İzmir’de zamlar yağmur gibi akmaya devam ediyor. Elektrik otobüs su ve kira zamları derken bu sefer de ekme zam geldi. Yapılan son zamlar nedeniyle ciddi maliyet doğuran ekmekler artık yeni fiyatıyla satılmaya başlayacak. Detaylar haberimizin devamında...

FIRINCILAR VE HALK KARŞI KARŞIYA

İzmir'de ekmeğe bir zam daha! Fırıncılar yeni zam hazırlıklarını tamamladı. Şehir genelinde ekmek fiyatlarına yansıyacak bu zam pek çok vatandaşı tedirgin ediyor. Son yapılan düzenleme ile ekmek fiyatları 7 TL seviyesine yükselirken aynı zamanda ekmeğin gramajı da 200 grama düşürüldü. Bu gelişme vatandaşların ekmek alışkanlıklarını da etkileyecek gibi gözüküyor.

Ekmek ülkemizde temel bir besin maddesi olup hemen hemen herkesin günlük tüketimi içerisinde yer alıyor. Bu nedenle ekmek fiyatlarında meydana gelen değişiklikler birçok insanın ekonomisini yakından etkiliyor. İzmir'de yaşayan vatandaşlar son zam haberini duyduktan sonra ekmek için ayırdıkları bütçelerini nasıl ayarlayacaklarını düşünmeye başladı.

Cumhur İttifakında yerel seçim sonuçları toplantısı Cumhur İttifakında yerel seçim sonuçları toplantısı

Fırıncılar odası başkanı, yeni zam konusunda yaptığı açıklamada un fiyatlarındaki sürekli artış ve enerji maliyetlerindeki yükselişin fırıncıları zor durumda bıraktığını belirtti. Ekmek fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olduğunu ve mevcut koşullarda fırıncıların ayakta kalabilmesi için zam yapmak zorunda kaldıklarını vurguladı. Başkana göre bu zam yetersiz ve önümüzdeki günlerde tekrardan değerlendirilecek.

Vatandaşlar ise yeni zam haberini tepkiyle karşılıyor. Günlük ekmeği için daha fazla para ödemek zorunda kalacak olmaktan dolayı endişeli olan birçok kişi gelir düzeylerine göre alım güçlerinin azalacağını dile getiriyor. Emeklilerden asgari ücretli işçilere kadar geniş bir kesimi etkileyen bu zamların ekonomik dengeleri nasıl etkileyeceği de merak edilen konular arasında.

Görünen o ki İzmir halkı için ekmek masrafları artık eskisi gibi olmayacak. Hem fırıncılar hem de tüketiciler bu yeni döneme nasıl adapte olacaklarını düşünmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

"ZAMLARIN SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ"

Yeni ekmek fiyatlarını gören vatandaşlar zamlar nedeniyle fırıncılara ve bakkal – marketlere tepki gösterdi. Yapılan zamları yerinde protesto eden İzmirli vatandaşlar fırıncılardan hiç beklemediği bir tepki ile karşılaştı.

İzmir Narlıdere’de bir fırıncı kendisine tepki gösteren bir vatandaşa şu şekilde tepki gösterdi;

“Ya kardeşim anlayın artık zamları biz yapmıyoruz. Aylardır su, elektrik ve işçi maliyetleri artıp duruyor. Neredeyse iş yapamaz hale geldik. Geçen hafta una ve elektriğe gelen zamlardan sonra ciddi zararlar etmeye başladık. Yapılan bu zam sadece rahatlatmaya yönelik. Biz yine bir şey kazanmayacağız. Bize tepki göstereceğinize neden bu zamlar yapılıyor önce onu düşünün. Biz emekçiyiz arkadaşım. 10 lira maliyetin üzerine 2 lira da olsa kar etmeyelim mi? Biraz insaflı olun.”

Fırıncının tepkisi üzerinde hak veren vatandaş ekmeği zamlı fiyattan satın alarak evine döndü. Yapılan bu zamların önümüzdeki aylarda da devam edeceği düşünülüyor.