İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın başkanlığında çalışmalara başlayacak olan yeni Büyükşehir meclisi büyük oranda şekillendi. Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre itiraz sürecinin devam ettiği şu günlerde meclise girecek sayı belli oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis üyesi sayısı geçen beş yıllık zaman dilimindeki nüfus artışı nedeniyle 176 kişiden 184 kişiye yükseldi. Meclis üyeleri dağılımları ise ilçelerde alınan oy oranlarına göre şekillendi.

CHP 140, AK PARTİ 38, MHP 6 KİŞİ İLE TEMSİL EDECEK
Büyükşehir meclisinde önceki dönem olan 54 kişilik Cumhur İttifakı sayısı 44 kişiye geriledi. Geçen döneme göre 10 kişilik azalma olurken bu oranın 38’i AK Parti listelerinden, 6’sı ise MHP’den geldi.

Geçen dönem 122 kişiyle Millet İttifakı adı altında temsil edilen yapı bu kez ittifaksız CHP olarak devam edecek. Oy oranı ve meclis üyesi artışı göz önüne alındığında Büyükşehir meclisinde 140 kişilik CHP’li meclis üyesi grubu olacak. Sandık sonuçlarına göre CHP, meclis üyesi sayısını 18 kişi arttırmış oldu.

Tugay, detaylı rapor istedi... Büyükşehir’e 2 ayda 2 bin kişi işe alınmış! Tugay, detaylı rapor istedi... Büyükşehir’e 2 ayda 2 bin kişi işe alınmış!

İYİ PARTİ'NİN GRUBU OLMAYACAK
Öte yandan, Millet İttifakı içinde geçen dönem yer alan ve CHP listelerinden yer alan İYİ Partili isimler bu kez meclise giremedi. İYİ Parti İzmir’de hiçbir ilçe alamadığı için Büyükşehir’de grubu da olmayacak.