AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CNN TÜRK’te gündeme dair soruları yanıtladı.

Teşkilatta yeni bir yapılanma olacak mı sorusuna yanıt veren AK Partili Dağ "Dün MYK toplantısı ile il başkanlığı ataması aynı sürece geldi. Teşkilat başkanlığımız süreci yönetir. İstifa süreci oldu. Sahadaki değerlendirmelerle 7 tane ilde yeni atamalar gerçekleştirildi. 31 Mart seçimleri sonrası değerlendirmeler devam ediyor. İl ve ilçelerde diğer etkiler var mı inceleniyor. İstişare toplantılarını gerçekleştiriyoruz. AK Parti dinamik olarak bu noktaya gelmiş bir parti. Belediyelerin büyük kısmını son seçime kadar kazanmış bir parti. Cumhurbaşkanımız değişim gerekiyorsa imtina etmiş bir kimse değil. Zamanı geldiğinde değişim olur. Ülkedeki değişimi başarmış, kendi içinde kırgınlık küskünlük olmadan yapmış bir parti" ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM KONUSUNDA DEĞİŞİK FİKİRLER VAR
Türkiye gündeminde yerini koruyan 'sokak hayvanları uyutulacak mı?' sorusuna yanıt veren Dağ, "Grup başkan vekilimizin başkanlığında bir çalışma yapıldı mecliste.  Bu konuda Türkiye'de söz söyleyecek, hem de köpek saldırısından mağdur olmuş kesimler dinlendi. Herkesin söylediği ifadeler bir çerçeve içine oturtuldu. Grup başkanımız bu konuda çalışmayı son haline getirmiş durumda. Dün MYK'da son değerlendirmeyi yaptık. Cumhurbaşkanımızın  başkanlığında  son toplantı ortaya konulup son hali verilecek. Siyaset sorunları gören ve bunlara çözüm üreten mekanizma. Siz siyasetçi olarak sorunu gördüğünüz halde buna çözüm üretme iradesi koyamazsanız ve sorunu halının altına süpürme ile karşı karşıya kalırsanız insanların bakış açışı değişir. Burada herkes sorunun varlığında hemfikir. Çözüm konusunda değişik fikirler var. Toplum kesimlerinden de, çok sert noktada çözüm bulalım diyen de var, söylediği ifadelerle soruna bir çözüm değil dolandıran bir düşünce de ortada var. Biz burada bu sorunun çözüm konumunda adımlar atacağız. İnce eleyip sık dokuyoruz. Bu da konuya hassasiyetimizin en net göstergesi. Aylardır konuyu görüşüp tartışıyoruz, herkesin görüşüne önem veriyoruz. Tabii ki bir süzgeçten geçecek bunlar ve bu ortaya çıktığında neden karar verildiğini kamuoyu ile açıkça paylaşacağız. Son bir karar verilsin sonra bir taraftan grup başkan vekilimiz, diğer yandan biz açıkça anlatacağız" dedi.

SOMUTLAŞAN BİR ŞEY YOK
Moto-kuryelere vergi geleceği gibi iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Dağ, "Şu anda bu konuda Hazine Maliye Bakanlığı bir çalışma yaptığını ifade ediyor. Taslağın taslağı üzerinden belki bakanlık içinden bazı bilgiler ve bunlara eklenen bazı hususlarla iş farklı bir boyuta götürülüyor. Bize de ulaşan bir durum yok. Henüz somutlaşan bir durum olmadığı için bakanlık noktasında onların da bize direkt verdiği bilgi yok.Basın mensupları haber kaynaklarından bilgi alarak, üstüne eklemeler yaparak kamuoyuna bilgiler yansıtıyor ve bunlar da zaten bakanlık tarafından yalanlanıyor. Burada somutlaşan bir şey yok" ifadelerini kullandı. 

REFORM NOKTASINDA BAZI ADIMLAR ATILACAK
Yurtdışı çıkış harçlarına zam geleceği yönündeki söylemleri değerlendiren Dağ, "Bana söylenen bunların konuşulduğu istişare edildi. Bunun meclis aşaması var. Topluma tabii ki hassasiyet göstermesi normal. Baktığımızda en önemli şey; Doğrudan vergiler sınırlı, dolaylı vergiler üzerinden vergilendirme yapıyoruz diye. Bu konuda vergi reformuna ihtiyacımız var. Bir adım noktasında dolaylı vergileri azaltacak, doğrudan verileri arttıracak, çok kazanandan çok, az kazanandan belki hiç alınmayacak noktaya gitmemiz lazım. Reform noktasında bazı adımlar atılacak. Bunu toplumun en alt kesimindeki insanlardan daha fazla alınacağı söylemleri gerçekçi değil. Vatandaşın üstüne yük artmayacak. Tabii ki bazılarının üzerindeki yük artacak. Kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine almak, sahadan gelen bilgileri kullanarak süreci ortaya koymak hedefimiz" diye konuştu.

Yunan şarkıcı 'Atatürk posteri ve Türk bayrağı var' diye sahneye çıkmadı Yunan şarkıcı 'Atatürk posteri ve Türk bayrağı var' diye sahneye çıkmadı

TEMMUZDA ZAM YOK
Asgari ücrete ara zam gelip gelmeyeceğinin sorulmasına yanıt veren Dağ, "Kovid ve sonrasında özellikle yaşadığımız süreç asgari ücrette ondan önce yıllık taraflar bir araya gelerek bir süreç yürütülüyordu. Biz özellikle enflasyon ülkemiz için kovid, Rusya-Ukrayna savaşını ortaya koyduğu ciddi etki ve yaşadığımız sıkıntılı süreçte sabit gelirliyi muhafaza etmek noktasında yılda 2 defa bu süreci ortaya koyduk. Bunun zorlukları vardı. Burada artık esas mücadelemiz, sabit gelirliyi hem emekliyi, hem asgari ücretliyi hem memur noktasında asıl mücadeleyi enflasyonu düşürme noktasında koymamız lazım. Enflasyonu tek rakamlara indirdiğinizde sabit gelirinin refahını sağlamış oluruz. Hazirandan itibaren baz etkisinde düşüş olacağını biliyoruz ancak onun dışında aylık düşüşleri görmeye başlayacağız. Temmuz ayında asgari ücret ile ilgili bir süreç olacak mı derseniz şu an için olmayacağını söyleyebilirim" dedi.

Dağ'ın konuşmasından ara başlıkları şu şekilde:

SİYASETTE NORMALLEŞME SÜRECEK Mİ?
Birileri ev ödevi verecek biz de yapacak değiliz. Müzakere etmezseniz çözemezsiniz. Biz diyalog noktasında bir şeye bugün de açık olduk daha önce de açıktık. Diyalog sürecinden Kılıçdaroğlu rahatsızdı. Normalleşme sürecektir başka ittifak yok. Bizim ittifakımız bellidir. Masa üstünde ayrı üstünde farklı altında farklı değildir. Bu ittifak sadece seçim kazanmak için değil bu ülkenin ve coğrafyadaki süreçlerde duruş koymaktadır. Cumhur İttifakı'nda bir mesele yok. Biz Türkiye Cumhuriyeti'ne gelecek noktasında çok önemli olduğunu görüyoruz. Yeni ittifak arayışımız yok. Ben sorun görmüyorum.

Yarın tezkereler gelecek Meclis’e hem biz hem toplum duruşlarını görecek. Esas gündemimiz milletimizin yaşadığımız zorluğu ortadan kaldırmak.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ
Biz buna hukuk devleti çerçevesinde bakıyoruz. Hukuk görevini yapsın. Burada ön planında arka planında ne varsa savcılık araştırmalarını yaptı. Parti olarak davaya katılım sürecinde olduğumuzu düşünmüyorum.