Samsung'un yeni telefonlarının donanımsal özelliklerine geçmeden önce cihazların yapay zeka ile harmanlandığını ve bunun da pek çok açıdan kullanıcı deneyimini geliştirdiği görülüyor. Teknoloji endüstrisinin geri kalanı gibi yapay zeka teknolojisine odaklanmış durumda. Galaxy S24 serisi de Galaxy AI ile birlikte akıllı telefonlarda yeni bir dönemin kapılarını aralayacak gibi görünüyor.

Galaxy S24 serisi ile Notlar uygulamasının sizin için notları biçimlendirmesini veya özetlemesini sağlayabilecek, herhangi bir resmi daire içine alarak o öğe için bir Google araması başlatabilecek ve metin mesajlarınızı göndermeden önce farklı bir tonda yeniden yazabileceksiniz. Samsung, tüm bu araçları Galaxy AI olarak bilinen özel bir yapı altında bir araya getiriyor ve Galaxy S24, S4 Plus ve S24 Ultra'da mevcut. Bu özellikler bir güncelleme ile Galaxy S23 serisine de gelecek.

Galaxy S24 serisinde kullanılan bu işlevlerden bazıları tanıdık gelebilir, çünkü Google ve Microsoft gibi şirketlerden gördüğümüz diğer üretken yapay zeka destekli araçlara fazlasıyla benziyor. Aslında Samsung, metinleri yeniden yazma, notları özetleme ve fotoğraflardaki nesneleri tek tek hareket ettirme de dahil olmak üzere bazı yeni yapay zeka özelliklerinin arkasındaki teknoloji konusunda Google ile ortak çalışıyor ve bunun meyvesini yeni telefonlarında almaya çalışıyor.

Mesajlar ve diğer uygulamalarda “Chat Asistanı”, bir iş arkadaşına resmi bir mesaj yazmak veya bir sosyal medya başlığı için kısa ve akılda kalıcı bir cümle üretmek gibi yetenekler sunuyor, iletişimin amaçlandığı gibi gerçekleşmesini sağlamak için iletişim tonunu iyileştirmeye yardımcı oluyor. Samsung Klavyede yerleşik olarak bulunan yapay zeka yetenekleri, mesajları, e-postaları ve daha fazlasını 13 dil arasında gerçek zamanlı çevirebiliyor. Araç kullanırken Android Auto, gelen mesajları otomatik olarak özetleyebiliyor ve birine tahmini varış zamanınızı göndermek gibi eylemler öneriyor. Böylece yola odaklanırken bağlantıda kalmaya devam ediliyor.

Samsung Notes, yapay zeka tarafından oluşturulan özetler sunan Not Asistanı ile organize olmayı kolaylaştırıyor. Önceden hazırlanmış formatlarla not almayı kolaylaştıran bir şablon oluşturma imkanı sunan Not Asistanı kısa bir ön izlemeyle notların kolayca fark edilmesini sağlayan formatlarda sunuyor.

Ses Kaydı Asistanı ise birden fazla konuşmacının olduğu durumlarda bile ses kayıtlarını yazıya dökmek, özetlemek ve hatta çevirmek için yapay zeka ve Konuşmadan Metne (text-to-speech) teknolojilerini kullanıyor.

Circle to Search, kullanışlı görünen bir başka Galaxy AI aracı. Google Lens'e benziyor, ancak yeni bir fotoğraf çekmek yerine mevcut fotoğraflardaki nesneleri daire içine alarak arama yapabiliyorsunuz. Sadece fotoğrafı açarak, ana ekran düğmesini basılı tutuyorsunuz ve aramak istediğiniz nesneyi daire içine alıyorsunuz. Örneğin çektiğiniz bir fotoğrafta yer alan bir köpeği daire içine aldığınızda doğrudan bu köpekle ilgili Google üzerinden arama yapabiliyorsunuz.

Galaxy S24 serisi 7 yıl güncelleme alacak

Samsung, Galaxy S24 serisinden başlayarak telefonları için işletim sistemi yükseltmelerini ve güvenlik güncellemelerini uzattığını duyurdu. Şirket bu cihazlarla birlikte yedi nesil işletim sistemi güncellemesi ve yedi yıl boyunca güvenlik güncellemeleri sunacağını garanti ediyor.

Galaxy AI'ın öne çıkan özellikleri

Dil bariyerini aşarak iletişim kurulması gerektiğinde Galaxy AI devreye giriyor. Telefona yüklü gelen Live Translate uygulaması sayesinde telefon görüşmeleri, iki yönlü ve gerçek zamanlı olarak hem sesli hem de metin desteğiyle çevrilebiliyor. Bunun için üçüncü taraf uygulamalara gerek kalmıyor ve cihaz üzerindeki yapay zeka özelliğiyle desteklenen konuşmalar tamamen gizli tutuluyor. Canlı konuşmalar, bölünmüş ekranda görünecek şekilde, anında çevrilebiliyor, böylece karşı karşıya duran kişiler diğer kişinin söylediklerinin metin dökümünü okuyabiliyor.

Samsung, amiral gemilerinde Galaxy S22’den bu yana beş yıllık güvenlik güncellemesi ve dört nesil Android güncellemesi taahhüt ediyordu ve böylece bu süre 7 yıla çıkmış oldu.

Galaxy S24 Ultra'nın öne çıkan özellikleri

Irak'ın kuzeyinde 6 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi Irak'ın kuzeyinde 6 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Samsung Galaxy S24 Ultra, tasarım olarak S23 Ultra’ya çok benziyor. Telefon, 8.6mm inceliğinde ve 233 gr ağırlığında. Yani, S23 Ultra’dan biraz daha kısa, daha ince ve daha hafif bir model. Daha da önemlisi serinin tepe modeli artık alüminyum yerine titanyum tasarım kullanıyor.

Galaxy S24 Ultra, titanyum çerçevesiyle öne çıkıyor ve bu çerçeve, önceki S23 Ultra modeline göre yüzde 56 daha yüksek sertlik sağlıyor. Bu artış, Galaxy serisinin en sert ve en dayanıklı metal malzemesini temsil ediyor. Titanyumun hafif ve yüksek dayanıklılığı, cihazı hem estetik açıdan çekici hem de darbelere ve düşmelere karşı oldukça dayanıklı hale getiriyor. Ayrıca cihazın ön ekranında, ekstra koruma sağlayan Corning Gorilla Armor cam bulunuyor.

Galaxy S24 Ultra’nın 6.8 inç AMOLED 2x ekranı QHD+ (1440x3120) çözünürlüğe kadar çıkabiliyor ve 2600 nit parlaklık sağlıyor. Ekran, güneş ışığı altında önceki modele kıyasla yüzde 48’e kadar daha parlak. S23 Ultra’nın ekranı ise 1750 nit parlaklık sağlıyor ve iki model arasında önemli bir fark var. Yeni modelde ekran yenileme hızı ise 120Hz.

S Pen desteğiyle donatılan S24 Ultra, not alma, çizim yapma ve doküman düzenleme gibi işlemlerde kullanıcılara yaratıcılıklarını sergileme fırsatı sunuyor. S24 Ultra’nın düz ekran tasarımı S-pen kullanım deneyimini iyileştiriyor.

İşlemci tarafına baktığımızda ise sızıntıların aksine Exynos değil, Qualcomm’un 4 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 8 Gen 3 yongasına ve beraberinde Adreno 750 grafik ünitesine yer verildiği görülüyor. Bu çip, 1×3,3 GHz Cortex-X4 ve 5×3,2 GHz Cortex-A720 ve 2×2,3 GHz Cortex-A520 şeklinde 8 çekirdeğe sahip. Ek olarak 12 GB RAM ve UFS 4.0 destekli 1 TB’a kadar depolama sunuluyor.

Arka tarafta dörtlü bir kamera dizilimi görüyoruz. Bunlar sırasıyla 200 Megapiksel ana kamera, 50 Megapiksel periskop telefoto (5x optik yakınlaştırma), 10 Megapiksel telefoto (3x optik yakınlaştırma) ve 12 Megapiksel geniş açı kamerası. Ön tarafta ise 12 Megapiksel özçekim kamerası bulunuyor. Ek olarak, arka tarafta 8K 30 FPS, önde ise 4K 60 FPS video kaydı yapılabiliyor.

Cihazda 5000 mAh büyüklüğünde bir pil bulunuyor. 45W PD3.0 kablolu şarj desteği ile 30 dakikada yüzde 65 dolum yapabiliyor. Ayrıca 15W kablosuz şarj ve 4.5W ters kablosuz şarj desteği de sunuyor.

Galaxy S24 Ultra fiyatları:

12 GB RAM + 256 GB: 69 bin 999 TL

12 GB RAM + 512 GB: 73 bin 999 TL

12 GB RAM + 1 TB: 80 bin 999 TL