31 Mart Yerel Seçimlerine kısa bir süre kala İzmir Büyükşehir Belediyesi ve iştiraki şirketlere alınan bazı işçilerin işine son verilmişti.

İşten çıkarılan İZENERJİ işçileri, Tüm BELSEN binasında bir basın açıklaması yaptı.

İşçilerin yarından itibaren Egemenlik Binası önünde oturma eylemi yapacaklarını ve işlerine dönene kadar eyleme devam edeceklerini açıkladılar.

Basın açıklamasını tüm işçiler adına okuyan eski İZENERJİ A.Ş işçisi Süheyla, “Biz 10 Mayıs 2024 tarihinde işten atılan İzmir Büyükşehir Belediyesi işçileriyiz. İZENERJİ bünyesinde çalışan işçiler olarak işten atıldık. Aylar öncesinde başlayan işe alım sürecimiz olmasına rağmen 1 Nisan tarihinde işe başlatıldık, bu durum bizim tercihimiz değildi. İşe alım sürecinde bizden istenen güvenlik soruşturması, sağlık raporu gibi evraklarımız eksiksiz ve sorunsuzdu. Toplu iş sözleşmemizde yazan deneme sürecini tamamlamıştık. Çalıştığımız birimlerde aktif olarak çalışıyorduk, hatta çalıştığımız birimlerde yetersiz personelle çalışıyorduk” diye konuştu.

"21 KİŞİ KURBAN EDİLDİ" 

21 kişinin işten çıkarıldığını aktaran işçiler, "Belediyede işe başladığı için çalıştığı yerden tazminatını yakarak ayrılan arkadaşlarımız oldu, işletmesi olan işini kapattı, aramızda bir kaç ay sonra evlenecek arkadaşımız var.  Eski yönetimle yeni yönetim arasındaki anlaşmazlık, biz emekçileri mağdur ediyor.  Çalıştığımız sosyal hizmetler birimi İzmir halkına hizmet götüren önemli bir birim, bizi işten çıkararak, birimimizi kapatmak aslında İzmir halkına ulaştırılacak, kreş, sağlık, sosyal hizmet gibi hakların da sekteye uğraması anlamına geliyor. Bizlerde biliyoruz ki 1 nisandan sonra işe başlayanlar sadece bizler değiliz. Hiçbir emekçinin işinden aşından olmasını istemiyoruz ve istemeyiz. Lakin burada özellikle 21 arkadaşımız seçilerek kurban edilmiştir bunu da kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Biz işimize dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. 

OTURMA EYLEMİ YAPACAĞIZ
“Yarın bizler oturma eylemine başlatacağız. Egemenlik Konutu önünde sessizce oturarak eylemimizi yapacağız. Ne zaman sizi işe alacağız dedikleri zaman eylemimizi sonlandıracağız”

GEREKİRSE AÇLIK GREVİ YAPACAĞIZ

Belediyede işe girmek için iş yerini kapattığını belirten ve işlerine gerine dönmek için gerekirse açlık grevine çıkacaklarını söyleyen bir işçi, “2019’da işe başvurduk. Dolayısıyla herkesin iş diye bir umudu var. Yaklaşık olarak 5 yıl olmuş başvuralı ama maalesef bu döneme denk geldi. Herkes başka bir iş yaparken, İz Enerji’den aranıyorlar, ‘gelin görüşelim’ deniyor, mülakat, evrak teslimi, doktor raporu bekleniyor ve 15 gün sonra tüm evraklar teslim ediliyor. Daha sonraki süreçte gelin iş başı yapın deniyor ve 1 Nisan itibariyle sigortalar başlıyor. Hiç kimsenin, ‘Böyle bir durum var ama önümüzde seçim var biz işe girmeyelim’ gibi bir lüksü yok. Bizler arandığımızda her birimiz işlerimizin başındaydık. Ben, elimde eşya varken bıraktım ve gittim. Küçük bir iş yerim vardı, iş yerimi kapattım ve bu ekonomik krizden dolayı eşimden ayrıydım ve yeni bir hayal kurdum. Yukarıdaki iktidar çelişkisi bizim hayallerimizi elimizden aldı. Derdimizi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’a duyurmakta

BANKAMATİK MEMURU DEĞİLİZ

Bankamatik memuru ve torpilli olmadığını açıklayan bir diğer işçi işe, “Yıllar önce CV Bankasına CV’mi bıraktım ve sürekli aktifleştirdim. Bu süre içerisinde hiç boş durmadım, birçok sertifikalar edindim ve Çocuk Gelişimi mezunuyum. Bana da bir telefon geldi ve dersten çıkıp tebliğimi almaya geldim. Ben giderken sınıfımı bırakabileceğim bir öğretmen daha yoktu. 40 gün boyunca aralıksız çalıştım ve yeri geldi akşam kendi çocuğumla ilgilenemedim. Bir günümü dahi boş oturarak geçirmedim. Bir anne olarak kendi ayaklarım üzerinde durabilmek için çalıştım. Biz, işimizi geri istiyoruz” diye konuştu.

Başkan Kınay’dan kesim yerlerine ziyaret Başkan Kınay’dan kesim yerlerine ziyaret

TUGAY'I DÜĞÜNÜNE DAVET ETTİ 

18 gün sonra evlenecek olan bir başka işçi ise, "18 gün sonra düğünüm var. Büyük hayallerle düğün için hazırlanırken işten çıkarıldım ve yıprandım. Cemil Tugay Başkanı düğünüme davet ediyorum. Düğün hediyesi olarak da işimi geri istiyorum" dedi. 

TORPİLİMİZ OLSA BÖYLE YAŞAMAZDIK
“Bizim torpilimiz olsa bir çok işe alındı insanlar ve 21 kişi çıkarıldı. Bu sayı 81’di ancak elene elene 21’e düştü. Bizim torpilimiz olsa tanıdığımız olsa zaten böyle yaşamazdık. Bunun cevabını 81’den 21’e düşürülürken geri kalan farka sormak lazım. Tabii ki biz hiçbir arkadaşımızın işten çıkarılmasını istemeyiz, onların da torpilli olduğu gibi bir algı oluşmasını istemeyiz. Bizler sadece mağduriyetimizi dile getirmek istedik”

MALİ TASARRUF BAŞKANIN GELİNİNE UĞRAMAMIŞ

İşçilerden biri, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık’ın gelini Çağıl Işık’ın 1 Nisan’da işe başladığını ancak işten atılmadığını kaydederek şöyle konuştu:

“Bizlerin torpili olsaydı, bir dayımız bir milletvekili tanıdığımız olsaydı şu an hakkımızı aramak zorunda kalmazdık. Çağıl Işık bizimle çalışmaya başladı ve o çalışmaya devam ediyor.”