2024’te gerçekleştirilecek yerel seçimlerde İYİ Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edilen Ümit Özlale’nin ‘Körfez’de kimyasal’ iddiaları gündeme damga vurdu.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Özlale Körfez’de kimyasal koku giderici kullanıldığını iddia ettiği açıklamasında, ‘’Her gün 1100 ton çamur hala körfeze dökülüyor. Bunu yalanlamalarını eğer doğruysa bunu kabul etmelerini bekliyorum. Mavişehir'in bazı yerlerinde derinlik 60 cm.ye düşmüş durumda. Her sene yüzlerce milyon Türk Lirası değerinde koku giderici kullanıyor İzmir Büyükşehir Belediyesi. Kimyasal malzeme alınıyor. O malzeme denize dökülüyor. Bu iddialarımla ilgili aksini iddia edecek olurlarsa kendileriyle memnuniyetle tartışabiliriz’’ ifadelerini kullanmıştı.

İddia kentte tartışmaya neden olurken İZSU’dan konuya ilişkin bir video paylaşım geldi.

CHP'li belediyelerdeki atamalara genel merkezden takip CHP'li belediyelerdeki atamalara genel merkezden takip

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şirketi İZSU paylaşıma, ‘’Parfümü yok ki sıkasın, kimyasalı yok ki dökesin... 4 yılda körfezi nasıl temizlediğimizi, kokuyu nasıl ortadan kaldırdığımızı bir hatırlatalım’’ notunu düşerken 4 yılda gerçekleştirilen Körfez temizleme ve kokunun ortadan kaldırılması çalışmalarına dair bir video paylaştı.