İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci birleşimi Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

 ‘ASLANOĞLU BİZİM KIYMETLİMİZ DEĞİL’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu hakkında, ‘kıymetlimiz’ sözleri yeniden meclis gündemine geldi. ‘Kıymetlimiz’ sözüne tepki gösteren Boztepe, “Tunç Soyer, geçen mecliste CHP İzmir İl Başkanı için ‘kıymetlimiz’ demişti. İzmir gibi yüzü batıya dönük İzmir’de CHP’nin, sosyal demokrat olduğunu iddia eden partinin bir il başkanı ‘ağzının payımı veriyoruz oturuyorlar’ diyor. Bu sözü, hiçbir arkadaşım burada kullanmaz. Çok çirkin bir söz. Kendisine bunu iade ediyorum. Gelelim, Başkan Soyer’in ‘kıymetlimiz’ sözüne. Olabilir, bu sizin sözünüz. Tabiatta bütün canlıların kıymetlisi vardır. Aslanların,kuşların da, her şeyin kıymetlisi vardır. İnsanların da kıymetlileri vardır, annelerimiz ve çocuklarıdır. Çocuk kötü yola düşse bile kıymetlisidir mesela. Bundan dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Soyer, kendisine yakıştırıyorsa kutluyoruz, kendisi onun kıymetlisi olsun. Bizim kıymetlimiz değil, olamazda” diye konuştu.

 “ASLANOĞLU SIRADAN BİR BAŞKAN DEĞİL”

AK Partili Hakan Yıldız, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’na kooperatif üzerinden yüklenerek, “Aslanoğlu, sadece bir kooperatif başkanı değil. O imza yetkisi olmamasına rağmen imza atan kooperatif başkanı, teminat mektubunun yanınsa şirket senedi veren, imzanın hemen ardından kooperatifin başkan yardımcısına şirket kurdurup kendi adresini gösteren bir kooperatif başkanı. İZBETON’la arasında protokol yaparken şirket senedini verecek kooperatif başkanı. O kooperatifin ürettiği sorunlarla tutanaklarla tespit edilmiş maalesef daire başkanlığını kapatacak kadar bir sürecin içinden geçen bir kooperatif başkanı. Yanı sıradan bir başkan değil. ‘Muhatap alıp cevap verdik’ diyen Sayın Aydın’a soruyorum: İZBETON’a verdiğimiz yetki kooperatife geçerken onaylandı mı, onaylanmadı mı? Onaylandıysa getirin gösterin biz de kamuoyu bilgilendirildiği için teşekkür ederim. Ben bunu İZBETON’a yetkiyi oy birliği ile vermiş bir partinin grup sözcüsü olarak, meclisin üyesi olarak soruyorum. 3 kere sordum, hiç cevap alamadım. Anlıyorum, cevaplaması zor soruları cevaplayamayabilirler. O yüzden artık biz bunu yazılı hale getirdik, yasal süre içinde belediyemizin ilgili birimleri bize cevabı verecektir” dedi.

ak-partili-yildiz-butcede-kopyala-yapistir-ifadeler-var-4732

“ASLANOĞLU TABİ Kİ KIYMETLİMİZ”

Yıldız’ın açıklamalarına yanıt veren Mustafa Özuslu, “İşi gerçek bağlamında tutmak zorundayız. Sayın il başkanımızın, il başkanı olmadığı dönemdeki faaliyetleri eleştirilebilir ama zaman bağlamından koparılarak sanki o dönem il başkanıymış gibi değerlendirirsek o zaman o işin tamamıyla ilgili bağlam kopar. Tabii ki kıymetlimizdir, olmaya da devam edecektir. Aynı zamanda İYİ Parti’nin de AK Parti’nin de MHP’nin de DEVA Partisi’nin de il başkanları kendileri açısından kıymetlidir, bu da doğaldır. Sonuç olarak bir il başkanı orada partinin en büyük temsilcisidir. Ben Meclis’i yöneten bir arkadaşınız olarak bağlamalara dikkat edilmesi gerektiğini söylemem lazım. O zaman daha doğru bir eleştiri yapmış oluruz” dedi.

“ÜSTÜ ÖRGÜTÜ HAKARET YAKIŞMAZ”

Yıldız’ın eleştirilerine yanıt veren CHP Grup Sözcüsü Murat Aydın, “CHP’nin il başkanı hepimizin kıymetlisidir, CHP’nin her ferdi CHP’nin her ferdi için kıymetlisidir. Laf arasında laf çarpma çabasına izin vermeyiz. Bunun farkındayız. Kimsenin çocuğu kötü yola düşmedi, arsızlık da yapmadı. Üstü örtülü hakaret kimseye yakışmaz, bu Meclis’e de yakışmaz. İl başkanını üslup olarak eleştirip daha ağır üslup kullanmak doğru değildir” dedi.

 “SAYIŞTAY DENETİMİ VAR”

Aydın açıklamasında, “Dönüp dönüp aynı şeyi tartışıyoruz. Hakan Bey’in sorularına daha önce de cevap verdik. 3 kere sordum cevap alamadım dedi ama cevapladık. Ben ne söylersem söyleyeyim o kendi bildiğini anlatmaya ve anlamaya devam edecek. Buna benim yapabileceğim bir şey yok. Burada karmaşık bir hukuki süreç var. Dilerseniz uzunca anlatırım. Tekrar söylüyorum o maddeleri okuyup yaptığınız yorum yanlış bu yüzden de soru yanlış. Sözleşme hükümlerini yanlış yorumluyorsunuz tekrar söyleyeyim bu yüzden de sorular yanlış. Merkezi yönetim, yerel yönetimlerin idari vesayet makamlarıdır. Yani yerel yönetimlerin işlemlerini denetlerler. Sayıştay da harcamaları denetler. Yani bütün eylemlerimiz denetim altındadır” dedi.

murat-aydin-hicbir-chpli-partisine-kusmez-2

RANT HIRSIZLIĞI’

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğu’nun kurduğu kooperatif üzerinden Büyükşehir’e tepki gösteren AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise, “Biz burada bu dönüşüm meselesiyle alakalı konuşurken Aslanoğlu il başkanı değildi. Bu salonda değildi, bir önceki salonda kürsüde; “Biz kooperatif kuruyorsunuz, başkan Şenol Aslanoğlu. İşlemlerde usulsüzlükler var, bu arkadaşı da il başkanı yapmayı düşünüyorsunuz” dedim. Bugün de kooperatif başkanı sıfatıyla konuşacağım. Ballı kaymak vardır ya, burada ballı kaymaklı işlemler yürütülüyor. Kimin eliyle yürütülüyor, İzBB eliyle yürütülüyor. Soyer ise göz göre göre müsaade ediyor. İki günde kooperatifi 2 günde yoldan geçenlerle kurdunuz. Şenol Aslanoğlu, 7 kişi bulduğunu ve kooperatifi kurduğunu söylüyor. Kurucularından biri Dilek Coşkun’un adresiyle, Aslanoğlu’nun adresi aynı. Bu Dilek Coşkun’un bir şirketi ortaya çıkıyor ve bu şirket batık. Bu şirket kooperatiften işi alıyor. Rant hırsızlığı var dediğimde bana kızdılar. Murat Bey ve Tunç Bey, TOKİ’nin yaptığı  işten çok daha ucuz yapıyor dediler. Orada rantın ne boyutta olduğundan bahsedeceğim. TOKİ işlemleri şehrin dış çeperlerinde yapar. TOKİ Bayraklı’da sadece bina yapmadı, yol yaptı. Alt yapı, kanalizasyon, elektrik, telefon hattı getirdi. İadeyi alt yapılı bir halde yapar. İZBETON’un yaptığı ve bu şirketin aldığı işte bunların hiçbiri yok. Şu an itibariyle söylüyorum yüzde 40 fazla maliyetle yapıyor. Bu rant Şenol Aslanoğlu ve arkadaşlarının cebine gidiyor. Aslanoğlu’nun il başkanı olması benim umrumda değil. Şenol Aslanoğlu gibi bir vatandaş İzBB’nin adını kullanmadan sokakta bir arsa bulsun 10 kişi bulamaz. Kimle dalga geçiyorlar? Sen kimsin arkadaş! Bu belediyenin 25 milyar bütçesi var. Siz kimsiniz, kimin malını kime satıyorsunuz? Burada çıkıp hiçbir şey yokmuş gibi bir tavır ortaya koymak doğru değil. İl başkanınız sizin kıymetlinizdir, mutluluklar dileriz. Şenol Aslanoğlu, Serdar Deniz ve Hüseyin Cengiz’in isimlerini siyasi kimliklerinden dolayı vermiyorum. Başka bir il başkanı da bu tür faaliyetlerin içinden çıkıyorsa eleştirin. Ben İzBB’nin adı koyularak oluşturulan kooperatif ve bu kooperatiflerin elde ettiği rantı eleştiriyorum. Ben Murat Bey’in hocalarından ders aldım, benden 5 yıl önce mezun oldu sadece, o yargıçlık yaptı ve avukatlık yaptım. Karmaşık bir hukuki ilişki falan yok. İZBETON, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile suç işliyor. Tekrar söylüyorum burada büyük bir rant hırsızlığı var. Bunu rant hırsızlığını yapan Şenol Aslanoğlu ve arkadaşlarıdır. Bana defalarca kez daha açtılar, yine açabilirler” dedi.

senol-aslanoglu-izmirtime35-122

“CHP’NİN TÜZEL KİMLİĞİNİ TEMSİL EDEN BAŞKANA YÜRÜYORSUNUZ”

Yaşanan tartışmanın ardından konuşan Özuslu, “Bu kentte yapı stoğu değiştirilmesin diyen var mı içimizde? Yok. Bizim yoğurt yeme tarzımız çok açık. Kooperatif modeli İzBB’nin yarattığı bir modeldir ve dolayısıyla uygulamak istiyoruz. Elbette beğenmeyip eleştirebilirsiniz. Ama bu model üstünden siz CHP’nin tüzel kimliği temsil eden il başkanımıza yürümeye çalışırsanız o zaman iş o bağlamdan çıkar. Adamcağız, il başkanı olunca kooperatiften ayrıldı” ifadelerine yer verdi.

İBB Başkanvekili Mustafa Özuslu açıkladı!-322

SOYER’E 300 MİLYONLUK KREDİ YETKİSİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e 300 milyon TL’lik kredi kullanımı için yetki verilmesi hakkındaki önerge komisyonlardan oy birliğiyle geçti.

Buca’da bayram temizliği başladı Buca’da bayram temizliği başladı

‘ENGELLE NİYETİMİZ YOK’

Önergenin oy birliğiyle geçmesine yönelik söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Grubumuz destek vermeye devam ediyor. Belediyemizin Ankara’dan gelen tüm talepleri hızlı bir şekilde çözülmeye devam ediyor. Burada CHP grubuna bildirmek için söz aldım. Bizim CHP’nin yönettiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür yatırımlarını engelleme niyetimiz olmadığı gibi oy birliği yapmaya devam ediyoruz” dedi.

‘5 AY GECİKTİRDİNİZ’

Gündem dışı söz alan CHP’li Meclis Üyesi Şerif Sürücü ise, “Hakan bey her seferinde oy birliği diye övünüyor. Ne olur bunu döndürüp durmayın. Bu krediyi 5 ay imzalamadınız. Bu yüzden metro 5 ay gecikiyor. Bu Meclis’te biz AK Parti Grubu olarak, birçok konuda öngörüde bulunduk. Örneğin, sizin Bergama Belediye Başkanlığı aday adaylığınız ile ilgili. Bize o Karşıyakalı, Bergama’da ne işi olur dediler. Hayırlı uğurlu olsun. Ben burada 42 bin kişiyi temsil ediyorum. İzBB’de Cumhur İttifakı’nda kişi başına 18 bin olurken siz 11 bin ile temsiliyetiniz var” dedi.

‘DAİRE BAŞKANI İNZA VERMEDİĞİ İÇİN Mİ GÖREVDEN ALINDI?’

Foça’da cüruf toplama alanına ilişkin açıklamalarda bulunan AK Partili Boztepe açıklamasında, “Foça’da cüruf toplama alanıyla ilgili konuşmuştum. Geçen gün basında gördüm, çevre kontrol daire başkanının görevden alındığını duydum. Başkanın burayla ilgili imza vermediği sebebiyle görevden alındığı yazılmıştı. İmza verdiği için görevden alındıysa bu çok yanlış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan oradaki cürufların kaldırılması için izin alındı. Bu olmadığı gibi burası hala cüruf toplama merkezi olarak kullanılıyor ve ruhsat alınmaya çalışılıyor. Diğer sponsorluk konularına fazla girmeyeceğim. Kendisine çevreci diyen Soyer olsun, Genel Sekreter Barış Karcı’ya da güveniyorum” dedi.

‘İMZA AŞAMASINA GELMEDİ Kİ…’

Çevre Kontrol Daire Başkanı’nın imza vermediği gerekçesiyle görevden alındığı iddialarına yanıt veren CHP’li Aydın, “Bakanlık, firmanın lisansının Ocak 2021’de iptal etmiş, Ekim 2021’de de İzBB lisans iptali olduğu için kapatma kararı veriyor. Sonra firma, Bakanlığa cürufu bertaraf edeceği ile ilgili program veriyor. Sonra firma İzBB’ye ruhsat başvurusu yapılıyor. Bu başvuru daha imza aşamasına gelmedi ki daire başkanı görevden alınsın. Bu iddianın altında gerçek bir bilgi yok. İzBB’nin bütün eylemleri denetim ve kontrol altındadır. İlgili firma da Bakanlığın denetimi ve kontörlü altında işlemleri yapacak” diye konuştu.

“ESNAF DOSTLUĞUNUZU PARK EDİN”

S plaka sahipleri mağdur edildikleri gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı. S plaka sahiplerinin eylemlerine değinen AK Partili Yıldız, “Esnaftan bahsediyorsunuz, S plakasını çalışıp gelsinler. O gün 55 bin dolara bu plakaları sattınız. 280 tane vatandaşımız mağduriyet yaşıyor. Kapıda hangi pankartlar açıyor? Bu mecliste tek kelime edemiyorlar. Biz o gün bu sorunu gördüğümüz için hayır dedik. 2 yıl önce 50 bin dolara süresiz sattığınız plakalar için 10 yıllık kiralama yapıyorsunuz. Bir sürü insanı mağdur ediyorsunuz. Hayır dediğimiz son oturumda çözümü gerçekçi getirin dedik. Siz 280 tane S plakası sahibi kardeşimizi mağdur edecek karara evet verdiniz. Esnaf dostluğunu bir tarafa park ediniz” diye konuştu.