İzmir'in Buca ilçesinde 2017 yılında meydana gelen terör saldırısıyla ilgili olarak Cebrail Gündoğdu ve ona yardım ettiği iddia edilen 7 sanığın yargılanması devam ediyor. Duruşma, 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü ve tutuklu sanık Cebrail Gündoğdu, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Tutuksuz sanıklar ve avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Cebrail Gündoğdu, söz alarak kendisi aleyhindeki ifadeleri okumak istediğini belirtti ve ifadelerin kendisine gönderilmesini ve tahliyesini talep etti. Duruşmada söz alan tutuksuz sanık K.Ö. ise yurt dışı çıkış yasağı nedeniyle geçimini sağlayamadığını öne sürerek, yasağın kaldırılmasını talep etti. Diğer sanıkların avukatları da yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını istediler.

Mahkeme heyeti, Bursa'da geçen yıl infaz koruma memuru Cengiz Yiğit'in şehit olmasıyla sonuçlanan terör saldırısıyla ilgili olarak açılan davanın, sanık Cebrail Gündoğdu için İzmir'deki bu davayla birleştirilmesi için Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılmasına karar verdi. Tutuksuz sanıkların yurt dışı çıkış yasağının kaldırılma taleplerini reddeden mahkeme, duruşmayı 13 Temmuz tarihine erteledi.

OLAY

31 Ağustos 2017 tarihinde İzmir'in Buca ilçesinde, infaz koruma memurlarını taşıyan servis otobüsünün geçişi sırasında çöp konteynerinde meydana gelen patlama sonucunda 10 kişi yaralanmıştı. Benzer şekilde, Bursa'da 20 Nisan 2022'de infaz koruma memurlarının bulunduğu servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada ise infaz koruma memuru Cengiz Yiğit şehit olmuş ve 23 ceza infaz kurumu personeli yaralanmıştı.

Efes Selçuk'da meslek fabrikası eğitimleri Efes tarlası yaşam köyü’nde devam ediyor Efes Selçuk'da meslek fabrikası eğitimleri Efes tarlası yaşam köyü’nde devam ediyor

Bu saldırılarla ilgili yapılan soruşturma sonucunda, terör örgütü MLKP üyesi oldukları öne sürülen Seda Baykal ve Dilek Aksu ile kuryelik yaptığı iddia edilen Mehmet Mustafa Uskar 17 Eylül'de İzmir'de yakalanmıştı. Ardından, örgüt üyesi olduğu iddia edilen Cebrail Gündoğdu da 22 Ekim'de İzmir'de yakalanmıştı. Gündoğdu hakkında, Buca'da 2017 yılında infaz koruma memurlarının yaralandığı terör saldırısını gerçekleştirdiği iddiasıyla bir iddianame hazırlanmıştı.

Ayrıca, Bursa saldırısının ardından Gündoğdu'ya yardım ettikleri öne sürülen 7 şüpheli hakkında da "silahlı terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla dava açılmıştı. Bu dava, Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 Mayıs tarihinde görülen duruşmada Gündoğdu'nun avukatının, müvekkilinin İzmir'de devam eden davasıyla birleştirilme talebini dile getirmesiyle ilerlemişti.