Bir TV ekranlarında yayınlanan Politika Durağı programı İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi, İzmir Milletvekili ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale’yi ağırladı. 

İYİ Parti GİK Üyesi, İzmir Milletvekili ve Büyükşehir Adayı Ümit Özlale programda Gazeteciler Sercan Avcı, Mustafa Akbaş ve Onur Çakır’ın soruları eşliğinde önemli açıklamalarda bulundu. 

“İZMİR BENİM MEMLEKETİM, HER ŞEYİM”
İzmir’in kendisi için anlamını, “Benim memleketim, her şeyim” sözleriyle tanımlayan Özlale, “Mesela bana yurt dışında memleketimi sorunca ben otomatikman İzmir diye cevap veririm. Burası benim memleketim, büyüdüğüm, hayallerimi kurduğum yer. Her yerini, her sokağını bildiğim yer. Ben buraya mesela seçim kampanyası için geldiğim zaman bu benim için eski dostlarla buluşma, akrabalarıma sarılmak, bir zamanlar gezdiğim sokaklarda kendimi yeniden anlatmak ve hala kendimi borçlu hissettiğim bir kente borcumu ödeme fırsatı” diye konuştu. 

Başkan Soyer, Buca’da gençlerle buluştu Başkan Soyer, Buca’da gençlerle buluştu

Özlale kişisel siyasi yolculuğuna dair de önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekilliği sürecini anlatan Özlale, “6’lı masada o kriz olduğu zaman Genel Başkan o sırada benden bir karar vermemi istiyordu. Bakan adaylığı mı milletvekilliği mi? Ben 8 Mart’ta gittim dedim ki, ‘Ben önümüzdeki dönem bakan olmak istemiyorum’… Seçimin kazanılacağına inanıyordum ama ‘Bu kadar görüş ayrılığının olduğu bir kabinede yer almak istemiyorum. Beni vekil olarak değerlendirebilirsiniz ya da değerlendirmezsiniz’ dedim. Çünkü adım olası bakan adayları arasında geçiyordu. İlk olarak benim seçilmemin çok daha rahat olduğu Gaziantep’ten bir adaylık önerildi. Sayın Genel Başkan’ın aktardığına göre Gaziantep’te Sanayi Odası ve Ticaret Odası beni talep etmiş ve demişler ki, ‘Mehmet Şimşek’ten sonra ilk defa Gaziantep’in sorunlarını bu kadar güzel anlattı. Biz Ümit Bey’in ilimizden vekil olmasını istiyoruz’… Böyle bir teklifle geldi. Benim hayalimde de hep İzmir Milletvekilliği var. Çünkü burası benim memleketim. Bunu söyledim, ‘İzmir’de biliyorsun temayül yaptık ve birinci sıraları sandıktan gelenlere veriyoruz, sana en fazla ikinci sırayı veririm ama riskli’ dedi. ‘Ben kendime güveniyorum’ dedim ve aday oldum. Geçen seçimde 1 tane milletvekili çıkarttığımı ve ayak bastığımızda da zor bir atmosferle karşılaştığımız 1.Bölge’de gece gündüz çalıştım. Bütün mahalleleri dolaştım. Herkes İzmir’i Kordon’dan Karşıyaka Yalı’dan ibaret sayar ama öyle değildir. Orası İzmir’in güzel yüzü ama esas sorunlu ve çözüm bekleyen tarafı arkada tarafı. Oralarda çok dolaştım ve milletvekili oldum. Vekil sayısını artırabilen tek şehirdi. 14-28 Mayıs arasında da Kemal Bey için çok çalıştım. CHP’nin giremediği mahallelere de girdim, oy istedim” ifadelerini kullandı. 

“TUNÇ BEY’DEN DE DİĞER ADAYLARDAN DA DAHA İYİ BAŞKAN OLURUM” 
Büyükşehir adaylığı konusunda da iddialı mesajlar veren Özlale şunları kaydetti: Cumhur İttifakı’nın TBMM’de 323 vekili aldığı bir yerde muhalefet vekili olarak yapabileceğiniz katkılar çok sınırlı. Hala da böyle. Ama ‘Önümüzdeki dönemde muhalefetin kendini daha iyi gösterebileceği bir alan var, o da yerel siyaset. Ve buraya baktığımda İzmir’de Tunç Bey’den daha iyi bir belediye başkanı olacağımı düşündüm. Bu Tunç Bey’in kötü bir belediye başkanı olduğu anlamına gelmiyor. Hiçbir yerde de bunu söylemedim ve hala da diyorum ki iyi yönetiyor. Ben sadece ‘Daha iyi yönetirim’ dedim. Bunu daha yukarıya taşıyorum, ben adı geçen adaylardan da daha iyi bir belediye başkanı olacağımı düşünüyorum. Bence seçim CHP ile bizim aramızda geçer. Hepsiyle de yarışabilirim. Bana göre tecrübem, bilgim, liyakatim bunun için yeterli…