Cumhuriyetimizin yegane teminatıdır

İki yıllığına CHP Foça İlçe Başkanlığı görevine seçilen Esen Çeşmeci, oy kullanımı öncesinde yaptığı konuşmasında, ‘‘Partimiz, Cumhuriyetimizin yegane teminatıdır. CHP’nin olmadığı bir Türkiye mümkün müdür! Öyle ya da böyle Türkiye’nin Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı vardır.  Bu partiyi büyütmek, güçlendirmek, en geniş kesimlerin temsilcisi haline getirmek ve iktidara taşımak her zaman ve her şeye rağmen görevimiz olmalıdır. Ben ve ekibim kimseleri ötekileştirmeden, herkesin işte benim partim diyebileceği bir anlayışla, her kesimle iş birliği ve irtibat sağlayarak çalışmaya talibiz. Bulunduğu koltuktan güç alan değil, o koltuğa güç ve itibar katan bir başkan olmak için aday oldum. Adaylık açıklamamda söylediğim gibi; dümen suyunda giden bir geminin kaptanı değil, rotasını yol arkadaşlarıyla birlikte çizen bir geminin kaptanı olmak için ilçe başkanı adayı oldum’’dedi.

LİSTEDE YER ALAN İKİ İSİM DELEGE OLAMADI

Seçim Çarşaf Liste yöntemiyle yapıldığı için ilçe yönetimine ve il delegelerine anahtar liste harici bazı isimler aday oldu.

Oy sayım işlemi sonrası Çeşmeci'nin anahtar listesinde yer alan yönetim kurulu adaylarının tamamı firesiz seçilirken, listede yer alan 5 il delege adayından 2'si çizik yedi. Esen Çeşmeci, Kenan Düzgün, Çisil Çetin il delegesi seçilirken, Gökalp Müstecaplıoğlu ile Pınar Bayman il delegesi olamadı. 

Öte yandan listede yer almayan Suna Saraçoğlu ile Ümran Göçen il delegesi seçildi.

Esen Çeşmeci kimdir?

23 Şubat 1960 Yenibağarası doğumlu. Emekli Makine Teknisyeni. 1989 yılında SHP’ye üye oldu. 1989 yılında Yenifoça Belediye Başkan Adayı Cengiz Uysal’ın ile meclis üyeliğine aday oldu ve aynı yıl Mart ayında siyasi hayatına başladı. 20’si Yenifoça’da, 5 yılı Foça’da olmak üzere 25 yıl belediye meclis üyeliği yaptı. 1990 yılında meclis üyesi iken SHP’den Belde Başkan adayı oldu ve seçilerek 2001 yılına kadar Yenifoça SHP ve birleşmeden sonra CHP Belde Başkanlığı görevini üstlendi. Özel sektörde (Yaşar Holding’e bağlı Ege Gübre Fabrikasında) 19 yıl vardiyalı olarak çalıştıktan sonra emekli oldu. Derneklerde, sendikalarda ve sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. 2006 yılında Bağarası’ndaki 880 No’lu Foça Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifine üye oldu. Bu kooperatife ait fabrikanın kurulması için çalıştı. 2006-2014 yılları arasında Foça Ziraat Odası Meclis Grubuna seçilerek 8 yıl aralıksız Başkanlık görevinde bulundu.