İZSU Genel Müdürlüğü, Bergama ilçesi İslamsaray Mahallesi’nde bulunan 2 bin 500 yıllık Selinos Antik Kanalı’ndaki atık su hattı çalışmalarına devam ediyor. Selinos Deresi etrafında bulunan yerleşim yerlerinden iletilen atık suların, dereye doğrudan deşarj edilmesini önlemek amacıyla yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda hat imalatı yapılıyor. Bölgenin sit alanı olması sebebiyle, İZSU ekipleri çalışmaları yoğun dikkat ve titizlikle yürütüyor. Arkeolog gözetiminde yapılan çalışmalar, arkeolojik sondaj sonucunda zeminin altında herhangi bir kültür varlığına rastlanılmaması durumunda ilerliyor.

AK Partili Doğan, Usta Öğreticiler ve Kursiyerleri ziyaret etti AK Partili Doğan, Usta Öğreticiler ve Kursiyerleri ziyaret etti

“ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK”

İZSU’nun çalışmaları hakkında bilgi veren İnşaat Teknikeri Suat Yenice, “Bergama ilçesi İslamsaray Mahallesi’nde bulunan Selinos Deresi, mahallemizin içerisinden geçiyor. İZSU olarak Selinos Deresi’nde kanalizasyon hattı imalatı yapıyoruz. Yaklaşık 3 kilometrelik hat imalatıyla dere etrafındaki yerleşim yerlerinin atık sularının dereye doğrudan deşarjını önlüyoruz. Yeni kanalizasyon hattına bağlantılar yaparak çevre kirliliğinin de önüne geçiyoruz” dedi.

“BERGAMAMIZ İÇİN ÇOK DEĞERLİ”

Selinos Antik Kanalı ve arkeolojik sondaj çalışmalarına ilişkin konuşan Arkeolog Mehmet Ali Cihan ise “Selinos projesi, Bergamamız için çok değerli. Burası, içerisinde Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve Osmanlı Dönemi’ni barındıran bir sit alanı ve ilçemizin tarihi açısından büyük bir öneme sahip. Çalışmalarımızı, bu sebeple, büyük bir hassasiyetle yürütüyoruz. İZSU ekiplerinin alandaki hat imalatlarından önce arkeolojik sondajlar yapıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız arkeolojik sondajlarda herhangi bir kültür yapısına rastlamadık” diye konuştu.