Genel-İş Sendikası ve belediyeler arasında ek protokol için anlaşma sağlanamaması sebebiyle, belediye işçileri bugün iş bıraktı.

Buca Belediyesi işçileri 12 bin TL maaş aldıklarını belirterek, ek protokol ile yüzde 50 zam talep ediyor. Bornova Belediyesi’nde temmuz ayındaki zamla beraber en düşük işçi maaşı 16 bin 500 TL oldu. İşçiler, ek protokolle yüzde 30 zam daha talep ediyor. Bayraklı Belediyesi’nde ise en düşük işçi maaşı 12 bin 500 TL. İşçiler burada da ek zam talebiyle protokol imzalanmasını istiyor.

"DOĞUMDAN ÖLÜME KADAR HER HİZMETİ YAPIYORUZ"

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Bu kentin emekçileri olan bizler doğumdan ölüme kadar her türlü hizmetini yapıyoruz. Çöpünden parkına, fen işlerinden sosyal tesisine kadar çalışıyoruz. Ama geçinemiyoruz. Çarşıda, pazarda ve markette, her gün yapılan zamlar, hız kesmeden devam ediyor. İmzalanmış olan toplu iş sözleşmelerinin önemli bir kısmı ne yazık ki bu günün ekonomik şartlarını karşılamaktan uzak kalmıştır” denildi.

Merkezi idareye bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında en düşük ücretin 20 ila 22 bin TL seviyesinde olduğunu vurgulayan işçiler, şunları dile getirdi:

"İYİLEŞTİRME KAÇINILMAZDIR"

AK Parti İzmir Vekili Çankırı’dan Başkanlara destek mektubu AK Parti İzmir Vekili Çankırı’dan Başkanlara destek mektubu

“Tüm işçilerin, emekçilerin ücretlerinde iyileştirme yapılması, artık kaçınılmazdır. Örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde Bayraklı Belediyesi emekçileri üyelerimiz için insanca yaşayacak bir ücret için talep ettiğimiz görüşmelere dönüş bekliyoruz. Bu maaş ile geçinemiyoruz kiramızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Temel gıda ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Biran önce hiç zaman kaybetmeden insanca yaşayacak bir ücret için üyelerimizin kayıplarını giderecek tekliflerle masaya gelinmelidir.”