2023 yılının ilk 4 ayında 881 doktorun yurt dışına gitme amacıyla belge için başvurduğunu duyuran Türk Tabipleri Birliği (TTB), son 15 günde ise ortalamanın çok üzerinde başvuru artışı olduğunu açıkladı. TTB'nin paylaştığı son iki ayın 15'er günlük yarılarında alınan İyi Hal Belgesi rakamlarına göre 1 Nisan 15 Mayıs tarihleri arasında haftalık başvuru sayıları sırasıyla 90-91-94 iken, 14 Mayıs seçimlerinden bir gün sonrasındaki 15 günlük sürede ise bu rakam 144'e çıktı. Böylece yılın ilk 5 ayında belge için başvuran doktor sayısı 1025'e yükseldi.

TTB'nin yapmış olduğu açıklamanın ardından gözler hekim göçünün en çok yaşandığı illerden biri olan İzmir’e çevrildi… İzmir Tabip Odası tarafından İLKSES’e iletilen bilgi ise şu yönde: “1 Ocak 2023 / 2 Haziran 2023 aralığında İzmir Tabip Odası'ndan 80, TTB'den 1142 hekim İyi Hal Belgesi talep etti.”

ÇOK VAHİM RAKAMLARA ULAŞACAK!

Alzaymır'a karşı pilates Alzaymır'a karşı pilates

Hız kesmeden devam eden İyi Hal Belgesi başvurularının nedenlerini aktaran İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Türkiye’de bugünkü iktidar sağlık sistemini iki ana hatta ayırdı. Bunlardan bir tanesi kamu hastaneleri diğeri de büyük zincir özel hastaneler. Dolayısıyla hekimlerin ya kamu hastanelerinde devlet memuru olarak çalışması ya da özel hastanelerde kadrolu çalışması dışında alternatif bırakmamaya çalışıyorlar. Bu koşullar altında hekimlik yapma imkanını zaten iktidar planlı şekilde ortadan kaldırmış durumda. Bu durumda Türkiye’de gerçekten hekimlik yapmak şu anda imkânsız hale gelmiştir. Yeni mezunlar, öğrenciler, genç meslektaşlarımız bunu artık çok net görüyorlar. Hekim göçünün çok hızlı bir şekilde katlanarak ve çok vahim rakamlara ulaşarak devam edeceğini hepimiz göreceğiz” sözlerine vurgu yaptı. (İLKSES Gazetesi)